انتقاد مولاوردی از مسائل اجتماعی زنانبه گزارش جهان به نقل از مهر، شهیندخت مولاوردی در مراسم اختتامیه دومین دوره ارتقای مهارت های علمی و عملی حضور زنان در مجامع بین المللی با اشاره به ماموریت ها و وظایف فعلی معاونت امور زنان و خانواده در قالب برنامه پنجم توسعه کشور افزود: با تاکید ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه، ارتقای توانمندی های زنان مدیر و نخبه و توسعه مناسبات بین المللی و ارتقا توانمندی سازمان های مردم نهاد مورد توجه قرار دارد.
 
وی با توجه به این وظایف تصمیم به طراحی و برگزاری دوره توانمندسازی حضور زنان در مجامع بین المللی را پیاده کردیم و هر چند تجربه دوره های گذشته در دولت هشتم هنوز ذکر خیر آن وجود دارد این دوره ها را آغاز کردیم.
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: پس از برگزاری نخستین دوره توانمندسازی با بازنگری و روزآمد کردن و همفکری با دانشکده روابط بین الملل به سرفصل های دوره دوم رسیدیم  و امیدواریم سپس از ارزیابی ها و نظرسنجی ها در دوره های بعدی برنامه های کیفی تر و کاربردی تری را ارائه دهیم.
 
مولاوردی گفت: امیدوارم تا پایان دولت یازدهم چهار دوره توانمند سازی زنان در مجامع بین المللی را برگزار کنیم.
 
وی افزود: با توجه به استقبال شرکت کنندگان در دوره های توانمندسازی اولویت حضور زنان در مجامع بین المللی با افرادی است که در این دوره ها شرکت کرده اند.
 
وی خاطرنشان کرد: شعار سازمان ملل مبنی بر اینکه «توسعه بدون مشارکت زنان محقق نمی شود» امروزه هنوز به نتیجه نرسیده است و به حاشیه رانده شدن زنان به ویژه در کشورهای در حال توسعه  هنوز ادامه دارد.
 
معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مجامع و کنفرانس های بین المللی گفت: اتخاذ تدابیر ویژه مثل روز جهانی زن یا روز نفی خشونت علیه زنان از جمله اقداماتی است که سازمان ملل برای بهبود وضعیت زنان جهان انجام داده است. هر چند در بعد عملی سازمان ملل نتوانسته است قدم های موثری را بردارد و آمار و اطلاعات گویای وجود تبعیض های مختلف و خشونت ها علیه زنان است.
 
وی با تاکید بر اهمیت ارتقا مهارت زنان در مجامع بین المللی افزود: در مجموعه شکاف های جنسیتی یکی از موارد و محدودیت ها نبود مهارت از سوی زنان برای حضور در مجامع بین المللی است بنابراین در کنار مهارت های نظری باید مهارت های عملی و شبیه سازی مجامع بین المللی مورد توجه قرار گیرد.
 
مولاوردی ادامه داد: در توانمندسازی زنان هنوز در آغاز راه هستیم و اگر حضور عملی زنان در مجامع بین المللی نباشد نتایج مورد نظر را نخواهیم داشت.
 
معاون رئیس جمهور یکی از دلایل عدم حضور زنان در مناصب و مسئولیت های بین المللی را نبود تجربه در زنان دانست و گفت: برگزاری دوره های توانمندسازی می تواند عدم دسترسی عادلانه زنان به موقعیت های مختلف را جبران کند.
 
وی تاکید کرد: گروه هدف ما در ارائه آموزش ها، زنان فعال در سازمان های مردم نهاد و زنان شاغل در مسئولیت های دولتی هستند.
 
مولاوردی اضافه کرد: به نظر می رسد جای موضوع نحوه اعطا و اخذ مقام های مشورتی در سرفصل های آموزشی خالی است و همه مسئولان می توانند در کنار فعالیت های دولتی در سازمان های مردم نهاد یا پس از اتمام دوره مسئولیت خود فعالیت کنند.
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه ششم توسعه کشور خاطرنشان کرد: در برنامه ششم چهارچوب حرکت برای تحقق عدالت جنستی پیش بینی شده است که امیدواریم مجلس جدید بتواند در این جهت حرکت کند.
 
وی تاکید کرد: زنان در جهان اسلام حاملان ارزشها و ناقلان فرهنگ هستند. با این حال بعضا می بینیم موضوع زنان بیش از آنکه اجتماعی باشد به سمت سیاسی می رود و حساسیت برانگیز می شود. بسیاری از زنان مسلمان از هویت و نقش خود در تاریخ آگاه و طرفدار دنیای جهانی شده اما مشروط هستند. در این فضا نقش محوری زنان شکل دهی به ضوابطی است که در آنها با تبعیض نسبت به زنان برخورد می شود.
 
مولاوردی ادامه داد: زن مسلمان در دو راهی فرهنگی نوسازی و ورود به ارزش های لیبرالیستی مانده است. در این شرایط زنان شاهد جایگزینی مردسالاری نو به جای مرد سالاری سنتی هستند و این هژمونی فرهنگ مردسالار است.
 
معاون رئیس جمهور گفت: دیدگاه های محافظه کارانه ارتقا جایگاه زن را مساوی با نابودی ارزشهای مرد سالار و ساختار های سنتی می دانند و این در حالی است که افراطی گری تحت لوای دین چالش های بزرگی را برای زنان منطقه ایجاد کرده است و شاهد خشونت های بسیاری در منطقه هستیم.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد مولاوردی از مسائل اجتماعی زنان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات