همکاری دانشگاه با منطقه ربع رشیدی باید به مطالبه دوطرفه تبدیل شود

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی استانداری، علی جهانگیری در جلسه هیات اجرایی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی گفت: ما نگاه نرم افزاری به موضوع فناوری داریم و قرار نیست که با ایجاد منطقه ویژه علم وفناوری دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و صنایع جدید ایجاد شود بلکه باید به سمت هم افزایی، همکاری و  تعامل بیشتر بخش های مختلف حرکت کنیم.

وی با اشاره به اهداف تشکیل منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی گفت: زمینه‌سازی برای تجمیع و هم افزایی عناصر موثر در ایجاد یک جامعه دانایی محور، ارتقای بهره‌وری در سرمایه گذاری‌های لازم از طریق هم پیوندی عناصر موجود برای توسعه اقتصاد مبتنی بر دانایی، ارتقای جایگاه عناصر فعال در حوزه دانایی در اقتصاد ملی و تقویت پیوند آن ها با عرصه اقتصاد بین الملل، ایجاد اشتغال ارزش افزا، ایجاد تسهیلات حقوقی و اجرایی و ... از جمله اهداف تاسیس منطقه ویژه ربع رشیدی است.

 جهانگیری، ادامه داد: آذربایجان شرقی تنها استانی است که اقتصاد دانایی محور را با قدرت پیگیری می کند چرا که مسئولان ارشد استانی به این مهم باور دارند که تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو توجه به اقتصاد دانش بنیان است .

وی از ایجاد دو مرکز نوآوری در دانشگاه تبریز و صنعتی سهند خبر داد و گفت: در حال حاضر این دو مرکز از پیشرفت فیزیکی نزدیک به ۸۰ درصد برخوردار است. و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد افتتاح این دو مرکز در استان باشیم .

نماینده تام الااختیار استاندار در حوزه فناوری توجه به ارتقای سطح فناوری صنایع موجود استان را ضروری دانست و افزود: در حال حاضر صنایع استان دارای ۱۳ انجمن است و ما تلاش می کنیم تا با همکاری این انجمن ها سطح فناوری آنها را احصا کنیم تا شکاف موجود به درستی به دست بیاید و نمونه موفق این اقدام در انجمن صنایع برق و الکترونیک نهایی شده است .

جهانگیری، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این منطقه طی سال ۹۴ گفت:استقرار موقت سازمان، اخذ مجوز ایجاد پردیس پارک، تشکیل شورای هماهنگی مراکز رشد، تشکیل مراکز نوآوری، برگزاری نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته، تشکیل فن بازار، جلب مشارکت بخش خصوصی و امضا قراردادها، راه اندازی وب سایت منطقه ویژه، دانش بنیان کردن پنج شرکت بزرگ و برگزاری سلسله همایش‌های تخصصی و تجاری سازی فناوری از جمله اقدامات صورت گرفته در منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی در راستای تحقق برنامه های این منطقه بوده است .

وی به برنامه های پیش روی این منطقه در سالجاری نیز اشاره کرد و افزود:راه اندازی ستادهای متناظر، برگزاری چهارمین نمایشگاه فناوری های نو و پیشرفته در نیمه دوم سال جاری، آغاز همکاری فناوری‌های بین الملل، بهبود فضای کسب و کار، ایجاد هماهنگی بین نهادهای فناورانه استان و راه اندازی صندوق پژوهش و نوآوری استان از جمله مهم ترین برنامه‌های منطقه ویژه علم و فناوری در سالجاری است .

جهانگیری، انتخاب تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان شهر گردشگری نمونه جهان اسلام را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تا سال ۲۰۱۸ منطقه و. یژه علم وفناوری ربع رشیدی به بلوغ خود برسد و شهر تبریز حال و هوای فناوری به خود بگیرد که در این راستا نیز ایجاد برج فناوری به عنوان محفلی برای فناوران  به مسئولان مربوطه پیشنهاد شده است .

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همکاری دانشگاه با منطقه ربع رشیدی باید به مطالبه دوطرفه تبدیل شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات