۶۵۰۰ مرکز درمان آسیب های ام ام تی در کشور فعال است

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا نوروزی عصر چهارشنبه در حاشیه سمینار سه‌روزه مداخلات روان‌شناختی در وابستگی به مواد محرک در جمع خبرنگاران، درباره درمان اعتیاد از طریق مصرف دارو، اظهار کرد: این مراکز توسعه کمی گسترده‌ای در کشور داشت به‌طوری‌که برای برخی مناطق کشور به حد اشباع رسیده بود لذا، از سوی وزارت بهداشت، صدور مجوز راه‌اندازی این مراکز درمانی، مشروط به سقف جمعیتی منطقه و نظارت بر جدی بر مراکز معطوف شد.

نوروزی، در ادامه از اجرای این طرح از سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: تأکید برافزایش کیفی مداخلات غیر دارویی شروع شد و پروتکل درمان در مناطقی که مراکز ام ام تی، وجود داشت مورد بازبینی قرار گرفت.

وی افزود: صدور راه‌اندازی مراکز درمان را در برخی شهرها متوقف کردیم بطوریکه در صورت عدم وجود مرکز درمان در یک منطقه، مجوز صادر می‌شود.

سرپرست اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، بیان کرد: درمان اعتیاد یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین موارد درمانی در علم پزشکی است و موفقیت درمان تنها با تلفیق علم، تجربه، هنر، عشق، صبر و تعهد کادر درمانی در قالب یک کار گروهی منسجم حاصل می‌گردد.

دکتر نوروزی، آمار معتادین کشور را بر ساس شیوع شناسی که در سال ۱۳۹۰ یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: ۲۶ درصد از آن‌ها مصرف مواد محرک داشتند و از بین متقاضیان به درمان اعتیاد بعد از اعتیاد به مواد افیونی، دومین ماده مصرفی معتادین، مواد محرک است.

سرپرست اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، درباره سیاست‌های وزارتخانه در حوزه مقابله با مواد محرک، گفت: مجموعه فعالیتی که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاونت دارو و غذا وزارت بهداشت صورت می‌گیرد بر کنترل پیش سازها است.

نوروزی ادامه داد: عموماً مواد محرک در کشور ساخته می‌شود که تمام تلاش‌ها بر شناسایی و انهدام کارگاه‌های تولید مواد محرک زا از سوی متولیان است و این در حالی است که برخی پیش سازها وارد کشور می‌شود و برخی هم در آزمایشگاه‌های داخلی ساخته می‌شود

وی، بابیان اینکه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت پیگیر هولوگرام دار کردن متادون است، افزود: برای ردیابی و کنترل اصالت دارو این موضوع در دستور کار این معاونت است و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

سرپرست اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد، وزارت بهداشت، از راه‌اندازی سامانه الکترونیکی در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تمام زیرساخت‌های راه‌اندازی این سامانه فراهم‌شده است و از طریق این سامانه توزیع داروی درمان اعتیاد تنها از مراکز درمانی دارای مجوز صورت می‌گیرد.

نوروزی، درمان اعتیاد با متادون را فرصتی برای بیمار مبتلابه اعتیاد، دانست و اظهار کرد: مجموعه‌ای از فعالیت‌های روان‌شناختی، کمک‌های اجتماعی، حمایت‌ها و فعالیت‌های اجتماعی در زمان مصرف متادون بایستی ارائه شود.

وی ادامه داد: درمان‌های دارویی اعتیاد سبب کاهش عوارض و آسیب‌های ناشی از مصرف انواع مواد مخدر، خواهد شد و حتی ارتباط مصرف‌کننده را با شبکه‌های غیرقانونی و قاچاق قطع خواهد کرد.

سرپرست اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، اظهار کرد: از مرکز درمانی انتظار می‌رود، در درمان معتادین تنها به توزیع دارو بسنده نکنند و از فرصت دارو، فعالانه برای تشویق بیمار، آموزش‌های سنگین خانواده‌ها، آموزش تکنیک‌های زندگی غیر مرتبط به مواد، استفاده کنند.

نوروزی، ضمن تأکید بر درمان‌های روان‌شناختی و مشاور ه ها، تصریح کرد: آموزش، تشویق و نظارت، گامی مهم برای درمان و بازترانی معتادین است.

به گفته وی، ۵۰ درصد از بیماران بهبودیافته اعتیاد، بهبودی نسبی خواهند یافت، که نقش خانواده‌ها درزمینهٔ ماندگاری در این شرایط مؤثر و اساسی است.

این مسئول، ابراز کرد: بر اساس یافته‌ها در درمان برخی از بیماری‌ها چون فشارخون، دیابت و ...، حرف‌شنوی و پایبندی به درمان توسط بیماران، بسیار کمتر از درمان اعتیاد است.

سرپرست اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، بابیان اینکه همه تلاش بر این است که کلیه معتادین درمان شده از اعتیاد دیگر به مصرف مواد برنگردند، گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد از بهبودیافتگان از اعتیاد، عدم بازگشت به مصرف دارند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۶۵۰۰ مرکز درمان آسیب های ام ام تی در کشور فعال است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات