تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و بانک مرکزی امضا شد

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، این تفاهم نامه در راستای تحقق اصل 50 قانون اساسی به منظور حفاظت از محیط زیست، تضمین بهره مندی صحیح و مستمر از محیط زیست، اجرای تکالیف قانونی ماده 59 قانون برنامه چهارم توسعه و اتخاذ رویکردی چند جانبه و هم افزا در جهت حرکت به سوی حسابداری سبز میان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس بانک مرکزی به امضا رسید. این تفاهمنامه دارای هفت ماده و زمان پنج سال ازامضا است.
برآورد و ارائه آمارهای پایه مورد نیاز درخصوص ارزش اقتصادی دارایی های طبیعی و زیست محیطی و هزینه های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست در فرآیند توسعه با همکاری سایر دستگاه های ذیربط به بانک مرکزی، آمار مربوط به موجودی مقدار دارایی های زیست محیطی در ابتدا، طی دوره و انتهای دوره با همکاری سایر دستگاه های ذیربط، تعیین و شناسایی خدمات و محصولات دریافتی از هر یک از دارایی های مذکور با همکاری سایر دستگاه های ذیربط، ارائه سطح تفصیل آمار مربوط به تغییرات مقدار موجودی و ارزش پولی دارایی های زیست محیطی طی دو دوره زمانی متوالی و شناسایی و طبقه بندی هفت گانه دارایی های زیست محیطی در سطح ملی براساس استانداردها و دستور العمل بین الملل SEEA2012 با همکاری سایر دستگاه های ذیربط برخی از اقدامات تعیین شده سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهمنامه است.
ارائه مشاوره به سازمان محیط زیست درخصوص معرفی اقلام آماری مورد نیاز، تهیه حساب های اقماری محیط زیست با استفاده از داده ها و آمارهای پایه سازمان و واردسازی ارزش اقتصادی منابع محیط زیستی و هزینه های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست در حساب های ملی از جمله اقدامات مورد نظر بانک مرکزی در این تفاهم نامه است.

**افتتاح پردیس نوین
پس از امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و بانک مرکزی، اعضای حاضر در این مراسم با حضور در پارک پردیسان، پردیس نوین را افتتاح کردند.
در اسفندماه سال گذشته همزمان با روز درختکاری، بانک اقتصاد نوین با همکاری اداره کل محیط زیست استان تهران 9 هزار اصله نهال در پارک پردیسان کاشت که امروز بعد از امضای تفاهمنامه همکاری، این محدوده نهال کاری شده با عنوان پردیس نوین با حضور ابتکار، سیف و حسن معتمدی مدیر عامل بانک اقتصاد نوین افتتاح شد.
مدیرعامل بانک اقتصاد نوین با اشاره به اقدامات محیط زیستی صورت گرفته توسط این بانک در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی گفت: در همین راستا تفاهم نامه 35 بندی میان بانک اقتصاد نوین و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در سال 93 امضا شد.
وی بخشی از پروژه محیط زیستی این بانک را حمایت از محیط بانان و پلنگ ایرانی دانست و افزود: افتتاح نخستین شعبه سبز سیستم بانکی کشور توسط بانک اقتصاد نوین، رعایت الزامات مدیریت سبز در معماری ساختمان و تاسیسات جدید این بانک و صرفه جویی بیش از 30 درصد در منابع انرژی از جمله مباحث پیگیری شده توسط این بانک در حوزه محیط زیست است.
وی همچنین از برگزاری دوره های آموزشی محیط زیستی برای کارشناسان بانکی و مشتریان برای رعایت الزامات زیست محیطی در طرح ها و پروژه هایی که متقاضی درخواست تسهیلات برای آن هستند، خبر داد.
معتمدی بانک اقتصاد نوین را پیشرو در بانکداری سبز عنوان کرد و گفت: تعهدی برای همکاری در موضوع مدیریت پسماند و تخصیص منابع به این حوزه به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران داده ایم.
مدیرعامل بانک اقتصاد نوین اشاره ای به آمار 91 درصدی فعالیت های بانکی به صورت غیر حضوری داشت و گفت: کاهش رفت و آمد و مراجعه مشتریان منجر به اتلاف کمتر انرژی و کاهش آلودگی هوا می شود.
وی 'با هم برای طبیعت' را شعار زیست محیطی بانک اقتصاد نوین اعلام کرد.
در پایان لوح تقدیری به امضای سیف و ابتکار به مدیر عامل بانک اقتصاد نوین به پاس خدمات این بانک در حوزه محیط زیست اعطا شد.
علمی **9014**1540**
3061**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و بانک مرکزی امضا شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات