احیاء 7 محله تاریخی برای تبدیل نائین به مرکز گردشگری


فرماندار شهرستان نائین با اشاره به عملیات احیاء 110 هکتار بافت تاریخی این شهر در 7 محله تاریخی، گفت: بافت تاریخی نائین از جمله مناطق منحصر به فرد میراث فرهنگی کشور است که با پایان مراحل احیاء به یک ظرفیت بزرگ اقتصادی و فرهنگی تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایسنا، سهراب مظفر نجفی گفت: متاسفانه موضوع بافت‌های تاریخی در برخی شهرهای ایران با بافت فرسوده اشتباه گرفته شده و همین هم باعث برنامه‌ریزی‌های نا مناسب و نا متناسب در این زمینه شده است، در حالیکه باید متوجه باشیم که بافت‌های تاریخی برای شهرهای ما اهمیتی چند جانبه داشته باشند.
وی با اشاره به عملیات احیاء بافت تاریخی نائین افزود: در دو سال گذشته کار بسیار بزرگ و متمرکزی در بافت تاریخی شهرستان نائین با محوریت فرمانداری و همکاری میراث فرهنگی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری انجام شده است. ما این کار را از سال 93 شروع کرده‌ایم و اکنون درصد بالایی از کار را با توجه به زمان سپری شده انجام داده‌ایم.
وی ادامه داد: در این فرآیند 7 محله تاریخی و قدیمی شهر نائین که دارای ارزش میراثی هستند، باز آفرینی می‌شوند. امیدواریم با روندی که در پیش گرفته‌ایم بتوانیم تا 2 سال آینده محلات تاریخی و قدیمی نائین را به صورت کامل احیاء و بازسازی کنیم.
فرماندار شهرستان نائین توضیح داد: مجموع مساحت این محلات در شهر نائین معادل 110 هکتار است که احیاء آن می‌تواند نائین را در زمره مقاصد مهم گردشگری کشور قرار دهد. قصد ما نیز از شروع این عملیات بزرگ مرمت و احیاء ورود نائین به میدان رقابت با شهرهای تاریخی و دیگر مقاصد گردشگری کشور است.
وی افزود: منابع مالی عملیات احیاء بافت تاریخی نائین از محل بودجه دولتی، بودجه شهرداری، مشارکت بخش خصوصی و آورده‌های مردمی تامین می‌شود. علاوه براینکه این عملیات با حضور مستقیم مردم در عرصه و با تکیه بر طرح‌های مردم محور کلید خورده است. با پایان این پروژه قطعا شهر نائین در آینده نزدیک حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
مظفر نجفی با بیان اینکه «بافت تاریخی نائین از جمله مناطق منحصر به فرد میراث فرهنگی کشور است که با پایان مراحل احیاء به یک ظرفیت بزرگ اقتصادی و فرهنگی تبدیل خواهد شد»، گفت: بخش خصوصی نیز در روند احیاء بافت تاریخی نائین ورود کرده و هم اکنون به موازات فعالیت دستگاه‌های دولتی، برخی موارد توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال مرمت، احیاء و آماده‌سازی برای بهره‌برداری است.
وی تاکید کرد: ما معتقدیم که ورود بخش خصوصی به این حوزه بسیار موثر خواهد بود و با توجه به فواید آن آمادگی داریم که در این خصوص هر نوع همکاری ممکن را انجام دهیم. هم اکنون نیز فرایند تولید درآمد توسط بخش خصوصی در بناهای تاریخی در نائین انجام می‌شود و امیدواریم که موارد آن با تمهیدات ویژه در آینده افزایش پیدا کند.
فرماندار شهرستان نائین افزود: در شهر نائین علاوه بر بافت عمومی 7 محله یاد شده، عمارت ها و خانه های تاریخی ارزشمندی نیز قرار دارند که یکی از آنها خانه فاطمی ها است. مالکیت تاریخی این عمارت به نسب مرحوم دکتر حسین فاطمی، وزیر کابینه دکتر مصدق بر می گردد که اخیرا مورد بازدید کارشناسان وزارت راه و شهرسازی نیز قرار گرفت.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ما در برنامه‌ریزی‌های خود قصد داریم با احیاء این عمارت، آن را به خانه فرهنگ شهر نائین تبدیل کنیم تا به مرکزی برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری تبدیل شود.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احیاء 7 محله تاریخی برای تبدیل نائین به مرکز گردشگری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات