آیا نسخه داعش در فلوجه پیچیده خواهد شد؟

فلوجه فلوجه در حالی این روزها صحنه عملیات گسترده نظامی علیه گروه تروریستی داعش است که با در نظر گرفتن وضعیت کنونی این گروه و فشارهای موجود بر آن نبرد فلوجه به‌مثابه نبرد مرگ و زندگی برای داعش است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، نبردهای شدید علیه داعش در فلوجه در حالی در جریان است که با در نظر گرفتن فشارهای شدید بر داعش در سوریه و نیز از دست دادن راههای ارتباطی بین سوریه و عراق باید گفت که نبرد فلوجه برای این گروه به‌مثابه نبرد مرگ و زندگی است.

فلوجه قتلگاه نیروهای آمریکایی

چه‌بسا در طول تاریخ جنگهای آمریکا که بیرون از مرزهای آن رخ داده است، بیشترین تعداد تلفات آن متعلق به شهر فلوجه باشد، زیرا اگر خسارت‌های جانی آمریکا در جنگ ویتنام یا تلفات نیروهای مارینز بر اثر انفجار فرودگاه بیروت در سال 1983 را مستثنی کنیم، باید گفت که سربازان آمریکایی در جریان تلاش‌های پی‌درپی برای ورود به فلوجه در جریان اشغال عراق بیشترین تلفات را در این شهر دادند.

فلوجه یکی از نخستین شهرهایی بود که داعش در گستره جغرافیایی تحت اشغال خود برای تشکیل خلافت در سرزمین عراق و شام به آن یورش برد، از همین رو با در نظر گرفتن حضور داعش و مواضع آن در فلوجه باید گفت که این شهر در مجموع در نبردهای میدانی عراق به‌ویژه در بغداد، کربلا و الانبار تأثیر زیادی داشته است.

در این میان می‌بینیم که اکنون صحنه نبرد میدانی عراق شاهد عملیات گسترده نظامی علیه داعش در فلوجه است؛ نبردی که به‌دلایل زیر در مسیر مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و به طور کلی در سراسر منطقه بسیار حساس و سرنوشت ساز است:

فلوجه زادگاه داعش در عراق

-فلوجه تا کنون در نبرد تروریست های داعش علیه دولت عراق نقش مهمی داشته است، زیرا این شهر در واقع به مثابه زادگاه داعش در عراق بوده و از آنجا بود که داعشی ها عملیات منحصر به فردی را علیه یگان های آمریکایی آغاز کرده و سپس با گذشت زمان این عملیات دولت عراق را با تمام موسسات و نهادهای نظامی و امنیتی آن نشانه رفت.

ارتباط فرماندهان داعشی با افسران گارد ریاست جمهوری در زمان صدام

-در این شهر بود که بیشتر فرماندهان این گروه تروریستی مستقر شدند، کسانی که ریشه های آنان با افسران سابق گارد ریاست جمهوری عراق در زمان صدام حسین گره خورده بود و در واقع همین افراد هسته افکار نظامی و امنیتی داعش را تشکیل دادند.

برخی از فرماندهان داعش نیز از بطن جنبش افراطی «ابومصعب الزرقاوی» سربرآوردند که این گروه نیز به نوبه خود در تشکیل نیروهای کنونی داعش نقش اساسی داشت.

مواضع مهم و راهبردی بغداد در تیررس داعش

- فلوجه نقطه اصلی هماهنگی و سپس اجرای بیشتر عملیات انتحاری و سایر عملیات داعش به شمار می آید، زیرا این شهر در وسط عراق قرار داشته و از محور شرقی به بغداد نزدیک است و از غرب نیز به سمت الانبار امتداد می یابد و در جنوب آن نیز شهر مقدس کربلا قرار دارد  از همین رو مواضع مهم و راهبردی بغداد همواره یکی از اهداف داعش بود.

از سوی دیگر نزدیک بودن فلوجه به کربلا و جایگاه مذهبی و فرهنگی آن نیز موجب شد این شهر همواره در تیررس حملات تروریست های داعش قرار داشته باشد.

-از نظر میدانی نیز فلوجه در طراحی عملیات داعش و هماهنگی و فرماندهی آن علیه بیشتر شهرهای عراق نقش مهمی داشت زیرا  این شهر نقطه اتصال بسیاری از مناطق و شهرهای عراق به شمار می آید.

آیا سرنوشت داعش در فلوجه رقم زده می‌شود؟

اکنون داعش در فلوجه سخت تحت  فشار  قرار دارد و پرواضح است که با پیشرفت میدانی به سمت این شهر و کامل شدن محاصره آن این فشارها دو چندان خواهد شد به ویژه اینکه یگان های نیروهای مشترک ارتش عراق و نیروهای امنیتی مبارزه با تروریسم به اضافه نیروهای الحشد  الشعبی (دفاع مردمی) و نیروهای عشایر در مبارزه با داعش جدی هستند در نتیجه این نبرد از نظر میدانی حائز اهمیت است تا جایی که می توانیم بنابر دلایل زیر از آن تحت عنوان مادر تمام نبردها (ام المعارک) در عراق یاد کرد.

اول:  اگر موصل را مستثنی کنیم، فلوجه آخرین نقطه انسجام داعش در عراق به شمار می آید زیرا این گروه تروریستی در الرمادی، الرطبه و هیت واقع در غرب عراق شکست خورد و بیشتر مواضع خود در صلاح الدین واقع در شمال عراق و نیز مواضع واقع در حد فاصل نهر دجله تا الکرمة در جنوب و بیجی و شرقاط را نیز از دست داده است.

دوم: داعش در فلوجه سخت در فشار است و همزمان شدن این وضعیت با فشارهایی که در دیرالزور در سوریه نیز با آن دست به گریبان است به اضافه فشارهای جدی در شمال شرق سوریه و به عبارت دقیق تر در اطراف رقه که پایگاه اصلی داعش در سوریه به شمار می آید امکان رفت و آمد و یا انتقال نیرو و سلاح برای نیروهای داعش در فلوجه را از آن سلب کرده است.

در این میان باید در نظر داشت که هنوز نبرد یگان های ارتش سوریه و متحدان آن در اطراف فرودگاه و مناطق مسکونی دیرالزور با داعش ادامه دارد.

نکته مهم اینکه اکنون با در نظر گرفتن این وضعیت که داعش راههای ارتباطی را که بین سوریه و عراق در اختیار داشت، از دست داده است، هرگونه نقل وانتقال  و نیرو به سمت فلوجه برای آن بسیار سخت شده است.

نبرد مرگ و زندگی داعش در فلوجه

با توجه به این موارد و نیز با در نظر گرفتن اهمیت راهبردی فلوجه برای دولت عراق و نیز داعش می توان گفت که نبرد باز پس گیری فلوجه در مراحل پایانی آن شامل یورش به مواضع داعش در عمق فلوجه به شکل بی سابقه ای شدت پیدا خواهد کرد زیرا این نبرد برای داعش به مثابه نبرد مرگ و زندگی است چرا که در صورت شکست در فلوجه، داعش محور اصلی و نقطه اتکایی را که در سال های اخیر در خاک عراق برای خود ایجاد کرده بود از دست خواهد داد.

این درحالی است که داعش در طول چند سال اخیر کنترل نظامی و امنیتی عملیات خود در نقاط مختلف عراق را از فلوجه به دست داشت از همین رو شکست داعش در فلوجه به مثابه نقطه عطف و سرنوشت ساز در عراق و سوریه و اطراف آن خواهد بود و حتی استقرار این گروه تروریستی  را در کشورهای دیگر که در فاصله ای دور از عراق و سوریه قرار دارند نیز به طور جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا نسخه داعش در فلوجه پیچیده خواهد شد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات