درخت همیشه بهار/ جشنواره فرامرزی؛ اولین و بهترین

در این یادداشت آمده است: هوای دلپذیر و نوشین بامداد را از همه سو نفس می‏کشم و صبح را که همچون خونی تازه در رگ های زمین دویده به آغوش کشیده و از خدایی که صعود است و من قعود چند نفس بیشتر استمداد بطلبم تا شکوهی دیگر را به نظاره نشسته و یک نخستین دیگر را ببینیم.
خورشید بر فراز و قله زاگرس آغازیدن گرفت و بر بام دلدادگی‌ها و بر گستره طبیعت و بهار دگرگون شده، عطر شکوفایی فرهنگی را پراکند که در فراسو و اعماق تاریخ این سرزمین بر توان وتاثیر قلم ها گواهی دهد.
وقت آن بود که به سوی موفقیت‌های بیشتر حرکت کنیم و گام در مسیر زانایی گذاشته و طعم گس شب های تاریک را فراموش کرده و مزه‌ی شیرین روزآمدی را بچشیم و از مرز دانایی گذشته و به صدای مشترک برسیم.
به مانند موریانه‌ها سر از خواب وخاک برداشته و در جستجوی دانه‌های گندم افقی نو اما سخت و طاقت فرسا را آغاز نمائیم، آغازی که نخستین است و هم سنگلاخ دارد، هم رودهای تند و پرعمق و هم نیش دارد و هم نوش.
حوالی چشمان خرداد، ایده‌ای نو و خلاقانه در مطبوعات ایلام آسمان نوار مرزی ایران و کشور عراق را سامانی بخشید تا دوستی‌ها مستدام، عزت‌ها مزید و دلها مقلب القلوب شوند.
بایستی راهی را رفت، گام هایی را آهسته و پیوسته برداشت و ردپاهایی را به عنوان نشانه جا گذاشت تا بماند برای سالهایی که انتظارات کمتر از ناملایمات امروزی باشد.
تلاش هایی در قطع وزیری در آبان پار به ته دل رسید، دنیایی از گردنه‌های تکاپو و کنکاش اوج گرفت و چشم‌ها ممنوع‌ النوم از سر دقایق گذشتند، دردی‌کشان پیمانه‌ها را شکستند و عاشقانی از جنس کاغذ حرف هایی داشتند برای گفتن که اگر شنیده شوند زاگرس نیز ردای کاغذی بر تن خواهد کرد.
رسانه‌ها پیام آور تفکر،تعقل و تعادل هستند و در سایه تعامل و همدلی، زندگی در جهانِ سرشار از جنگ، ستیز و خونریزی امروز زیباتر می شود و اینگونه است که این رسانه‌ها در استان مرزی ایلام گِرد قلم هایی درآمده تا از گفتن و سرودن از یک جشنواره متفاوت و فرامرزی.
دستان شان سرشار از آبشار شد و حرف‌هایشان نقل قولی از خواستن توانستن و کاری کردند کارستان و ثمره‌ای را به بار نشاندند که بارها و بارها از آن خواهیم گفت.
آنها دعوت شده بودند به دعوتی که در مقابل آن تاب مقاومت نبود و از هر نوشته‌ای واژه ای خود را به فعل خواستن در مجتمع فرهنگ و ارشاد رسانید و جمله‌ای شد بنام جشنواره فرامرزی مطبوعات نوار مرزی ایران و عراق.
آن روزی که استارت نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات نوار مرزی ایران و عراق در استان ایلام زده شد، شاید قلب کمتر مطبوعاتی‌ای به اجرای چنین جشنواره باشکوهی شهادت می داد.
ژورنالیست‌ها، اصحاب قلم و صاحبان مطبوعاتی که دغدغه مند بودند از ابتدای کار با حساسیت و تمام توان پای کار آمدند و همه گزینه ها و دانسته‌های خود را روی دایره ریخته تا یک اولین دیگر را برای استان رقم بزنند.
از ابتدای آغار این حرکت عظیم، عزم دست اندکاران آن بر متفاوت بودن و'یک بودن' این جشنواره بود و البته این خواسته تا قبل از تمدید مهلت جشنواره از دی ماه 94 به اسفند 94 محقق نشد.
اما تیم مجری این کار بزرگ با مبنا قرار دادن تعامل بین استان های شرکت کننده فرصتی را در اختیار آنها قرار دادند تا با دعوت از مدیران کل فرهنگ و ارشاد و رؤسای خانه مطبوعات دیگر استانها بنای یک کار فرا استانی را بر اصل تعامل قرار دهند.
در اثنای این جشنواره افراد ذی نفوذ در سطح ملی و استانی، استان خوزستان را به جمع چهار استان غربی ایران هم مرز با عراق جای دادند که با نقد مواجه شد.
اراده برگزار کنندگان بر بیشترین تعامل، کمترین نقص و بهترین بازخورد بود، محورهای جشنواره از جذابیت های مشترکی برخوردار بودند و فضای مجازی نیز در خدمت جشنواره در آمد و کار بدانجا رسید که منتقدین جشنواره به همراهان آن تبدیل شدند و آثار دریافتی از مرز یک هزار و 200 گذشت و عید نوروز نیز به ایلام تبریک گفت.
کارها بر اساس تفکر و عمل تیمی بود و تک‌روی و دریبل‌های خودسر وجود نداشت و تا چشم کار می‌کرد کوشش بی مثال و انگیزه والای برگزار کنندگان این جشنواره بود و ثمره‌ آن میوه‌ای شد به نام افتخار استان.
در باب دستاوردهای این جشنواره قلم‌فرسایی خواهد شد اما دستاورد محیط زیستی این جشنواره چشمان بسیاری را معطوف به این مهم نمود که حال استان‌های ایرانی هم مرز با عراق خوب نیست و اگر به گفته پروفسور کردوانی؛ پدر کویرشناسی، منشا این ریزگردها شن‌پاشی نشود زاگرس نیز مانند کویرهای اصفهان خواهد شد.
دستاورد دیگر این جشنواره معرفی استان ایلام بویژه رسانه های مکتوب و مجازی استان ایلام به شرکت‌کنندکان در جشنواره و همچنین آشنایی بیش از پیش رسانه های استان با مطبوعات،خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری دیگر استان‌ها و کشور عراق بود.
در استان ایلام تاکنون جشنواره‌های متعددی برگزار شده و به تناسب کیفیت و کمیت همه آنها قابل احترام هستند اما این جشنواره علی‌الرغم نقدهای اجتناب‌ناپذیری که به واسطه اولین بودنش بر آن وارد است یکی از کیفی ترین و بهترین جشنواره هایی است که در استان به دلیل تاثیرگذاری و نقش مهم آن در منطقه برگزار شده است . می شود این رویداد را بزرگترین رویداد فرهنگی استان در یک دهه از عمر مطبوعات استان برشمرد.
نقد‌هایی نیز بر این جشنواره وجود داشته و دارد که جزء لاینفک هر جشنواره‌ای است از جمله داوری‌ها و عدم امضای الواح تقدیر با امضای معاون وزیر، عدم استقبال مناسب رسانه های استان و.... که حلاوت این جشنواره اجازه بروز این نقد‌ها را میسر نمی‌کند و شاید به جز برگزیدگان و کسانی که برگزیده نشده اند روزنامه‌نگاران متعهدی باشند که بتوانند قاضی‌های خوبی برای این جشنواره باشند.
این جشنواره با همه فراز و فرودهایی که بر آن متصور هستیم در سه روز 27 تا 29 اردیبهشت با میزبانی خوب دانشگاه ایلام به پایان رسید اما آنچه مهم می نماید این است که چراغ این جشنواره نباید خاموش بماند و گذر زمان گرد فراموشی به این کار بزرگ بپاشد.
منبع: سایت خبری ویرا

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درخت همیشه بهار/ جشنواره فرامرزی؛ اولین و بهترین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات