افزایش محیط بان از نیازهای پایه در مناطق حفاظت شده استان مرکزی است

حسین علی ابراهیمی کارنامی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در دره سیبک منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک در پاسخ به سئوال ایرنا افزود: استانداردی از سرانه نیروهای محیط بانی در مناطق حفاظت شده دنیا وجود ندارد اما وسعت عرصه های طبیعی و حفاظت شده استان مرکزی در حدی است که ضرورت افزایش محیط بان تا پنج برابر شرایط کنونی دارد.
وی بیان کرد: درحال حاضر به ازای هر 15 هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک محیط بان وجود دارد و نیاز است تا شرایط فعلی هم از نظر شمار نیروی انسانی و هم امکانات و تجهیزات بهینه سازی شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: محیط بانان کشور با کمترین امکانات و با ایثار،از خود گذشتگی و عشق به محیط زیست به خدمت اشتغال دارند و تعهد و انگیزه بالای آنان به وظایف محوله تاکنون موجب شده هیچ کاری روی زمین نماند.
وی ادامه داد: پیگیری در خصوص تقویت بدنه محیط بانی استان مرکزی در دست انجام است و نگاه ویژه به وضعیت اعتباری حوزه محیط زیست برای ساماندهی اصولی مسایل و مشکلات ضروری است.
ابراهیمی کارنامی در خصوص بحث آلودگی هوای اراک گفت: آلودگی های امسال کلانشهر اراک بیشتر منشا ریزگرد دارد که عمده آن مربوط به خارج از مرزها ست اما از چشمه های گرد و غبار در داخل کشور و استان نیز نباید غافل شد.
وی اظهار کرد: پنج کانون فرسایش بادی در استان مرکزی وجود دارد که عمده آن در شهرستان های ساوه و زرندیه و بزرگترین آن در تالاب میقان اراک است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار ایرنا گفت: 51 گونه جانوری این استان در معرض تهدید و خطر انقراض است که مهمترین آنها در گونه پستانداران یوزپلنگ و پلنگ، در گونه پرندگان عقاب شاهی و در گونه خزندگان لاکپشت مهمیزدار غربی است.
ابراهیمی کارنامی افزود: از یکهزار و 363 گونه گیاهی این استان سه گونه موسیر، آنغوزه و بادرنجبویه در معرض خطر انقراض وجود دارد.
وی در خصوص وضعیت پسماندهای عفونی استان مرکزی گفت: از 20 بیمارستان این استان تنها دو بیمارستان از دستگاه اتوکلاو برخوردار نیستند که این دستگاه ها خریداری شده و به زودی نصب می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: هفت بیمارستان اراک نیز دارای دستگاه اتوکلاو است و پسماندهای عفونی این بیمارستان ها بی خطر می شود.
ابراهیمی کارنامی بیان کرد: برخی از درمانگاه های خصوصی و کلینیک های درمانی پسماندهای عفوفی را با پسماندهای عادی منتقل می کردند که در این راستا اخطار های لازم ارائه شده است.
وی اظهار کرد: روزانه یکهزار و 770 کیلیوگرم پسماند عفونی و 900 پسماند عادی در این استان تولید می شود و سرانه تولید پسماند عادی برای هر نفر 500 گرم در روز است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تمام مراکز دفن پسماندهای شهری و روستایی به صورت مستمر از سوی محیط زیست نظارت می شود و چند شهردار نیز به دلیل رعایت نکردن موارد قانونی به دادگاه معرفی شده اند.
363 هزار هکتار مناطق حفاظت شده 70 قله، الوند، جاسب، راسوند و مناطق شکار ممنوع تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان مرکزی است.
363 گونه جانوری در استان مرکزی زیست می کند که از این تعداد 222 گونه پرنده، 65 گونه پستاندار، 55 گونه خزنده، 19 گونه ماهی و چهار گونه دوزیست است.
از 16 تا 22 خرداد به عنوان هفته محیط زیست با شعار به سوی طبیعت برای زندگی نامگذاری شده است.
3005/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش محیط بان از نیازهای پایه در مناطق حفاظت شده استان مرکزی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات