طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی پایان یافت

محمد مهدی خطیب روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: مبلغ قرارداد برای اجرای این طرح چهار میلیارد و 788 میلیون ریال است که تاکنون 62 درصد آن به حساب دانشگاه واریز شد.
وی یادآور شد: یکی از دلایل تاخیر اجرای طرح، الحاق شهرستان طبس به جغرافیای سیاسی استان بود، طبق قانون اطلاعات نقشه مبنای شهرستان یاد شده هم باید در طرح لحاظ می شد.
وی ادامه داد: هدف از اجرای طرح یادشده ، ایجاد چراغ راه روشن برای توسعه استان در حوزه های مختلف است.
وی اضافه کرد: ظرفیت بالقوه شهرستانها در بخشهای کشاورزی، صنعت، اقتصاد، انرژی های نو و ... شناسایی شد و در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دارد.
مجری علمی طرح آمایش سرزمینی استان بیان کرد: در طرح یاد شده 40 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاههای خراسان جنوبی در بحث مطالعات طرح همکاری داشتند.
خطیب افزود: بررسی وضعیت موجود استان در بعد منابع طبیعی، نیروی انسانی،به لحاظ سخت افزاری ونرم افزاری از اهداف اجرای طرح است.
وی اظهار کرد: 10 هزار نفر ساعت کار کارشناسی در اجرای طرح برای ارزیابی وضعیت موجود استان صورت گرفت.
وی ادامه داد: این طرح در قالب 48 جلد گزارش و شش هزار و 188 صفحه در مرحله اول انجام شد، در مرحله دوم این طرح تبدیل به یک سند برای استان تا سال 1415 در قالب 10 هزار صفحه است.
وی یادآور شد: بر اساس این سند، خراسان جنوبی در افق سال 1415 استانی توسعه یافته با جایگاه برتر در حوزه های تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، فرآوری مواد معدنی، کشاورزی پایدار در منابع آب، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، توسعه گردشگری اکوتوریسم و ژئوتوریسم، حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، صنایع بومی و سازگار با منطقه، استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات و ... است.
وی اضافه کرد: 400 برگ نقشه کانون یابی و مفاهیم توسعه استان برای اولین بار تهیه شد، هم اکنون ظرفیت ها و آسیب ها در ابعاد مختلف مشخص شد.
مجری طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی بیان کرد: پروژه های اولویت دار استان تعریف شده، دستگاههای اجرایی موظف هستند در قالب طرح یادشده بودجه ریزی های لازم را انجام دهند، تا به هدف طرح آمایش سرزمینی استان برسیم.
خطیب افزود: تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص برای حفظ توازن جمعیتی ، گسترش خطوط ترانزیت ریلی، هوایی ، ایجاد مناطق اقتصادی آزاد ، 30 درصد کاهش مصرف منابع آبی، گسترش و شناسایی منابع معدنی فلزی و غیرفلزی، گسترش صنایع دستی بومی، استفاده از انرژی های نو و توسعه صنعت گردشگری و ... محورهای اصلی توسعه خراسان جنوبی در این سند است.
وی اظهار کرد: در این سند استان به چهار پهنه قهستان شامل « زیرکوه،قائن،فردوس و سرایان» پهنه باقران « بیرجند، سربیشه و درمیان» پهنه گلشن « طبس و بشرویه» و پهنه « نهبندان » تقسیم می شود.
وی ادامه داد: هر کدام از این پهنه ها مستعد یکی سری عملیات هستند و ماموریت هایی برای هر یک پیش بینی شده است.
وی یادآور شد: طرح آمایش سرزمینی یک پیشنهاد دقیق علمی است،در افق 20 ساله با همکاری دستگاه های اجرایی، زمینه توسعه یافتگی خراسان جنوبی را فراهم می کند.
خطیب ادامه داد: این سند با حمایت و عزمی که در دولت وجود دارد، امید است که بیش از 70 درصد آن اجرایی شود و در سال 1415 خراسان جنوبی با ظرفیت های بالقوه ای که دارد به استانی توسعه یافته تبدیل شود.
2047/7559/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی پایان یافت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات