مالزی به دنبال برخورد سخت‌تر با اقدامات چین در دریای جنوبی جنوبی


مقامات مالزی به دلیل عصبانیت از خسارت‌های اخیر قایق‌های چینی به قایق‌های این کشور به دنبال پاسخ تندتر به پکن به دلیل این اقداماتش هستند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک وزیر بلندپایه دولت مالزی اظهار داشت: کوآلالامپور اکنون باید در مقابل یک چنین تعدی‌هایی در دریای چین بایستد چرا که پکن در حال قدرت نمایی در نزدیکی ده‌ها صخره و جزیره در دریای چین جنوبی است.
در ماه مارس افسران یک قایق گشت زنی مالزیایی مشاهده کردند که در نزدیکی سواحل ایالت ساراواک این کشور یک قایق بزرگ چینی با سرعت در حال آمدن به سمت آنهاست و پیش از آنکه دور بزند تا علامت گارد ساحلی چین را به قایق مالزیایی نشان دهد بوق هشدار خود را به صدا درآورد.بنابر گفته یک افسر آژانس امینت دریایی مالزی کشتی‌های گارد ساحلی چین پیش از این نیز در نزدیکی صخره‌های لوکونیای جنوبی نیز که در نزدیکی شهر نفت‌خیز میری قرار دارد چند بار دیده شده بودند. با این حال چنین برخورد تهاجمی برای اولین بار اتفاق افتاده است.
به گفته افسر مذکور از نظر ما این برخورد تلاشی برای اعمال فشار یا حتی ارعاب قایق‌های ما بود. برخی از مقامات مالزی با خشمگین شدن از این حادثه و همچنین حضور حدود 100 قایق ماهیگیری چینی در همان منطقه تقاضا کردند که دولت مالزی که پیش از این در برابر اقدامات چین سکوت اختیار می‌کرد پاسخ‌های سخت‌تری به این کشور بدهد.
یک وزیر دولت مالزی گفت: ما باید اکنون با تعدی‌گری‌های دریای چین مقابله کنیم. همچنین جسارت‌های فزاینده چین از سوی دیگر باعث هشدار به فیلیپن ویتنام و دیگر مدعیان در دریای چین جنوبی شده است.
این رویکرد همچنین باعث افزایش تنش‌ در روابط چین با آمریکا که همدیگر را متهم به نظامی کردن گذرگاه‌های حیاتی دریایی می‌کنند، شده است.
با این حال مالزی به دلیل داشتن روابط ویژه با چین و اتکای بسیار زیاد به سرمایه‌گذاری و تجارت این کشور تا پیش از این پاسخ‌هایی کم سروصدا به فعالیت‌های چین در منطقه می‌داد.
مالزی همچنین سابق بر این دو رزمایش دریایی چین در سال 2013 و 2014 در فاصله کمتر از 50 مایل دریایی ایالت ساراواک را کم اهمیت خوانده بود در سال 2015 ماهیگیران مالزیایی در منطقه میری نسبت به تعدی‌های یکسری مردان مسلح سوار بر قایق‌های گارد ساحلی چین در این منطقه اظهارنگرانی کردند. اما دولت مالزی عمدتا آن را نادیده گرفت.
با این حال در ماه مارس هنگامی که ده‌ها قایق ماهیگیری چین در نزدیکی صخره‌های لوکونیای جنوبی حضور پیدا کردند دولت مالزی کشتی‌های نیروی دریایی این کشور را به منطقه فرستاده و به منظور اعلام اعتراض سفیر چین را احضار کرد.
با این حال وزارت امور خارجه چین این مساله را کم اهمیت تلقی کرده و گفت که ماهیگیران این کشور مشغول انجام فعالیت‌های عادی مربوط به ماهیگیری در آب‌های مربوطه بوده‌اند.
حدود دو هفته پیش نیز مالزی اعلام کرد که طرح ایجاد یک پایگاه نیروی دریایی در نزدیکی شهر بینتولو واقع در جنوب منطقه میری را در دستور کار دارد.
به گفته وزارت دفاع مالزی این پایگاه قرار است میزبان هلی کوپترها و پهپادهای یک نیروی ضربت باشد تا از ذخایر گاز و نفت این کشور در مقابل آنچه که حملات حامیان داعش در جنوب فیلیپین خوانده شد دفاع کنند.
با این حال برخی مقامات و کارشناسان می‌گویند آنچه که مهمتر است فعالیت‌های چین در نزدیکی این سواحل است.
یان استوری یک کارشناس دریای چین جنوبی در یک موسسه سنگاپور گفت: اگر شما امنیت را برای تاسیسات گاز و نفت تقویت می‌کنید در حال تقویت خود در برابر بازیگران دولتی و غیردولتی هستید اما آیا این طرح مالزی از سوی داعش تحریک شده است من چنین فکری نمی‌کنم.
همچنین یک وزیر فدرال دولت مالزی که نامش را فاش نساخت نیز به رویترز گفت: مالزی باید در مقابل تعدی‌های دریایی اقدام قاطع‌تری صورت دهد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مالزی به دنبال برخورد سخت‌تر با اقدامات چین در دریای جنوبی جنوبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات