یادداشت‌ها و خاطرات استاد نخجوانی از مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره)

امام خمینی دکتر فرمان خلیل اف یکی از اعضا فعال آکادمی علوم نخجوان است و در حوزه مطالعات و تحقیقات زبان فارسی و ایران‌شناسی فعالیت می‌کند و در حال حاضر پژوهش و تدوین مجموعه‌ای درباره شعرای معاصر ایرانی آذری را در دست مطالعه و تدوین دارد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، به مناسبت بیست و ششمین سالگرد بزرگداشت بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران دو شخصیت نخجوانی آقایان فرمان خلیل اف مدیر شعبه ادبیات شناسی دانشکده زبان و ادبیات آکادمی علوم نخجوان و صبوحی حسین اف رییس اتحادیه همکاران حوزه آموزش از جمهوری خودمختار نخجوان به جمهوری اسلامی ایران بطور رسمی سفر و در مراسم شرکت نمودند. ( 11-16 خرداد 1394)

دکتر فرمان خلیل اف یکی از اعضا فعال آکادمی علوم نخجوان است و در حوزه مطالعات و تحقیقات زبان فارسی و ایران‌شناسی فعالیت می‌کند و در حال حاضر پژوهش و تدوین مجموعه‌ای درباره شعرای معاصر ایرانی آذری را در دست مطالعه و تدوین دارد. این استاد در دوره حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی درباره اهمیت تدریس زبان فارسی در مدارس و دانشگاه‌ها مقاله نگاشته و جز مدرسان زبان فارسی بوده که در مدرسه شماره 1 نخجوان در دهه 90 زبان فارسی تدریس می‌کرد.

آنچه پیش رو داریم، نوشته‌های این استاد از مشاهدات، ادراکات سفر به ایران است که می‌خوانیم.

وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران- نخجوان

11 خرداد:
در تهران به مکانی به نام "گنبد کبود" رفتیم. منظره‌ای که نشانگر ترتیب منظم اجسام کبود بود، انسان را به تفکر دوباره و عمیق در خصوص قدرت بزرگ الهی وادار می‌کرد. از روی پل آهنی بزرگ 700 تنی که پارک طالقانی را به پارک "آب و آتش" یا پارک "حضرت ابراهیم" وصل می‌کرد به موزه دفاع که محل نمایش دوران جنگ بود رفتیم. از این پل که به نام پل "طبیعت" مشهور است تماشای بعضی از نقاط تهران نصیب ما شد و شخصاً در من احوالات خوبی را رقم زد.

12 خرداد:
بعد از صرف صبحانه در اجلاسی که به مناسبت بزرگداشت امام خمینی در محل کمیته بین‌المللی دفاع، وزارت امور خارجه شرکت کردم. در اینجا جناب آقای سید علی خمینی، نوه امام و آقای دعایی مسئول روزنامه اطلاعات (که به ما گفتند اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق بود) سخنرانی کردند.
آقای سید علی خمینی در سخنرانی خود برخی مسائل مرتبط با امام خمینی را خیلی جالب بیان کرد. او تاکید کرد: امام در طول تمام دوران فعالیتش از دموکراسی حمایت می‌کرد. دوستدار صلح بود. به استفاده از راه گفتگو برای حل مشکلات برتری می‌داد.
آقای دعایی هم در سخنرانش بیشتر به خاطراتش با امام اشاره کرد. سخنرانی وی در خصوص ویژگی‌های انسانی امام و همچنین مهارت ایشان در رهبری حرکت به وجود آمده در مخاطبان، تأثیر شگرفی گذاشت. همان روز بعد از صرف نهار به کتابخانه ملی تهران رفتیم. در این کتابخانه عظیم قسمت‌های مختلف فعالیت می‌کرد. در یک قسمت بزرگ کتاب‌های نادر خارجی که در خصوص ایران نوشته شده بود نگهداری می‌شد.
کتاب‌های موجود در این مکان که از طرف مؤلفان ایرانی و خارجی نوشته شده بود، یک قسم تا دوران اسلام و اکثر آن‌ها مربوط به ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی بود. تعداد معینی از کتب به زبان عربی و فارسی و بیشتر آن‌ها به زبان ترکی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی بود.
در کتابخانه قسمتی که برای نابینایان در نظر گرفته بودند از همه بیشتر توجه ما را جلب کرد. در اینجا رایانه‌هایی بود که نوشته‌های کتاب را برای کم‌بینایان بزرگ می‌کرد. دستگاه بریل و نوشته‌های بریل برای نابینایان و همچنین دستگاه‌های مخصوصی بود که الفباهای مختلف را به الفبای بریل تبدیل می‌کرد. در اینجا مطالب زیادی از گفته‌های راهنمای بخش آموختم.
در سالن اجلاس کتابخانه مدیر اجرایی مراسم گفت: برای این مراسم از 45 کشور جهان حدود 400 نفر میهمان دعوت شده است. میهمانان از کشورهای آذربایجان، ترکیه، عراق، پاکستان، آمریکای جنوبی، آفریقا، هندوستان و سایر کشورها آمده بودند.
در ابتدا، نوه امام آقای سید حسن خمینی و سپس آقای رفسنجانی حدود یک و نیم ساعت سخنرانی کردند. آقای سید حسن، عملکرد امام خمینی را با انقلاب‌های روسیه، چین و کوبا مقایسه کرد و تفاوت انقلاب ایران با آن‌ها را از جهت مختلف برای مخاطبان تبیین کرد.

13 خرداد:
در تهران در دامنه باصفای کوه البرز در کوچه جماران به خانه امام، و محل دیدار امام با مردم یعنی حسینیه جماران و از آنجا به کاخ سعدآباد مربوط به محمدرضا شاه رفتیم. با مشاهده این دو مکان ازیک‌طرف نحوه زندگی بی زرق‌وبرق امام و از طرف دیگر زندگی کاخ‌نشینی شاه که با پول‌های حرام به‌دست‌آمده بود جلوی چشمم مجسم شد. از این شرایط بدون تمایل به زندگی نوع اول و نفرت از زندگی نوع دوم، نمی‌شود گذشت.
14 خرداد:
به محل باعظمت دفن امام رفتیم. هم مسلمانان داخلی و هم میهمانان خارجی در این محل بودند. در اینجا بعد از سخنرانی کوتاه سید حسن خمینی نوه امام، آیت اله خامنه‌ای سخنرانی کردند. ایشان سخنرانی جالبی داشت.
ایشان در ابتدای سخنرانی از خصوصیات و ایدئولوژی حضرت امام صحبت کردند و تاکید کردند: این ایدئولوژی‌ها اساس و پایه مسیر حرکت ما هستند. جوانانمان معتقدند با ادامه راه امام به مقصد نهایی می‌رسند. بلی اگر ما از این ایدئولوژی‌ها منحرف شویم، ضربه می‌خوریم. سپس ایشان از تحریف شخصیت و فعالیت‌های امام صحبت کردند و آن را به‌عنوان اشتباهی بزرگ و ضرر دانست.
او گفت: کشور ما ثروتمند است. کسانی هستند که به کشورمان چشم دوخته‌اند. ما باید از آن مراقبت کنیم. تحریف‌های مرتبط با شخصیت امام ترسناک است. و به همین خاطر باید در دانشگاه‌ها و جاهای دیگر  نحوه زندگی و فعالیت‌های امام شناسانده شود.
ما باید راه امام را بر اساس ویژگی‌های امام ادامه دهیم. اگر این ویژگی‌ها را خوب یاد بگیریم آن وقت، زندگی، شخصیت و فعالیت‌های امام را آن گونه که بود، درک خواهیم کرد.

سپس آیت اله خامنه‌ای بر شش ایده و محور اساسی امام تاکید بیشتر کرد:
1- "رد کردن" اسلامی که آمریکا از آن حمایت می‌کند.
چراکه آمریکا ماهیتی افراطی دارد. امام طرفدار اسلام حقیقی و پاک بود.
2- ایمان به وعده‌های الهی.
ایمان و امید به وعده‌های الهی لازم است. امام به هیچ دولت بزرگ و قدرتمند باور نداشت. ایشان حتی به نامه ریگان رئیس‌جمهوری امریکا پاسخ نداد. چرا که ایشان به سیاست دروغین آمریکا باور نداشت.
3- دل بستن به عقیده و قدرت مردم.
در تمامی انتخابات به رأی و نظر مردم احترام می‌گذاشت.
4- برپا کردن عدالت اجتماعی در سیاست داخلی:
می‌خواست فقر را ریشه کن کند. ایشان اعتقاد داشت اگر عدالت اجتماعی برقرار باشد، حکومت بیشتر حمایت می‌شود.
5- سیاست خارجه مخصوص به خود داشت.
استقلال ایران نتیجه اعمال او بود.
علیه استبداد قیام کرد. سلطنت‌طلب نبود. علیه استثمار بود. آمریکا را "شیطان بزرگ" می‌دانست. از افغانستان و فلسطین حمایت می‌کرد.
6- تشکیل وحدت ملی:
از دامن زدن دشمنان به مسئله شیعه و سنی جلوگیری می‌کرد. در این راستا آمریکا و انگلیس را برادر شیطان معرفی می‌کرد.
سخنرانی آیت اله خامنه‌ای را با لذت گوش کردم و افکار متعالی او را پسندیم.

16 خرداد:
در مشهد حرم امام رضا (ع) را زیارت کردیم. من هم مثل بقیه بسیار دعا و راز و نیاز کردم. بعدازظهر به توس رفتیم. در اینجا مزار شاعر بزرگ فارسی را زیارت کردیم.
در طول سفر اطلاعاتم در خصوص ایران خیلی بیشتر شد و همچنین در اینجا جمع شدن مسلمان‌ها در کنار یکدیگر را دیدم و خوشحال شدم.
خداوند به همه مسلمانان کمک کند.

پروفسور دکتر فرمان خلیل اف
مدیر شعبه ادبیات شناسی دانشکده هنر، زبان و ادبیات آکادمی علوم نخجوان

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یادداشت‌ها و خاطرات استاد نخجوانی از مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره)» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات