اندیشه های والای امام خمینی (ره) باید واکاوی و به جهان عرضه شود/مجلس دهم در مسیرترسیم شده رهبر معظم انقلاب حرکت کند

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ازقوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی درجلسه مسوولان عالی قضایی که درپایان بازدید رییس قوه قضاییه از دادگستری و سازمانهای تابعه دراستان تهران، ضمن تسلیت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و گرامیداشت قیام 15 خرداد اظهارکرد: اندیشه والای و ماندگار امام راحل نیاز به تحقیق، تتبع و واکاوی دارد از جمله این اندیشه‌ ها نظریه «مردم سالاری دینی» درساحت فلسفه سیاسی است و هم اینک می‌تواند به عنوان الگویی قابل عرضه به جهانیان مطرح شود.

**جهان امروز درحال رجوع به معنویت و ارزشهای دینی است
وی الگوی مدیریتی، رهبری و فلسفه سیاسی امام راحل درقالب مردم سالاری دینی را دارویی موثر برای درمان بسیاری از مشکلات جهان امروز توصیف کرد و افزود: جهان امروز آرام آرام در حال رجوع دوباره به معنویت و ارزشهای دینی است و این اندیشه در سطح جهان درحال گسترش است.
آیت الله لاریجانی پیام تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف را نمونه ای بی بدیل ازماندگاری اندیشه های پویای ایشان برشمرد و تأکیدکرد: افراد صاحب نظر و پژوهشگران می بایست اندیشه های ماندگارمعمارکبیرانقلاب را بررسی و این آموزه های دینی و الهی را به جهان امروز که تشنه ارزشهای اخلاقی و دینی و آموزه‌ های عمیق عرفانی است عرضه کند.

** مجلس دهم در مسیرترسیم شده رهبر معظم انقلاب حرکت کند
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز بکار مجلس دهم و همچنین تبریک به رییس مجلس شورای اسلامی بخاطر کسب آرای بالای نمایندگان ملت در سمت ریاست مجلس و نیز تبریک به رییس مجلس خبرگان رهبری و آرزوی توفیق برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آمادگی قوه قضاییه در همکاری با مجلس خبر داد و گفت: به رغم وجود برخی تلاشها در جهت ایجاد فضاسازی های خاص در قبال انتخاب ریاست مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، بحمدالله فضای انتخابات ریاست خبرگان و مجلس بخوبی و با آرامش پیش رفت.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: احساس میشد که برخی ها با فضا سازی رسانه ای و اعمال فشار سعی داشتند آرای مردم (آرای نمایندگان) را تصاحب کنند اما فضای عمومی مجلس شورای اسلامی به سمت خنثی سازی این تلاش ها رفت.
وی ابرازامیدواری کرد مجلس دهم با همدلی و آرامش در مسیر ترسیم شده از سوی رهبرمعظم انقلاب حرکت کند و در کنار تمام وظایف خود «رسیدگی به مسائل اقتصادی و معیشت مردم» و نیز وضعیت فرهنگی کشور را در اولویت خود قرار دهد .
آیت الله لاریجانی تصریح کرد: قوه قضاییه نیز به سهم خود به برآورده شدن اهداف مجلس شورای اسلامی و همکاری و همدلی میان قوای سه گانه کمک خواهد کرد.

** ساختمان های فرسوده و استیجاری محاکم قضایی شایسته پایتخت کشوراسلامی نیست
رئیس دستگاه قضا سپس به موضوع سفراستانی خود اشاره کرد و با بیان اینکه اینگونه سفرها، در شناسایی مشکلات، نقایص و محاسن عملکرد واحدهای قضایی بسیار مهم است، گفت: دادگستری استان تهران به نسبت بسیاری از استان های دیگر نیازهای جدی تری برای بهبود ارائه خدمات خود دارد که امیدواریم در پایان این سفر از طریق بودجه و اعتبارات قوه قضاییه و بودجه خاص تا حدودی برطرف شود.
وی با تقدیر ازتهیه گزارش مبسوط از وضعیت دادگستری استان تهران و سازمانهای تابعه دراین استان ازسوی معاونت راهبردی تصریح کرد: به منظور رفع برخی از مشکلات و کمبود های دادگستری استان تهران و سازمان های تابعه قضایی استان، ده هزار میلیارد ریال بودجه اختصاص دادیم و علاوه برآن به لحاظ نیروی انسانی، 300 قاضی جدید نیز به محاکم استان اضافه خواهد شد.
رییس قوه قضاییه خواستارتوجه خاص دولت و رییس جمهور به فقدان امکانات و کمبودهای دادگستری استان تهران شد و گفت: فضای نامطلوب و فقدان امکانات به علاوه املاک و ساختمان های فرسوده و استیجاری دادگستری و سازمانهای تابعه قضایی شایسته پایتخت کشور اسلامی ما نیست.
آیت الله آملی لاریجانی سپس با اشاره به بازدید خود از زندان بزرگ تهران و گفت وگو با برخی از مددجویان این زندان بر لزوم توجه جدی به مشکلات زندانیان و اعمال مجازات های متناسب با جرایم اظهارکرد: نگاه ما نسبت به افراد زندانی باید نگاهی درمانگر باشد و زندانی را باید به مثابه فردی بیمار نگاه کنیم.
رئیس دستگاه قضا خواستار تشکیل کمیته ای مشترک از دادستانی کل کشور، دادگستری استان تهران و سازمان زندانها به منظور بررسی پرونده های زندانیان زندان بزرگ تهران و گفتگوی یک به یک با زندانیان و ارائه گزارش مبسوط با هدف رفع قانونی مشکلات این زندانیان و آزادی زندانیان دارای شرایط لازم شد.
پس ازسخنان آیت الله لاریجانی، معاون راهبردی قوه قضاییه گزارشی از بررسیهای کارشناسی این معاونت از مشکلات، کمبودها و اقدامات دادگستری استان تهران و سازمان های تابعه پرداخت سپس مدیران کل سازمانهای قضایی استان تهران به ارائه نظرات خود پرداختند و بنا شد مسئولان عالی قضایی اعزامی به شهرستانهای تابعه استان تهران نیزگزارش های سفر خود به شهرستان های استان تهران و بازدید از واحدهای قضایی کلانشهر تهران را در جلسه آتی مسئولان عالی قضایی ارائه کنند.
همچنین استاندار تهران نیز با تقدیر و تشکر از سفر رییس محترم قوه قضاییه و مسئولان عالی قضایی به شهرستانهای استان گزارشی از کمبودهای این استان و مشکلات بخش های اجرایی ارائه کرد.
سیدحسین هاشمی، درگزارش خود اعلام کرد: متأسفانه تمام شاخص های استان تهران از جمله در بخش قضایی از متوسط شاخص های کشور پایین تر است درحالیکه 53 درصد کل مالیات کشور در تهران اخذ می شود.
پس از ارائه گزارش های مبسوط مربوط به این سفر استانی و بحث و بررسی درباره موارد متعددی از آن که قریب به چهار ساعت به طول انجامید موارد زیر به تصویب رسید:
1- اختصاص اعتبارلازم به منظور تجهیز، نوسازی و بازسازی ساختمانهای فرسوده محاکم و واحدهای قضایی و سازمان های قضایی تابعه در تهران و شهرستان های استان.
2-اختصاص بودجه و اعتبار لازم به منظور خرید امکانات و تجهیزات لازم از جمله تجهیزات تخصصی مربوط به پزشکی قانونی و سازمان زندانها
3- ایجاد 2 تا 3 مرکز فرهنگی – رفاهی بمنظور استفاده خانواده های قضات و کارکنان دادگستری استان تهران
4- جذب حدود 300 قاضی جدید و تعداد مورد نیاز کارمندان جدید
5- برگزاری جلسه مشترک با وزارت بهداشت بمنظور بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی زندانهای استان تهران.
اجتمام/1193/1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اندیشه های والای امام خمینی (ره) باید واکاوی و به جهان عرضه شود/مجلس دهم در مسیرترسیم شده رهبر معظم انقلاب حرکت کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات