استاندار :آمار نرخ بیسوادی در چهارمحال و بختیاری ابهام دارد

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی، روز چهارشنبه، در شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: براساس سرشماری سال 1390، تعداد بیسوادان استان 49 هزار و 981 نفر اعلام شده است.
وی تأکید کرد: اکنون معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری این آمار را 15 هزار و 243 نفر اعلام کرده است که این آمار با ابهامات فراوانی روبرو است.
سلیمانی دشتکی افزود: ارائه آمار معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در خصوص شناسایی بیسوادان مناطق مختلف استان، با واقعیت همخوانی ندارد.
وی تصریح کرد: نباید با ارائه آمارهای مبهم، برنامه ریزی برای ریشه کنی بیسوادی را با مشکل رو به رو کرد.
رئیس شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری بیان داشت: کمیته ای متشکل از افراد علمی و کارشناسان نخبه، وضعیت آمار و نرخ بیسوادی در استان را بررسی و نتیجه آن را به این شورا اعلام کنند.
سلیمانی دشتکی اضافه کرد: انجام سرشماری سال 1395، می تواند در رفع بسیاری از این ابهامات و مشخص شدن نرخ واقعی بیسوادی در چهارمحال و بختیاری مؤثر باشد.
وی،در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد مطلوب آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و عنوان داشت: در یک سال گذشته، مراجعات مردمی در این حوزه به استانداری کاهش داشته که نشان دهنده افزایش میزان رضایتمندی مردم است.
سلیمانی دشتکی اظهار کرد: مسوولان آموزش و پرورش توانستند با مدیریت و برنامه ریزی علمی و مطلوب، مشکلات این حوزه را به کمترین میزان ممکن برسانند.
استاندار چهارمحال و بختیاری بیان داشت: خرید تجهیزات مورد نیاز برای هوشمندسازی مدارس و تلاش برای ارتقای سطح علمی دانش آموزان، باید با اولویت دنبال و اجرایی شود.
وی بیان کرد: مسوولان آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری باید به منظور تحقق توافق سه جانبه میان وزرات آموزش و پرورش، خیران حقیقی مدرسه ساز و مدیریت استان برای احداث مدارس خیری در نقاط مختلف این استان را پیگیری کنند.
سلیمانی دشتکی یادآور شد: مدیریت ارشد چهارمحال و بختیاری به تمامی تعهدات خود در خصوص تأمین اعتبار سهمیه استان در این توافق نامه عمل می کند.
مدیرکل شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز گفت: تجاری سازی و استفاده مطلوب از فضای مدارس در ساعات غیراداری و غیرآموزشی در دستور کار قرار گرفته است.
بهروز امیدی عنوان کرد: این اقدام با همکاری شهرداری های چهارمحال و بختیاری و به منظور اختصاص فضای مازاد مدارس به پارکینگ های عمومی، در خارج از ساعات غیراداری و غیرآموزشی صورت می گیرد.
وی گفت: کاهش ترافیک شهری، تأمین بخشی از پارکینگ مورد نیاز در شهرها و همچنین تأمین درآمد اقتصادی برای آموزش و پرورش از اهداف اجرای این طرح به شمار می رود.
امیدی خاطرنشان کرد: امسال 700 نیرو از آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری بازنشسته و تنها 400 نیرو جایگزین می شود.
دبیر شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: برنامه ریزی برای برگزاری دوره های مختلف به منظور سپری کردن اوقات فراغت دانش آموزان در هنگام تعطیلات انجام شده و آمادگی لازم به منظور آغاز این کلاس ها در نقاط مختلف استان وجود دارد.
وی تأکید کرد: نام نویسی از دانش آموزان مقطع ابتدایی چهارمحال و بختیاری از امروز آغاز شده و تا پایان ماه جاری ادامه دارد.
امیدی بیان داشت: نام نویسی از دانش آموزان مقطع متوسطه در چهارمحال و بختیاری از نوزدهم ماه جاری آغاز و به مدت 12 روز ادامه می یابد.
وی تصریح کرد: در مرحله نخست نام نویسی ها هیچگونه وجهی از دانش آموزان و والدین آن ها دریافت نخواهد شد و کمک های مردمی برای مدارس در مراحل بعدی به صورت داوطلبانه اخذ می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: طرح سنجش نوآموزان استان ویژه افراد بدو ورود به مدرسه از امروز در سطح استان آغاز شد.
وی اضافه کرد: میانگین کشوری نسبت دانش اموز به معلم 11 و نیم دانش آموز بوده که این میانگین 12 دانش آموز به ازای هر معلم است.
امیدی ادامه داد: برای خرید تجهیزات مورد نیاز ویژه هوشمندسازی مدارس چهارمحال و بختیاری پیگیری تأمین اعتبارات ملی و استانی ضرورت دارد.
وی اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش، برای تأمین و پرداخت هزینه پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی در سال های 1394 و 1395 ردیف جداگانه ای اختصاص داده که باعث کاهش مشکلات استان ها در این زمینه شده است.
به گزارش ایرنا، در این نشست مرتضی ارشادی، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری، مدعی شد که از مجموع 49 هزار و 981 بیسواد اعلام شده در سرشماری عمومی سال 1395، تنها 15 هزار و 243 نفر شامل پنج هزار و 714 نفر در نقاط شهری و 9 هزار و 529 نفر در نقاط روستایی استان شناسایی شده اند.
در این نشست، فرماندار و رئیس آموزش و پرورش شهرستان لردگان گزارشی از وضعیت آموزش و پرورش این شهرستان را به اعضای شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری ارائه کردند.
7362/2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار :آمار نرخ بیسوادی در چهارمحال و بختیاری ابهام دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات