افشای ارتباط انگلیس و عربستان در فروش سلاح به داعش

به گزارش مشرق، در اسناد درز شده فاش شده است که سرهنگ عبید الحربی از پرسنل نیروی دریایی عربستان سعودی در پایگاه دریایی الجبیل، به انگلستان می رفت تا برای گروه تروریستی داعش، از شرکت بی ای ای سیستمز، سلاح و مهمات بخرد و این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های فروش سلاح به عربستان به شمار می رود.

بر پایه این گزارش سرهنگ عبید الحربی، کارشناس خرید سلاح از انگلستان و از سال 2005 به همراه خانواده اش به انگلیس رفت و آمد داشت و در این کشور، با "پاول اونت" که مسئول فروش شرکت های انگلیسی به عربستان است، دیدار می کرد.

در اسناد درز شده، اسامی اشخاصی مطرح شده است که سرهنگ الحربی را در خرید و انتخاب سلاح کمک می کردند و تاکید شده است اکثر سلاح های خریداری شده، سلاح های سبک تا متوسط بودند و از طریق دریای مدیترانه قاچاق می شدند.

اطلاعات مندرج در این اسناد همچنین حاکی از آن است که عربستان، تا پیش از سال 2011، سالانه، 48 میلیارد دلار مهمات نظامی از انگلستان می خرید اما با آغاز سال 2011، میانگین خریدِ سلاحِ عربستان از انگلستان 25 درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، سرهنگ الحربی، تا پیش از سال 2011، همه سلاح های خریداری شده را به ریاض می فرستاد اما با آغاز سال 2011، 25 درصد از سلاح های خریداری شده توسط عربستان، با اطلاع مسئولان بلندپایه سیاسی و نظامی انگلیسی و البته با چشم پوشی آنان، این سلاح ها به سواحل انگلیس قاچاق می شدند و از آن جا از طریق اوکراین و ترکیه و سواحل سوریه و کردستان عراق، به داعش و دیگر گروه های تندرو رسانده می شدند. این فرایند، طی پنج سال گذشته، با هماهنگی سلمان بن عبدالعزیز بن سلمان بن محمد صورت می گرفت و این شخص، در فرانسه، ریاست گروهی را به عهده دارد که برای داعش و گروه های مسلح تروریست، سلاح فراهم می کند.

ارزیابی ها حاکی از آن است که سرهنگ الحربی، در مدت سال های 2011 تا 2015، دستکم 44 میلیارد دلار، سلاح و مهمات برای داعش و دیگر گروه های مسلح تروریست خریده است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افشای ارتباط انگلیس و عربستان در فروش سلاح به داعش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات