نیازمند نگاه بلندمدت در سیاست‌های اقتصادی هستیم

به گزارش خبرنگار مهر، منصور اعتصامی روز چهارشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی یا رویکرد تامین اجتماعی در اراک اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در حقیقت سیستمی کارآفرین و پویا است که توانایی ایستادگی در بحران ها و تکان های وارده را دارد.

وی در ادامه بیان داشت: برای دست یابی به چنین اقتصادی لازم است نگاه بلندمدت به سیاست های اقتصادی وجود داشته و زیرساخت های اقتصادی به گونه ای طراحی شود که چارچوب کلی اقتصاد بتواند در برابر انواع بحران ها و ناملایمات تقویت شود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی کشور تصریح کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی مبنی بر اقتصادی است که هم روند رو به رشد آن محفوظ بماند و هم آسیب پذیری اش کاهش پیدا کند.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای کاهش وابستگی ها و بالا بردن کیفیت تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است و از این رو اقتصاد مقاومتی صرفا مقاومتی نیست بلکه باید آن را یک روند ایجاد امنیت و ثبات و عدم تزلزل در برابر تکان های خارجی دانست.

اعتصامی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت اقتصادی نیز نیست، بلکه به مفهوم شکوفایی اقتصادی و رفع مشکلات موجود در زیربخش های اقتصاد و بهبود سطح رفاه عمومی مردم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در طرح اقتصاد مقاومتی مسئولیت ها باید مبتنی بر هویت دینی و اعتقادی و الزامات عملی قرار گیرد و اقتصاد مقاومتی نباید فقط روی زبان باشد بلکه باید در مقام به عمل به آن پایبند باشیم.

اعتصامی عنوان کرد: در سال های رونق کشور یعنی سال هایی که حداقل یکصد میلیارد دلار درآمدهای نفتی داشتیم متاسفانه حرکت ملموسی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی انجام نشد و استفاده علمی و روش های اقتصادی در اجرای سیاست ها به ویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز به کار گرفته نشده و به همین سبب هم اکنون حدود ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام به علت نبود نقدینگی روی دست دولت مانده است.

وی یادآور شد: دولت در حال حاضر دولت ۱۱۰هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که امید داریم با رونق اقتصادی کشور این بدهی پرداخت شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین کشور با بیان اینکه هم اکنون در دوران پسابرجام هستیم و باید از فرصت هایی که در اختیار  داریم به درستی استفاده کنیم، تصریح کرد: هم اکنون در دوران پسابرجام نیز برنامه جامع نداریم و تنظیم قراردادها با کشورهای خارجی که تمایل به مبادلات اقتصادی و صنعتی با ما دارند روشن نیست.

وی افزود: انتظار می رود با بهره گیری از نظرات متخصصین حوزه بانکداری بین المللی و مباحث مالی و تجاری بین الملل، هر چه زودتر خلاها و کمبودهای قبلی را در اسرع وقت جبران کنیم.

اعتصامی خاطرنشان ساخت: ظرفیت صادرات را باید با تولید محصولات باکیفیت افزایش دهیم و به بازارهای جهانی و هدف دست پیدا کنیم و قطعا این موارد تحقق اقتصاد مقاومتی را میسر می سازد.

وی در پایان، تامین شرایط فعال سازی امکانات مالی و سرمایه های انسانی کشور به منظور توسعه کارآفرینی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی به ویژه در اقلام وارداتی و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات با هدف کاهش وابستگی به خارج و کاهش آسیب پذیری اقتصاد از طریق توسعه پیوندهای راهبردی را بخشی از برنامه های ۲۴ بندی سازمان تامین اجتماعی در تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیازمند نگاه بلندمدت در سیاست‌های اقتصادی هستیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات