همکاری اعراب و اسراییل علیه ایرانبه گزارش جهان به نقل از فارس، اندیشکده مرکز استراتژی جدید آمریکایی (CNAS) در گزارشی (   ) 71 صفحه‌ای تحت عنوان «سیستم امنیتی برای راهکار دو دولتی» به بررسی طرح صلح عربی برای برطرف کردن درگیری‌های فلسطین-اسرائیل پرداخته و سیستمی امنیتی برای اعمال کنترل بر فلسطینی‌ها حتی در زمان تشکیل دولت مستقل فلسطین پیشنهاد داد.

در ابتدای این گزارش اصول اساسی مورد نظر رژیم صهیونیستی برای این طرح اینگونه آمده است که اسرائیلی‌ها تا زمانی که نگرانی امنیتی‌شان برطرف نشده باشد، با راهکار دو دولتی موافقت نخواهند کرد و برای اینکار پیشنهاد می‌کند یک سیستم چندلایه که تحت آن اسرائیل حق دفاع از خود داشته باشد، ایجاد شود.

این سیستم امنیتی منطقه‌ای شامل مکانیزم جدیدی برای همکاری دوجانبه و چند جانبه با کشورهای عربی برسر تهدیدات مشترک از جمله پاسخ دادن به افراطی‌گری تکفیری و دخالت ایران در امور منطقه ادعا شده است. همکاری اطلاعاتی عمیقتر و هماهنگی عملیاتی میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی لازمه این سیستم عنوان شده است.

یک پیرامون نزدیک شامل دو مجموعه از روابط سه‌جانبه: اولی شامل اسرائیل، کشور آینده فلسطین و اردن بری حل موضوعات مربوط به کرانه باختری و دیگری در ارتباط با نوار غزه شامل اسرائیل، فلسطینی‌ها و مصر

یک پیرامون دور که عربستان سعودی، اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) و احتمالا برخی دیگر از کشورهای شمال آفریقا و دیگر مناطق را در بر می‌گیرد و این فرصت را در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد تا با چالش‌ها و موقعیت‌هایی در منطقه‌ای وسیع‌تر درگیر شود

در بخش محتوای سیاسی امنیتی این طرح آمده است: «دیگر تحول مهم، تقویت روابط امنیتی میان اسرائیل و چندین کشور عربی است. چیزی که باعث این همگرایی شده است، منافع مشترک علیه ایران و مقابله با موج جدیدی از بی‌ثباتی است که منطقه را تحت سیطره گرفته است. این منافع مشترک باعث تقویت پتانسیل طرح صلح عربی خواهد شد که تحت آن کشورهای عربی روابط خود با اسرائیل را در ازای توافق نهایی، عادی سازی می‌کنند.»

در جای دیگری از این گزارش مفصل تصریح شده است که اولین لایه از این سیستم امنیتی باید همکاری اطلاعاتی و عملیات ضدتروریستی و ضدقاچاق با کشورهای عربی میانه‌رو شامل اردن، مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که دارای سرویس‌های امنیتی قوی و منافع مشترک با رژیم صهیونیستی علیه ایران هستند، باشد.

این گزارش در توضیح برای لزوم مقابله با ایران مدعی است که با وجود حصول توافق هسته‌ای اما دخالت‌های ایران در امور دیگر کشورها، حمایت از تروریسم، ظرفیت‌های موشکی بالستیک و تمایلات هسته‌ای؛ نگرانی‌های اصلی رژیم صهیونیستی هستند که هنوز برطرف نشده‌اند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همکاری اعراب و اسراییل علیه ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات