رونمایی از سه دستاورد فناوری دفاعی ایران

با حضور سردار حسین دهقان سه دستاورد فناورانه دانشگاه صنعتی مالك اشتر شامل فرستنده یك مگاوات سامانه موقعیت یاب ملی، دستگاه پوشش دهی رباتیك خلا و كوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء رونمایی شد. خبرگزاری مهر: با حضور سردار حسین دهقان سه دستاورد فناورانه دانشگاه صنعتی مالك اشتر شامل فرستنده یك مگاوات سامانه موقعیت یاب ملی، دستگاه پوشش دهی رباتیك خلا و كوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء رونمایی شد.

سه دستاورد فناوری دفاعی ایران رونمایی شد

به نقل از اداره كل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در هفتاد و چهارمین روز از سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سه دستاورد فناورانه دانشگاه صنعتی مالك اشتر شامل فرستنده یك مگاوات سامانه موقعیت یاب ملی، دستگاه پوشش دهی رباتیك خلا و كوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء كه برای نخستین بار در كشور طراحی و ساخته شده است رونمایی شد.

سردار دهقان در مراسم رونمایی از این دستاوردهای فناورانه طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) معمار كبیر انقلاب اسلامی و شخصیت بی نظیری كه با نفس مسیحایی خود روحیه خودباوری و خود اتكایی را در كالبد ملت ایران بویژه جوانان این مرزو بوم دمید گفت: رویكرد وزارت دفاع در حوزه های علمی، پژوهشی و فناورانه بر مبنای دكترین دفاعی كشور تعریف شده و طرح هایی كه امروز رونمایی شد علاوه بر دارا بودن ویژگی های مذكور نماد برجسته اقتصاد مقاومتی و اقدامی عملی و كارآمد برای بی اثر كردن تحریم های ظالمانه دشمنان است كه با همت والای فرزندان معنوی روح الله، دانشمندان فرهیخته، اساتید مجرب و دانشجویان با انگیزه دانشگاه صنعتی مالك اشتر وزارت دفاع طراحی و ساخته شده كه هركدام نقش موثری در حوزه های مرتبط ایفاء می كنند.

وزیر دفاع در تشریح دستاوردهای رونمایی شده افزود: در شرایط حاضر كلیه خدمات موقعیت یابی، ناوبری و زمان سنجی كشور بر پایه GPS می باشد با توجه به عدم كنترل بر روی دقت، كیفیت و كمیت خدمات فوق و امكان قطع خدمات در مواقع بحرانی ایجاد یك سیستم بومی با قابلیت اطمینان بالا و جایگزینی سریع اجتناب پذیر به نظر می رسد، لذا پروژه سامانه ملی موقعیت یابی و زمان سنجی زمینی پایه (LPS ) به عنوان طرحی ملی در دستور كار قرار گرفت كه دانشگاه صنعتی مالك اشتر موفق شد در فاز جاری فرستنده یك مگاواتی بومی با فناوری نیم سیكل را طراحی كند و بسازد و در آینده با استقرار ۵ ایستگاه فرستنده پر قدرت در نقاط مناسب كشور امكان ارائه خدمات موقعیت یابی ناوبری و زمان سنجی با استانداردهای جهانی و بصورت ملی بوجود خواهد آمد.

وی همچنین پیرامون دستگاه پوشش پلاسمایی تحت خلاء گفت: این دستگاه یكی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در فرایندهای مختلف تحقیقاتی و تولیدی مناسب برای پره های توربین نیروگاهی و موتور جت پوشش های سرامیكی با قابلیت تحمل فوق دما در  حد VPS، قابل استفاده در بالك ها و نازل های موشكی سوخت جامد و بالستیك و پوشش های مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی ویژه از جنس فلزاتی مانند نایوبیم، تانتالیم، تنگستن، كرم، مولیبدن و پوشش هایی با كاربرد زیستی می باشد.

سردار دهقان در خصوص كوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء كه برای نخستین بار در كشور توسط دانشگاه صنعتی مالك اشتر طراحی و ساخته شده است تصریح کرد: این كوره با قابلیت سرویس دهی در حالت دستی و اتوماتیك راه اندازی و برای ذوب و تصفیه آلیاژهای تیتانیوم، ذوب مجدد سوپر آلیاژها و فولادهای ویژه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی، تولید آلیاژهای تیتانیوم برای اولین بار در كشور و تولید انواع سوپر آلیاژهای كارشده، كاهش گازهای مضر و عناصر با فشار بخار بالا كه طی فرآیند ذوب به واسطه خلاء ایجاد می شود و همچنین بومی سازی دانش فنی ساخت كوره VAR در داخل كشور و قطع وابستگی به خارج را از قابلیت ها و دستاوردهای این محصول ذكر كرد.

وزیر دفاع با حائز اهمیت توصیف كردن دستاوردهای رونمایی شده ادامه داد: امروز مجموعه وزارت دفاع با رویكردی كاملا علمی و فناورانه علاوه بر تامین نیاز نیروهای مسلح بعنوان پشتوانه ای قابل اتكا در خدمت پیشرفت كشور در حوزه های مختلف می باشد.

سردار دهقان با تشكر و قدردانی از رئیس، معاونین، دانشمندان، اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی مالك اشترتاكید كرد: باید در سالی كه از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده، با شتاب بخشیدن به اینگونه اقدامات فناورانه و كاربردی ضمن اجرای فرامین معظم له با قدرت و صلابت موانع و مشكلات علمی، فناورانه كشور را از پیش رو برداشت و زمینه را برای تحقق كامل اهداف سند چشم انداز بیست ساله كشور فراهم كرد.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونمایی از سه دستاورد فناوری دفاعی ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات