تولید قهوه زعفرانی برای اولین‌بار در جهانبه گزارش جهان به نقل از فارس، عیسی منصوری ظهر امروز در نشست تخصصی «اشتغال منطقه شرق کشور در سال جاری» که در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه در خراسان رضوی بر فعالیت‌هایی که می‌توانند اشتغال ایجاد کنند تمرکز کرده‌ایم، گفت: با بررسی‌های صورت گرفته، خراسان رضوی در سه رشته کفش، پوشاک و زعفران می‌تواند اشتغال‌زایی کند و در حال حاضر 15 هزار نفر در صنعت کفش، و 137 هزار نیروی کار در زنجیره تولید زعفران در بخش کشاورزی داریم.

وی به تأسیس مدرسه تولید کفش در مشهد اشاره کرد و گفت: مشکل صنعت کفش در استان پایین بودن سطح مهارت است که در سال گذشته با تأسیس این مدرسه توانستیم نیروی کار ماهر را با استفاده از مربیان و تجهیزات خارجی تربیت کنیم که در حال حاضر با نام «انستیتو توسعه کفش و محصولات چرمی» با بیش از هزار نفر نیرو در حال کار است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مجتمع عدالت مشهد در بخش پوشاک توانسته است سهم اشتغال را افزایش دهد، تصریح کرد: زیر نظر این مجموعه 80 واحد پوشاک فعالیت می‌کنند و در کنار شهرک رضویه به تولید و آموزش نیروی کار می‌پردازند.

منصوری از تولید قهوه زعفرانی برای اولین بار در دنیا خبر داد و افزود: می‌خواهیم با ترغیب سرمایه‌گذاران از صادرات زعفران خام بکاهیم و در عوض محصولاتی که با زعفران تولید می‌شود را تولید کنیم.

وی کمبود آمار دقیق و اطلاعات درست از نیروی بیکار کشور را یکی از معضلات مهم دانست و خاطرنشان کرد: اطلاعات و داده‌های خامی که از مرکز آمار ایران داریم نمی‌تواند ارزیابی خوبی از اشتغال ایجاد کند و ابزار مناسبی برای سیاست‌گذاری نیست، بنابراین از ابتدای سال فرم‌هایی را طراحی کردیم که اگر مسؤولان استانی کمک کنند گزارش‌های کامل و جامعی می‌توانیم داشته باشیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان در سال گذشته افزایش یافته و به 12 درصد رسیده است، گفت: معمولاً در دوره رکود استان‌هایی که ظرفیت خوبی برای اشتغال دارند مهاجر پذیرترند و بر همین اساس با افزایش نیروی کار مهاجر استان، نرخ بیکاری افزایش می‌یابد.

منصوری با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی باید بر محور اشتغال باشد، افزود: رشد ارزش‌افزوده سال 94 نسبت به سال 93 کمتر از یک درصد بوده است درحالی‌که رشد حاصل از ورود نیروی کار جدید دو برابر بوده است و اگر ما اشتغال ایجاد کنیم ارزش‌ افزوده ملی هم افزایش می‌یابد.

وی رشد فراگیر را با اهمیت دانست و تصریح کرد: با ایجاد سالانه 600 تا 700 هزار شغل، عقب‌ماندگی‌ها جبران نمی‌شود بنابراین با ایجاد طرح‌هایی در وزارت خانه مثل طرح «تکاپو»، طرح «حرکت» و حتی بحث کارورزی می‌خواهیم جبران عقب‌ماندگی‌ها را داشته باشیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مالیات صفر برای بعضی از بنگاه‌های صنفی و خدمات مولد خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق قانون جدید مالیاتی، بنگاه‌های جدیدالتاسیس مالیات ندارند اما این قانون، اصناف و خدمات مولد را پوشش نمی‌دهد بنابراین در جلساتی با رئیس‌جمهور تصمیم گرفته شده که این قانون اصناف و خدمات مولد را هم شامل شود.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تولید قهوه زعفرانی برای اولین‌بار در جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات