هاشمی: طرح مباحث حقوق بشری و پیشرفت‌های موشکی ایران کاملاً سیاسی است

هاشمی: طرح مباحث حقوق بشری و پیشرفت‌های موشکی ایران کاملاً سیاسی است سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - ایسنا نوشت:‌ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طرح مباحث حقوق بشری و همچنین پیشرفت‌های موشکی را علیه ایران کاملاً سیاسی دانست و گفت: خوب است آمریکا به مسائل حقوق بشری در گوانتانامو و در چند کشور منطقه که اتفاقاً دوست هم‌پیمان آنان است، توجه کند.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح امروز در دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری، هیأت علمی، امور بین المللی و دبیرخانه اجرای سومین اجلاس بین‌المللی «تعامل هوشمند بازارهای پولی و سرمایه‌ در تجارت جهانی»، با اشاره به سالگرد قیام پانزده خرداد و رحلت امام خمینی(ره)، گفت: پانزده خرداد نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی بود که اگر چه پس از آن امام را بازداشت کردند، اما شاگردان ایشان و مردم نگذاشتند چراغ مبارزه خاموش شود و سرانجام به پیروزی مردم انجامید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این نکته که «امام، شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ معاصر ایران بود»، گفت: رحلت امامی که همه چیز جامعه و انقلاب اسلامی بود و هر چه داریم، از ایشان داریم، برای همه‌ی دلسوزان رنج‌آور است و باید با افکار امام مردم را متحد کنیم و جامعه را به سوی توسعه متوازن ببریم.

هاشمی رفسنجانی، در این دیدار که جمعی از مسؤولان و متخصصان نظام بانکی کشور، سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین نظام بیمه‌ای حضور داشتند، با ارائه تحلیلی از برنامه‌های توسعه‌ای کشور از نخستین سال‌های پس از جنگ تحمیلی، گفت: دولت سازندگی توجه به زیرساخت‌ها را براساس سیاست‌های سازندگی که امام تبیین کرده بودند، شروع کرد که شاخص‌های متعددی در ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشت.

وی درباره‌ی موضوع پیوستن ایران به تجارت جهانی که توسط یکی از حاضران در جلسه طرح موضوع شده بود، اظهار داشت: پس از پایان جنگ و شروع سازندگی، احساس کردیم که باید وارد تجارت جهانی شویم، با رهبری صحبت کرده و تا این حد پیش رفته بودیم که اصل پیوستن به WTO را بپذیریم تا بعدها به شرایط برسیم.

هاشمی رفسنجانی، با برشمردن ویژگی‌های مثبت پیوستن در تجارت جهانی، گفت: وقتی بنا شد وارد بازار جهانی شویم، باید مردم و مسؤولان آماده باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح چرایی و چگونگی تدوین سیاست‌های کلی در بخش‌های متعدد، سند چشم انداز بیست ساله نظام و همچنین اصلاح اصل 44 در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: با تأکید بر محوریت دانش و باهدف رسیدن به توسعه‌ی پایدار و متوازن و با نگاه به آمایش سرزمینی، سیاست‌های بسیار مناسب با شرایط آن روز جامعه تدوین شده بود که اگر دولت وقت به آن عمل می‌کرد، تحریم‌ها به جای تهدید فرصتی برای شکوفایی اقتصاد مقاومتی می‌شدند، اما متأسفانه در اجرا به دست دولتی افتاد که به روزمرگی عادت داشت و به کارهای با برنامه اعتقادی نداشت.

وی نقدینگی لگام گسیخته در کشور را باعث افزایش تورم و به تبع آن ایجاد رکود در اقتصاد دانست و گفت: علمای علم اقتصاد می‌گویند وقتی رکود و تورم با هم باشند، فلاکت به بار می‌آید و در عمل نیز دیدیم که چگونه بنگاه‌های تولیدی را به خاطر ورود بی‌رویه کالاهای بی‌کیفیت از چند کشور معروف دنیا، به فلاکت رساندند.

 هاشمی رفسنجانی، راه برگشت تولیدگرایان به مسیر رونق و احیا را مدیریت درست نقدینگی فراوان در بانک‌ها دانست و با اشاره به موفقیت چند استان، گفت: با ایجاد زمینه‌های پرداخت تسهیلات جدید و راه حلی برای معوقات بانکی، می‌توانند کارخانجات را به تولید و کارگران را به اشتغال برگردانند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برجام را فرصتی مناسب برای استفاده از تعامل با دنیا در جهت تقویت اقتصاد داخلی دانست و گفت: حتی اقتصاد مقاومتی نیز دو بعد درون‌زایی و بیرون‌گرایی دارد، تا پایه‌های کشور تقویت و محکم شود.

وی با انتقاد از حرف‌های غیرکارشناسی مخالفان برجام و نگاه سیاسی آنان به منافع ملی، گفت: یک پرونده چندین ساله که مانع حرکت کشور به سوی توسعه‌ی همه جانبه بود، با مجاهده دیپلماسی تیم مذاکره کننده، تلاش‌های دولت و حمایت‌های رهبری در جهت مصالح عمومی و منافع ملی و راه ورود ایران به اقتصاد جهانی و تقویت روابط بین‌المللی باز شد.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «الان تحریم‌ها رسماً برداشته شد»، به کارشکنی‌های چند کشور از جمله آمریکا اشاره کرد و گفت: آنها انتظار داشتند که به خاطر نقشی که در 1+5 برای تصویب برجام و لغو قطعنامه‌های سازمان ملل داشتند، مانند دیگر طرف‌های اروپایی مورد توجه ایران باشند و شاید در بعد داخلی، به خاطر مخالفت‌های جمهوری‌خواهان در پارلمان احساس حقارت می‌کنند که البته باید بپذیرند ظلم‌های تاریخی آنان سابقه‌ی بدی نزد مردم ایران ایجاد کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفت جدی جمهوری‌خواهان، صهیونیست‌ها و عرب‌های خلیج‌فارس با برجام و همراهی برخی تندروها در داخل با آنان را شگفت‌انگیز خواند و گفت: در حالی تمام دنیا منطق دیپلماتیک ایران را تحسین می‌کنند، عده‌ای با مواضع شعاری سعی در مخالفت دارند، در حالی که آنچه ما در این مذاکرات به عنوان عضو رسمی باشگاه هسته‌ای دنیا به دست آوردیم، به مراتب بهتر از تهمت‌هایی است که دشمنان در گذشته برای تلاش ایران در جهت دسترسی به سلاح‌های هسته‌ای می‌زنند.

وی با بیان این جمله که «رهبر ایران به عنوان یک مجتهد، ساخت بمب هسته‌ای را حرام دانسته بودند»، گفت: آنچه برای ایران مهم بود، تکنولوژی هسته‌ای در جهت استفاده از مواهب صلح‌آمیز است که در ایران بومی شده و ایرانیان همان ملتی هستند که امامشان در زمان جنگ به مسؤولان و فرماندهان دستور می‌دادند که اگر برای مقابله به مثل قصد بمباران و موشک‌باران شهری در عراق را دارید، 48 ساعت قبل اعلام کنید تا مردم بتوانند خود را نجات دهند.

هاشمی رفسنجانی، طرح مباحث حقوق بشری و همچنین پیشرفت‌های موشکی را علیه ایران کاملاً سیاسی دانست و گفت: خوب است آمریکا به مسائل حقوق بشری در گوانتانامو و در چند کشور منطقه که اتفاقاً دوست هم‌پیمان آنان است، توجه نماید و دنیا مطمئن باشد که صنایع موشکی ایران کاملاً دفاعی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این جمله که «ایران برای اجرای همه‌ی بندهای برجام جدی است و آن را یک سند معتبر بین‌المللی می‌داند»، به طرف‌های مذاکره و به خصوص آمریکا یادآوری کرد و تذکر داد که اگر ایران در اجرای هر بند برجام تخلف ببیند، طبق همان سند می‌تواند تخلف نماید.

وی اقدام دادگاه‌های آمریکا را کاری خودسرانه و برای مصرف داخلی خودشان دانست و گفت: هر کشوری می‌تواند در دادگاه‌های محلی خویش به بهانه‌های سیاسی، کشورهای دیگر را محکوم به پرداخت‌های میلیونی و میلیاردی نماید و این کار با روح اقدامات دیپلماسی سازگار نیست.

هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این نکته که «برجام به نفع همه است»، گفت: باید این سند را جدی بگیریم که البته در داخل ایران هم کسانی پیدا می‌شوند که می‌گویند باید برجام را نقض کنیم و گویا نمی‌دانند که پشتوانه این سند در داخل تصمیمات نظام و سال‌ها، مذاکره و بحث می‌باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش دیگری از سخنان خویش به نتایج دو انتخابات اخیر در ایران اشاره و تأکید کرد: دنیا افکار اصلی ایرانیان اصیل را درک کرده و می‌بینیم که چگونه برای سفر به ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور با هم مسابقه گذاشتند.

 

17213

 

کلید واژه ها: اکبر هاشمی رفسنجانی - توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک (برجام) -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هاشمی: طرح مباحث حقوق بشری و پیشرفت‌های موشکی ایران کاملاً سیاسی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات