درگذشت رهبر جبهه آزادی بخش پولیساریو


محمد عبدالعزیز، رئیس و بنیانگذار جنبش آزادی بخش "جبهه پولیساریو" در منطقه صحرای غربی روز سه شنبه پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جنبش آزادی بخش "جبهه پولیساریو" دستور داد که به مناسبت درگذشت محمد عبدالعزیز 40 روز عزاداری اعلام شده و پس از آن یک دبیر کل جدید برای این جنبش انتخاب خواهد شد.
همچنین عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر نیز به مناسبت درگذشت رهبر جبهه پولیساریو یک هفته عزای عمومی اعلام کرد.مقر این جنبش در شهر "تندوف" در جنوب الجزایر قرار دارد.
کشته شدن عبدالعزیز که برای حدود چهار دهه رهبر جبهه پولیساریو بوده در زمانی اتفاق افتاد که تنش‌ها بر سر سرنوشت منطقه صحرای غربی آفریقا بالا گرفته است.جبهه پولیساریو در این چهار دهه برای استقلال این منطقه برخوردار از منابع طبیعی فراوان واقع در ساحل اقیانوس اطلس جنگیده است. در سال 1975 مراکش این منطقه را بعد از خروج اسپانیا از آن به خاک خود ملحق کرد.
مراکش در حال حاضر این منطقه را به عنوان "استانهای جنوبی" خود لحاظ کرده و چندین سال است که بودجه توسعه این منطقه را تامین کرده است. مراکش در عین حال جسارت خود بر سر این مناقشه را در سازمان ملل افزایش داده است. سازمان ملل سال‌هاست که برای کمک به حل مناقشه وضعیت منطقه صحرای آفریقا تلاش می‌کند.
عبدالعزیز در سال 1948 در "السماره" که اکنون در منطقه تحت کنترل مراکش در صحرای غربی قرار دارد، متولد شد. او در سال 1976 جنبش آزادی بخش جبهه پولیساریو را تاسیس کرده و از آن زمان تا کنون رهبر این جنبش بوده است.
مساله وضعیت صحرای غربی آفریقا باعث اختلاف میان دو کشور همسایه یعنی مراکش و الجزایر شده است. الجزایر حامی جبهه پولیساریو بوده و همچون چند کشور آفریقایی دیگر وضعیت این منطقه را با عنوان "جمهوری دموکراتیک عربی صحراوی" به رسمیت شناخته است.
دولت مراکش پیشنهاد خودمختاری گسترده برای این منطقه را داده اما جبهه پولیساریو تاکید کرده باید حق تعیین سرنوشت این منطقه از طریق همه پرسی میان مردم محلی طبق آنچه که در قطعنامه‌های سازمان ملل عنوان شده در نظر گرفته شود.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درگذشت رهبر جبهه آزادی بخش پولیساریو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات