فرهادی: توافقات ایران و ترکیه در زمینه آموزش عالی اجرایی می شود

وی در گفتگو با خبرنگار ایرنا در آنکارا گفت: تفاهم نامه ای با طرف ترکیه در زمینه همکاری های علمی، فناوری، آموزشی خصوصا آموزش عالی در ماه قبل در جریان دیدار دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری از آنکارا به امضاء رسید و ما در دیدار با رییس سازمان آموزش عالی این کشور در زمینه مشخص کردن برنامه عمل این تفاهم نامه گفت وگو کردیم.
وی گفت: جلسه ای با حضور همکارانمان در کمیته مشترک در زمینه کارهایی که باید انجام شود تشکیل شد و در این جلسه در زمینه کارهایی از قبیل اعزام متقابل دانشجو در رشته های مختلف، برگزاری دوره های آموزشی مشترک، تاسیس متقابل کرسیهای زبان فارسی و ترکی در ترکیه و ایران، تحقیقات مشترک و برگزاری سمینارها و کنفرانس ها بررسی شد.
فرهادی افزود: این اقدامات در دو عرصه کوتاه مدت و بلند مدت از جمله تحصیلات تکمیلی مشترک و همچنین تاسیس یک موسسه مطالعاتی تحقیقاتی علوم انسانی مشترک بین دو کشور در ترکیه و نیز برگزاری دوره های تحقیقاتی مشترک و همکاری در زمینه فناوری و نوآوری است.
وی در زمینه نظارت بر نحوه اجرای توافقات گفت: ما یک کمیته نظارت بر همکاری های علمی داریم که این ها بطور مشترک تشکیل جلسه می دهند و در سطح عالی نیز وزرا هر سال با یکدیگر دیدار و با ارزیابی بر اجرای عملی تفاهم نامه نظارت خواهند کرد.
یکتا سراج رییس سازمان آموزش عالی ترکیه نیز با اشاره به دیدار ماه های قبل خود از ایران و امضای تفاهم نامه در حضور روسای جمهوری دو کشور در ماه گذشته در آنکارا گفت: مذاکرات تهران و آنکارا متعاقب آن امضای تفاهم نامه در حضور روسای جمهور دو کشور سرآغاز مذاکرات امروز بود و با وزیر علوم، تحقیات و فناوری جمهوری اسلامی در زمینه برداشتن گام های عملی و تدوین یک برنامه ی عمل برای همکاری های علمی را آغاز کرده ایم.
وی گفت: در برنامه ی عمل کوتاه مدت ، اعزام متقابل دانشجو، مساله تاسیس کرسی های ترکی و فارسی، تحقیقات و برگزاری کنفرانس های مشترک علمی را آغاز خواهیم کرد.
وی با اشاره به کمیته مشترک بین دو کشور در زمینه همکاری های آموزش عالی گفت: دانشجویان ایرانی در ترکیه اگر مسائل و مشکلاتی دارند می توانند این مسائل را راسا و یا از طریق مراجع ذیربط و یا این کمیته پیگیری بکنند.
سراج در زمینه اعزام هر چه بیشتر دانشجویان ترک به ایران گفت: با افزایش میزان همکاری بین دانشگاه ها، تعداد دانشجویان ترک در ایران نیز در مجرای طبیعی خود افزایش خواهد یافت.
فرهادی در جریان سفر خود به آنکارا علاوه بر دیدار با وزیر آموزش ملی ترکیه در اولین روز کاری وی در بعد از تصدی مقام وزارت با یکتاسراج رییس سازمان آموزش عالی ترکیه دیدار و در سمینار نقش دانشجویان ایرانی نظام آموزش عالی ترکیه در گسترش روابط ایران و ترکیه در آنکارا شرکت کرد.
شبک **خاورم**2012**1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرهادی: توافقات ایران و ترکیه در زمینه آموزش عالی اجرایی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات