همایش علمی «دنیای سعدی شیرازی» در باکو برگزار شد

به گزارش ایرنا در این همایش که از سوی انستیتوی ادبیات فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد، جمعی از نمایندگان محافل علمی و فرهنگی جمهوری آذربایجان و نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو و دو استاد دانشگاه تبریز حضور داشتند .
عیسی حبیب بیکلی معاون اول فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان طی سخنانی درباره جایگاه خاص سعدی شیرازی در ادبیات جهانی بحث کرد .
وی برگزاری این چنین همایش هایی را برای تقویت روابط علمی و فرهنگی جمهوری آذربایجان و ایران مهم ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر روابط و همکاری دو کشور همگام با عرصه های سیاسی و اقتصادی در حوزه های علمی و فرهنگی نیز توسعه می یابد و فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان نیز برای ادای سهم خود جهت تقویت همکاری های علمی و فرهنگی دو کشور تلاش می کند .
حبیب بیکلی همچنین با اشاره به علاقه بزرگ به تاریخ و فرهنگ غنی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در حال حاضر مطالعات زیادی مربوط به تاریخ و فرهنگ ایران در انستیتوهای ادبیات، تاریخ و شرق شناسی فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان انجام می گیرد .
سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز از انستیتوی ادبیات فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان از برگزاری این همایش علمی درباره سعدی شیرازی قدردانی کرد .
محسن پاک آیین گفت: برگزاری این همایش نشان می دهد سعدی شیرازی تنها به ایران تعلق ندارد و متعلق به تمام مردم منطقه و جهانیان است .
وی افزود: سعدی جهانی ترین شاعر ایرانی است و اشعار وی نیز نشانگر تعلق وی به تمام جهان بوده و آنچه بیش از همه از غربی ها دل برده و آنان را مجذوب ساخته تعالیم اخلاقی سعدی است که انگیزه ای به جز بشردوستی و بزرگداشت آدمیت و شرف انسانی ندارد.
سفیر کشورمان خاطر نشان کرد: بسیاری از نویسندگان و شعرای دوره های مختلف کشورهای غربی از سعدی شیرازی الهام گرفته و بر آن هم اذعان کردند .
ابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت ایران در جمهوری آذربایجان نیز گفت: جای خوشحالی است که مردم جمهوری آذربایجان و به خصوص افراد مسن شناخت خوبی از خلاقیت سعدی شیرازی دارند .
وی در بخشی از سخنان خود درباره تعملات فرهنگی دو کشور صحبت کرد و گفت: در آینده نزدیک همایش مربوط به خلاقیت میرزا علی اکبر صابر شاعر معروف آذربایجانی در تبریز و نیز شب فرهنگی مربوط به صائب تبریزی در باکو برگزار خواهد شد .
همچنین احمد فرشبافیان استاد دانشگاه تبریز و رهبر مرکز آذربایجان شناسی این دانشگاه از برگزاری همایش های علمی مربوط به شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و هنری جهان در فرهنگستان علوم ملی آذربایجان تقدیر کرد .
وی افزود: مرکز آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز نیز در زمینه برگزاری همایش های علمی با هدف شناساندن دانشمندان و شخصیت های فرهنگی و علمی ایران و جمهوری آذربایجان به نسل جوان تلاش می کند .
در این همایش همچنین تاثیر بی سابقه سعدی شیرازی بر خلاقیت شعرای دوران مختلف آذربایجان مورد اشاره قرار گرفت و گزارش هایی در باره ابعاد مختلف خلاقیت این شاعر نامی ایرانی ارایه شد .
خاورم ** 337**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش علمی «دنیای سعدی شیرازی» در باکو برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات