پالایشگاههای هند برای پرداخت بدهی نفتی به ایران آماده می شوند

به گزارش ایرنا، وزارت نفت به این پالایشگاهها از 30 مه (10 خرداد) به مدت سه ماه فرصت داد که با خرید دلار اقدام به تسویه بدهی با ایران کنند.
منابع مطلع در دهلی نو روز چهارشنبه اعلام کردند به دنبال این درخواست و احتمال نوسان ارزش روپیه،بانک مرکزی این کشور از پالایشگاههای بدهکار خواسته است که خرید خود را به هفته ای 500 میلیون دلار محدود کنند.
تارنمای شبکه خبری ان .دی .دی در گزارشی، هدف از این اقدام بانک مرکزی هند را جلوگیری از وارد شدن فشار به روپیه اعلام کرده است .
ارزش روپیه هفته گذشته به 67.77 روپیه در برابر هر یک دلار به پائین ترین میزان در سه ماه گذشته کاهش یافته است .
کارشناسان،این کاهش قیمت روپیه در مقابل دلار را مرتبط با خرید دلار از سوی پالایشگاهها برای پرداخت بدهی این کشورها می دانند.
وزارت نفت هند از شرکت پالایش و پتروشیمی منگلور خواسته است که با شرکتهای دیگر برای جلوگیری از خرید بیش از 500 میلیون دلار در هفته هماهنگی کند.
پالایشگاه منگلور و شرکت نفت هند پیش از سفر نخست وزیر هند به ایران 750 میلیون دلار از بدهی نفتی خود را به حساب ایران واریز کردند.
مقامات هندی پیش از این، باز نبودن کانال های پرداخت را از موانع اصلی پرداخت بدهی نفتی ایران عنوان کرده بودند.
شرکت نفت منگلور 2.6 میلیارد دلار به ایران بدهکار است که تاکنون 500 میلیون دلار از بدهی این شرکت پرداخت شده است .
همچنین شرکت نفت هند نیز با پرداخت 250 میلیون دلار، 310 میلیون دلار دیگر بابت واردات نفت به ایران بدهکار است .
شرکت نفت اسار در مجموع 2.6 میلیون میلیارد دلار و «میتال انرژی» 60 میلیون دلار به ایران بدهکار هستند.
منابع مطلع، بدهی نفتی هند به ایران را حدود 6.5 میلیارد دلار اعلام کرده اند ولی برخی از منابع دیگر نیز با توجه به اختلاف ایران و هند درخصوص زمان تبدیل روپیه به یورو این میزان را بیش از هفت میلیارد دلار می دانند.
پالایشگاههای نفت هند پس از مسدود شدن مسیر پرداخت بهای نفت از طریق بانک هالک ترکیه درسال 2013 در توافقی با ایران 55 درصد از ارز حاصل از فروش نفت ایران را به یورو درحسابی در یوکو بانک ذخیره کرده است .
براساس توافق 45 درصد بقیه وجوه حاصل از فروش نفت ایران نیز در حسابی در یوکو بانک برای واردات کالا واریز شده است.
*آساق*1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پالایشگاههای هند برای پرداخت بدهی نفتی به ایران آماده می شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات