حامیان حقوق مصرف ‌کننده در سطح ملی تقدیر می شوند

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد جعفری ظهر چهارشنبه در نخستین همایش تقدیر از حامیان حقوق مصرف‌کنندگان استان گلستان که در مجتمع فرهنگی هنری کاپری گرگان برگزار شد، اظهار کرد: تلاش داریم این جشن را به‌صورت جشن اجتماعی برگزار کنیم و سال آینده از تولیدکنندگان حامی حقوق مصرف‌کننده با حضور گسترده مردم تقدیر کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اگر مردم به قوانین آگاه باشند، می‌توانند حقوق واقعی خودشان را استیفا کنند، افزود: فقر اطلاعاتی باعث شده تا یک سری از واحدهای تولیدی، ازآنچه مردم حقشان است، آنان را محروم کنند.

وی با اشاره به این‌که وظیفه ما در انجمن، فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مصرف‌کنندگان در این زمینه است، ادامه داد: بدون شک مشتریان راضی، مبنای سرشار سود هستند و تولیدکنندگان باید به نیازهای مردم از صفحه بازار توجه کنند.

جعفری اضافه کرد: اگر از سوی دیگر توجهی به این نیازها و تمایلات نشود، تولیدکننده به رکود می‌رود و از صحنه رقابت محو خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان این‌که در بحث تولید و مصرف دو نظریه تضاد منافع و وحدت منافع وجود دارد، خاطرنشان کرد: اقتصاد ناسالم و نبود فضای رقابت نمونه همه‌ی بارز تضاد منافع است که باعث می‌شود تا کیفیت تولید پائین بیاید و از سوی دیگر تولیدکنندگان خدمات را حذف کنند.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان افزود: از سوی دیگر مصرف‌کنندگان امروز به دنبال منافع و خدمات بیشتر باقیمت کمتر هستند که این خود در بخش تضاد منافع قرار دارد و هیچ تشکلی جز انجمن ملی حمایت نمی‌تواند برای حل این مشکل کارساز باشد.

وی تصریح کرد: اقتصاد سالم باعث می‌شود تا بازار رقابتی ایجاد شود و از سوی دیگر تولید در انحصار برخی گروه‌ها و افراد نباشد و این درواقع مسئله وحدت منافع را نمایان می‌کند.

وی یادآور شد: وحدت منافع باعث خواهد شد تا بر تولید و مصرف نظارت دولتی نباشد و مردم خود بافرهنگ سازی و آگاه‌سازی در این خصوص ناظر بر حقوقشان باشند.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بابیان این‌که این انجمن یک تشکل غیرسیاسی، غیرانت افعی و حامی حقوق مصرف‌کنندگان است، گفت: بر اساس قوانین تشکیل این انجمن، اکنون ۳۲۰ انجم شهرستانی و ۳۱ انجمن استانی در کشور فعال است.

جعفری افزود: تولید، توزیع و مصرف سه ضلع چرخه اقتصادی کشور هستند که تولیدکنندگان اتاق بازرگانی، توزیع‌کنندگان اصناف از قدیم داشتند و امروز از حدود ۹ سال قبل مصرف‌کنندگان هم دارای انجمن شدند.

وی اظهار کرد: روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان که در تقویم کشور به ثبت رسیده، باید از برنامه‌های صرفاً اقتصادی به جشن ملی تبدیل شود تا مردم بدانند که مسئولان به مسئله کیفیت و رضایتمندی توجه جدی و ویژه دارند.

وی یادآور شد: نام‌گذاری ۹ اسفند به این روز، مؤید توجه جدی دولت، نظام و مجلس به حقوق مدنی مردم و جامعه است.

جعفری با اشاره به شرایط بد اقتصادی برای تولیدکنندگان گفت: در این اوضاع و شرایط نباید انتظار زیادی از تولیدکنندگان در جهت رعایت حقوق مصرف‌کنندگان داشته باشیم، اما آنان نیز باید حداقل‌های موجود را رعایت کنند تا در عرصه رقابت و بازار بمانند.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان افزود: انتظار از تولیدکنندگان برای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان، کار بزرگی است، اما استیفا حقوق تولیدکننده مشروط به رعایت حقوق مصرف‌کننده است.

وی تأکید کرد: رعایت حقوق مصرف‌کننده یک اصل مهم در اقتصاد است و اگر بخواهیم اقتصاد سالم داشته باشیم، بدون رعایت حداقل‌ها این مسئله میسر نخواهد بود، ضمن آن‌که تولید، توزیع و مصرف باید توأم باهم باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حامیان حقوق مصرف ‌کننده در سطح ملی تقدیر می شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات