لایحه دهیاری‌ها مجددا به دولت ارسال شد

به گزارش خبرگزاری مهر، خلیل راحتی با بیان خبر فوق گفت: پیش‌نویس اولیه لایحه دهیاری ها که آذر ماه ۱۳۹۳ با ۴۱ ماده به هیات دولت ارسال شده‌بود؛ طی ۲۵ جلسه در کمیسیون خاص کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای دولت بررسی و پس از طرح در کمیسیون اصلی مقرر شد با رویکرد تلخیص متن قبلی ارایه شده به هیات دولت، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی موجود و احتراز از ورود دهیاری‌ها به کارهای اجرایی دولتی مورد بازبینی قرار گیرد.

وی افزود: بر همین اساس متن لایحه، مجدداً به وزارت کشور ارسال و با قید فوریت در دستور کار معاونت امور دهیاری‌ها قرار گرفت و پس از تشکیل جلسات متعدد و هماهنگی با معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، مفاد لایحه بازبینی شد.

راحتی در ادامه توضیح داد: در بازبینی های صورت گرفته ضمن رعایت حداکثری از ظرفیت قانونی موجود، مواد آیین‌نامه‌ای حذف و موادی که مستلزم درج در قانون بود به‌صورت الحاقیه به ماده واحده قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور با ۱۷ ماده تنظیم و در اول خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای دولت ارسال شد.

وی در ادامه گفت: دهیاری‌ها به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی، متولی امور روستاها و دارای ساختار حقوقی نوپا می‌باشند که قوام و ایفای نقش موثرشان در عرصه توسعه روستایی مستلزم پشتوانه‌های قانونی است. نظام حقوقی فعلی حاکم بر دهیاری‌ها دارای ساختاری شکننده بوده و در بسیاری از موارد فاقد ضمانت اجرا می‌باشد و پراکندگی، نواقص و خلاءهای موجود در مقررات جاری مرتبط با امور دهیاری‌ها، این نهاد را در اجرا دچار چالش‌های جدی نموده‌است.

راحتی در زمینه مزایای لایحه دهیاری ها گفت: تصویب این لایحه می‌تواند ضمن تقویت نظام حقوقی دهیاری‌ها، رفع تعارضات و خلا‌های قانونی دهیاری‌ها، موجب تسریع در فرآیند تحقق توسعه پایدار روستایی شود.

وی تقویت سیستم نظارت بر ساخت و سازهای روستایی، تعیین ساز و کارهای وضع و وصول عوارض محلی، نحوه تملک اراضی در مناطق روستایی و ایجاد بسترهای قانونی در این زمینه‌ها را از دیگر موارد پیش‌بینی شده در این پیش‌نویس خواند.

 قائم‌مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در پایان، با ابراز امیدواری از تسریع در فرآیند بررسی و تصویب این پیش‌نویس، گفت: با تصویب قانون دهیاری‌ها شاهد افزایش تعامل و هم‌افزایی در عرصه خدمت رسانی به جامعه روستایی کشور خواهیم بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لایحه دهیاری‌ها مجددا به دولت ارسال شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات