نگاهی به کنسرت کیهان کلهر در شهرکرد

کیهان کلهر در شب کنسرت خود در شهرکرد،با ساز کمانچه اش هر کاری خواست انجام داد،کاری که تنها از استاد کیهان کلهر بر می آید.
کلهر در شب کنسرت شهرکرد مانند اجرای اخیرش در ایران به سراغ 'پَردگِیانِ باغِ سکوت '
رفت ،باغی که سکوت آن درخت های تناوری موسیقی ایرانی است،باغی در مایه همایون و شور و استاد کلهر آنقدر تسلط خود بر کمانچه را به رخ مخاطب کشاند،که کسی جرات نداشت حتی یک ثانیه این ساز نوازی را از دست بدهد.
نغمه های همایونی کیهان کلهر در این کنسرت آنقدر دارای ترتیب مناسبی از گام بود که مانند چهارگاه ،گام های کوتاه و گام های بلندی بین شور و همایون دلنواز شده بود و در نیم پرده ها تفاوت همایون و شور شنیدنی بود.
همراهی ریتم نوازی نوید افقه ،همان تنبک نوازی که زمانی مدعی کوک ساز تنبک است ، باعث شد تا کلهر را به سمت مفهومی کردن درک مخاطب از سازهای ایرانی کشیده است.
کلهر، وقتی در این کنسرت به دستگاه شور ورود پیدا می کند،آرشه کمانچه را زمین می گذارد و همراه با ریتم تنبک و رنگ تارنوازی هادی آذرپیرا ،به ریتم نوازی با ساز کمانچه می پردازد و این شگرد تنها از انگشتان کلهر بر می آید.
نوگرایی کمانچه نوازی کیهان کلهر را می توان در فرودهای دستگاه همایون و شور در این کنسرت دید ، جای که مخاطب به دنبال فرود است به ناگهان با نیم پرده ها اوج می گیرد و این غافلگیری ،شنونده خاص موسیقی اصیل ایرانی را به یک سپیدخوانی معنایی می کشاند.
تلفیق شاعرانه قطعاتی از نغمه های فولکور با موسیقی سنتی در این کنسرت نیز از دیگر کلاس های درسی است که استاد کلهر برای مخاطب خود ارائه می دهد.
اما باران مضراب علی بهرامی فرد ،نوید بخش یکی از استعدادهای آینده سنتورنوازی ایران است که در این کنسرت کیهان کلهر برای تک نوازی ها دست او را باز گذاشته بود.
کیهان کلهر پس از پایان کنسرت موسیقی خود در شهرکرد که مورد تشویق و استقبال مخاطبان قرار گرفت ،به این احساسات مردم ادای احترام کرد و دوباره بر روی صحنه آمد و قطعه ای در دستگاه شور را اجرا و به حاضران اهدا کرد.
کنسرت کمانچه نوازی ،کیهان کلهر از چهره های جهانی ساز کمانچه در جهان ،پنجشنبه شب در فرهنگسرای شهرکرد به اجرا در آمد.
به گزارش ایرنا،کنسرت کیهان کلهر با عنوان 'باغ سکوت' با حضور سه هنرمند موسیقی کشور اجرایی شد که مورد استقبال مردم در شهرکرد قرار گرفت.
در این اجرا کیهان کلهر سرپرست گروه ساز کمانچه، نوید افقه ساز تنبک، علی بهرامی فرد ساز سنتور و هادی آذرپیرا ساز تار را به صدا در آوردند.
در این اجرا چهار قطعه با عناوین سرمست، پریشانی، تصنیف محلی و طرقه نواخته شد و قطعات سنتور نوازی،کمانچه نوازی ،همضربی تنبک با کمانچه و تار اجرا شد.
کیهان کلهر متولد سال 1342 اصالتی کرمانشاهی دارد و یکی از استادان ساز کمانچه در سطح جهان است که بداهه نوازی و خلاقیت کمانچه نوازی او این روزها در محافل موسیقی مورد توجه صاحب نظران است.
به گزارش ایرنا،براساس نظر برخی از اهالی موسیقی ،کنسرت موسیقی کیهان کلهر یکی از برنامه های فاخر موسیقی در یک دهه اخیر است که در چهارمحال و بختیاری برگزار شده است.
گزارش از محمود رئیسی
2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاهی به کنسرت کیهان کلهر در شهرکرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات