اصلاح‌طلبان مجلس و مسئله "کنترل از راه دور"!

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، بعضی‌هایشان جوانند و بعضی‌ دیگر محاسن سفید کرده‌اند. برخی چهره سیاسی نبودند و سابقه و کارنامه سیاسی و مدیریتی قابل توجهی ندارند و اولین حضور خود را در عرصه سیاسی و مدیریتی کشور تجربه می‌کنند اما برخی دیگر از آنها تاکنون دستی بر آتش داشته‌اند.

ناشناختگی و نامشهوری برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم که تحت عنوان لیست امید به پارلمان راه یافتند، تا آنجا بود که هم قبل از انتخابات و هم بعد از انتخابات که نتایج آن مشخص شد، کاربران فضای مجازی مدتی آنها را به سوژه طنازی‌های خود تبدیل کردند.

با این حال آنها امروز منتخب مردم هستند و نماینده مجلس، قرار است چهار سال برای سرنوشت ملت و مملکت قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری کنند، هر کدامشان هم به‌نوبه خود دنبال اثرگذاری در تصمیمات جمعی مجلس هستند، بر تصمیمات فراکسیونی صحّه می‌گذارند اما بر استفاده از رأی و نظر و تجربه و سابقه شخصی خود نیز تأکید دارند.

با وجود این، به نظر می‌رسد برخی افراد که مدتی است از صحنه سیاسی کشور و عرصه تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها دور افتاده‌اند و به‌علت عملکردهای منفی، افراطی و هزینه‌ساز خود برای کشور، امکان بازگشت به کرسی‌های قدرت برای خود نمی‌بینند، فرصت را مغتنم دیده‌اند تا از جوانی و بی‌سابقگی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم استفاده کرده و اهداف و تمایلات حزبی و جریانی یا شخصی خود را پیش ببرند!

می‌گویند "جوانند و بی‌تجربه، به بلوغ سیاسی نرسیده‌اند، نیازمند مجلس در سایه‌ایم، چیزی شبیه یک پدرخوانده"؛ اینها ادبیات کسانی‌ است که می‌خواهند پدرخواندگی را برای خود تثبیت کنند؛ پدرخوانده‌ای که قیّم نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم باشد.

محمدرضا تاجیک یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب است که معتقد است "این مسئله که اصلاح‌طلبان در شرایط سخت، لیستی از نیروهای نسبتاً جوان و ناشناخته را ارائه کردند، موضوعی است که من خیلی نسبت به آن دغدغه دارم و باید برای آن فکری کرد. در این شرایط حساس تاریخی این وظیفه بر دوش کسانی گذاشته شده است که هنوز عده‌ای از آنها به بلوغ لازم سیاسی نرسیده‌اند و تجربه بازی سیاسی در شرایط پیچیده را ندارند و ممکن است نتوانند انتظارات را به‌نحو احسن انجام دهند، بنابراین باید تلاش خود را بکنیم که این بار تمام اصلا‌ح‌طلبان خود را نماینده مجلس بدانند و این نماینده‌ها را تنها نگذارند".

همه این موارد گوشه‌ای از دلواپسی چهره‌های اصلاح‌طلب نسبت به منتخبانی است که با رأی مردم به خانه ملت راه یافتند اما به نظر می‌رسد بزرگان این جریان افرادی را که خودشان در لیست قرار دادند، قبول ندارند و آنها را فاقد بلوغ سیاسی می‌دانند.

چه اینکه این تصور در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به اوج رسید و موجی از توهین‌ها و تحقیر‌های جریان اصلاحات علیه نمایندگان اصلاح‌طلب به راه افتاد، آنجا که علی لاریجانی رئیس چند دوره گذشته مجلس توانست رأی اکثریت بهارستان‌نشینان را برای حضور در کرسی ریاست از آن خود کند.

فردای همان روز بود که روزنامه‌های اصلاح‌طلب انتقادات خود را نسبت به نمایندگان هم‌مسلک خود به راه انداختند. در واقع رسانه‌های اصلاح‌طلب با ساخت پروژه خائن‌سازی، نه‌تنها از ادعای پیروزی خود در انتخابات 7 اسفند رد شدند بلکه استقلال رأی هرکدام از نمایندگان مجلس در انتخاب رئیس نهاد تقنینی کشور را نادیده گرفتند و آنها را خودسر، بی‌تجربه، فارغ از دانش لازم سیاسی، سیب‌زمینی مجلسی و... نامیدند.
 


روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان"دفن اخلاق" در اولین قدم سراغ نمایندگان مجلس رفت و رأی آنها را ماحصل تطمیع و وعده دانست و نوشت "بالاخره تطمیع و مصلحت‌اندیشی بی‌جا مثمرثمر واقع شد... [نمایندگان] پیام رأی مردم به تغییر را نشنیده گرفتند. احتمالاً حجم فشار و وعده‌ها آن‌قدر کافی و وافی بوده است که نمایندگان مردم جامه سایر مناصب هیئت رئیسه را نیز برای اندک اصولگرایان مجلس دهم دوختند و به آنها تقدیم کردند. در بیرون از بهارستان هم اصلاح‌طلبانی که مسبب جلوس اصولگرایان بر کرسی‌های هیئت رئیسه شدند، کم نبودند".

روزنامه آفتاب یزد در ادامه این مطلب خود، تمام کسانی را که به عارف رأی نداده‌اند، به سه جریان تقسیم کرده و گروه اول را "سیب زمینی"نامیده است: «سیب‌زمینی‌ها: این گروه متشکل است از افراد لیست امید و مستقلین مجلس دهم.» نویسنده مطلب در ادامه ضمن توهین به آن دسته از نمایندگانی که به عارف رأی نداده‌اند، مدعی شده "هر آن‌کس که به عارف رأی نداده، با وعده‌های اقتصادی نظیر مسکن و بیمه تطمیع شده است".

روزنامه شرق هم در انتقاد از رأی نمایندگان اصلاح‌طلب به لاریجانی نوشت: "حمایت برخی از اصلاح‌طلبان از لاریجانی، ذات تفکر اصلاح‌طلبی را مخدوش می‌کند. حیلِ دموکراتیک با مانیفست اصلاح‌طلبی که مهم‌ترین رسالتش نقد بی‌رحمانه گذشته و روشنگری وضعیت موجود است، سر ناسازگاری دارد. اصلاحات یعنی تغییر، تغییر رو به آینده. سیاست واقعی زمانی شکل می‌گیرد که باور به توان تأویل و بازآفرینی گذشته وجود داشته باشد. در انتقاد به عملکردها و به نقدکشیدن آنها و آشوبناک‌کردن گذشته است که سیاستی تازه رخ عیان می‌کند. گذشته صلب نیست. برای تحول‌طلبان، گذشته در قدرت صلب و منجمد نمی‌شود.

برای تغییر در آینده باید گذشته را تغییر داد. اگر علی لاریجانی - چه با حمایت اصلاح‌طلبان و چه بدون حمایت آنها- رئیس شود آیا قادر به تغییر گذشته است؟ پس فارغ از تعارف‌های سیاسی، مرزبندی جدی بین تفکر او و اصلاح‌طلبان وجود دارد. کسانی که این مرزبندی‌های فکری را نادیده می‌گیرند و آن را به مصافحه‌های رفاقتی در صحن مجلس تقلیل می‌دهند، نگاهی ابزاری به اصلاحات و حتی لاریجانی دارند".

کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری هم در همین راستا و در اظهارنظری پس از انتخابات هیئت رئیسه مجلس صراحتا گفته بود: "در البته واقعیت (انتخابات هیئت رئیسه) چیز دیگری بود. بعضاً اشخاصی با ما «عکس یادگاری گرفتند و زنبیل خودشان را جای دیگر بردند». گرفتاری ما این است که این اشخاص از لیست امید میثاق‌نامه را امضا کردند اما به لاریجانی رأی دادند؛ واقعاً برای دوستان خودم متأسفم که مسیر را چنین پیش‌ بردند".

پرویز تاجیک حتی بعد از انتخابات هیئت رئیسه مجلس نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد افراد متعادل جناح اصلاحات را عافیت‌طلب خواند و تلویحا آنها را به رفتارهای افراطی دعوت کرد. وی در بخشی از این یادداشت تاکید کرده که "ممکن است برخی نمایندگان لیست امید نمایش کارآمدی در مجلس نداشته باشند".
 


در واقع تمام این موضع‌گیری‌ها و برچسب زدن‌ها به منتخبینی که با رای و اراده مردم راهی ساختمان بهارستان شده‌ بودند، نادیده‌گرفتن و سلبِ اختیارِ تصمیم‌گیری از نمایندگان مجلس دهم است. سلب اختیاری که به دنبال آن نیاز به داشتن یک قیّم یا پدرخوانده برای نمایندگانی که چند ماه قبل، آنها را ناپخته و فاقد بلوغ سیاسی می‌دانستند، به اذهان عمومی جامعه القا می‌کند.

البته این اظهارنظرها و کنش‌های خارج از مجلس چندان به مزاج نمایندگانی که خود را وکیل واقعی مردم می‌دانند، خوش نمی‌آید چراکه می‌دانند قرارگرفتن زیرِ قیّومیتِ یک پدرخوانده به معنای نداشتن استقلال فکری و نرسیدن به بلوغ سیاسی است.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امیدمجلس با اشاره به برخی از این فضاسازی‌ها و در پاسخ به سؤال تسنیم، مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان مجلس دهم از بیرون مجلس اداره می‌شوند و یا مجلس در سایه برای هدایت اصلاح طلبان وجود دارد؟ تاکید کرد: محور فعالیت‌مان در مجلس فقط و فقط از طریق فراکسیون است؛ نه مجلس در سایه و نه چیزی شبیه آن داریم. خیلی شفاف فعالیت می‌کنیم، شفاف موضع‌گیری خواهیم کرد و شفاف در راستای مطالبات مردم و وعده‌هایی که به مردم دادیم، کار خواهیم کرد.

وی این را هم گفت که هرکسی حق دارد، حرف بزند اما موضع فراکسیون ما این است که همه امور مجلس را با هماهنگی در داخل فراکسیون امید و هماهنگی این فراکسیون با فراکسیون‌های دیگر پیش ببریم.

همچنین محمد دامادی نماینده اصلاح طلب مجلس دهم هم درباره نظر خود درباره این کنش‌ها به تسنیم می‌گوید: نماینده مجلس عصاره فضایل ملت است. وقتی از یک حوزه انتخابیه انتخاب می‌شود، دارای استقلال کامل است. البته اینکه نمایندگان به یک جریان سیاسی وابستگی داشته باشند و از آن جریان مشورت‌هایی بگیرند، اشکالی ندارد اما هیچ یک از نمایندگان نمی‌پسندند که کسی بگوید "نمایندگان نیاز به قیّم یا پدرخوانده دارند". بعید می‌دانم نماینده‌ای وجود داشته باشد که بگوید نیاز به قیّم دارم.

"آنهایی  هم که چنین فکری می‌کنند، کاملا در مسیر اشتباهی هستند. آنها یا نم

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصلاح‌طلبان مجلس و مسئله "کنترل از راه دور"!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات