اژه‌ای: بررسی پرونده فساد 3 هزار میلیاردی ادامه دارد

به گزارش مشرق، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه ظهر امروز و در حاشیه سومین روز سفر استانی رئیس قوه قضاییه به استان تهران گفت: همه فکر می کنند تهران از همه شهرها برخودار تر است اما طبق گزارش معاونت راهبردی و بنا به گفته های استاندار در برخی از موارد استان تهران از همه محروم تر است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه معاونت راهبردی گزارش جامع از اجزای دستگاه تهیه کرده اند، گفت: سی تیم در غالب تیم های سه نفره به مدت دو ماه تمام نهادهای قضایی استان را رصد کرده اند و در پانصد صفحه این تیم سه نفره گزارشی تهیه و ارسال کردند.

وی در خصوص بازدید های مسئولان عالی قضایی در شهرستان ها و استان ها گفت:معاونت ها همه به شهرستان ها سفر کرده و رییس قوه قضاییه نیز بازدید هایی از زندان و نهادها و محاکم استان داشتند.

اژه ای به پرونده های پیچیده استان اشاره کرد و گفت: یک قاضی 200تا 240پرونده را بررسی می کند که حداقل این تعداد ماهانه 160پرونده است. از سویی کسانی که مراجعه می کنند هم انتظارات خود را دارند.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص دستاوردهای سفر سه روزه گفت: به صورت ویژه کمک هایی از حیث کارمند و قاضی در سال جاری و سال بعد مقرر شد و علاوه بر این بحث تجهیز ساختمان ها و احداث ساختمان های قضایی هم قرار است در دستور کار استان قرار گیرد.

وی از تشکیل هیاتی ویژه برای رصد مشکلات زندان خبر داد و گفت: ماندن در زندان افرادی که حبسشان تمام شده است و به عنوان مثال برای رد مال مانده اند، دردی دوا نمی کند و حتی می‌توان پیشنهاد عفو برخی از زندانیان که مشمول عفو می‌شوند را داد.

اژه ای اظهار داشت: بیش از چهار هزار نفر که شاکی خصوصی داشتند و رد مال کرده بودند یا تقسیط یا بخشش بدهی آزاد شدند و قرار شد این مسئله ادامه داشته باشد که این از برکات بازدید مستمر مسئولان عالی قضایی از زندان است.

اژه ای به مشکلات سازمان ثبت و پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت ساختمان های این دو سازمان نیز قرار شد کمکهائی اختصاص یابد. هزار و چهل میلیارد تومان پیش بینی کرده بودند که اگر بخواهیم یک سرویس قابل قبول ارائه بدهیم نیازمندیم که این بودجه اختصاص یابد. برای یک سال ممکن است رخ ندهد اما قوه متحول شد که ظرف دو الی سه سال این میزان را تامین کند.

سخنگوی دستگاه قضا گفت:مسئله زمین خواری در تهران در دو سال اخیر با هماهنگی سایر نهادها رصد شده است. میزانی از این زمین خواری ها در حریم رودخانه ها صورت گرفته است اما به طور کلی میزان تصرفاتی که در داخل حریم تهران بودا است در دو سال اخیر کاهش داشته است.

اژه ای در پاسخ به سوال دیگر ی مبنی بر جزئیات ده پرونده مفتوح اقتصادی تهران گفت: این پرونده ها پرونده های سنگینی است به طور مثال تنها در پرونده رستمی صفا میزان مبلغ بدهی پرونده به هفت هزار میلیارد تومان رسیده است که دادستانی وارد شده است. بخشی از این میزان در اختیار بانکها قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در برخی از این پرونده ها پولشویی صورت گرفته است، گفت:تسهیلاتی از بانکها گرفته شده است که با ضابطه در اختیار افراد قرار گرفته شده بود.

وی به یکی دیگر از این پرونده های مفتوح اشاره و تصریح کرد:از لحاظ پیچیدگی و مبلغ در پرونده نفتی که دادستان تهران هم به آن اشاره کرده بودند مبلغ بالایی در این پرونده مطرح است به طوری که از بانکها سویفیت آورده بودند اما در نهایت دیدیم که واقعی نبوده است.

وی افزود:وقتی پولشویی صورت گرفته است و متهم همراهی نکند پرونده پیچیدگی هایی خواهد داشت.

اژه ای در رابطه با یکی دیگر از این پرونده ها گفت: ادامه پرونده فساد سه هزار میلیاردی هنوز مطرح است و بحث اجرای برخی از احکام این پرونده مانده است.

سخنگوی دستگاه قضا به پرونده بیمه توسعه به عنوان یکی دیگر از پرونده های مفتوح اقتصادی اشاره و تصریح کرد:در این پرونده مبلغ بدهی بسیار بالاست و و کار زیادی می برو که این ها هم در حال رسیدگی است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اژه‌ای: بررسی پرونده فساد 3 هزار میلیاردی ادامه دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات