ظریف:امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماستبه گزارش جهان به نقل از مهر به سوئد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در جمع نخبگان ایرانی مقیم سوئد اظهار کرد: هرچه در جمهوری اسلامی بدست آمده و خواهد آمد بعد از لطف خدا مرهون ملت ایران است.
 
وی افزود: اگر چیزی باعث شد کسی جرات حمله به ایران را نداشته باشد مردم ایران بود و اگر گفتند و شنیدید که ما می خواهیم تاسیسات ایران را بمباران کنیم اما خواست این مردم را نمی توانیم با هیچ بمبارانی از بین ببریم، واقعیتی است که دوست و دشمن به آن اعتراف دارند.
 
ظریف تاکید کرد: این ملت اجازه نمی دهند که کسی نسبت به خاک و عزت و شرف آنها تعدی کند اما این مردم سالها در زیر ستم صدام حسین مقاومت کردند و پس از پایان جنگ به کمک برادرانشان در منطقه آمدند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: مردم ما در سال ۹۲ به دنیا نشان دادند که جدا کردن از کشورشان از طریق فشار غیرممکن است. هدف تحریم آزار و فشار نیست بلکه هدف آن این است که مردم را در برابر حاکمیت بایستند و آنها با حاکمیت سازگاری نداشته باشند.
 
وی تصریح کرد: این خاصیت و توان و اراده ملی اصل و مبنای همه توفیقات ماست. دیروز در جلسه ای که با اندیشمندان و نمایندگان موسسات مطالعاتی در هلسینکی داشتم یک متفکر مصری گفت ایران قدرتمندترین کشور منطقه است و من گفتم اینکه ایران چند پایتخت عربی را مدیریت می کند قبول ندارم چون ما ایرانی ها سلطه گری را نمی‌پذیریم.
 
ظریف گفت: برخی کشورهای منطقه فکر می کنند بدون آمریکا هیچ هستند.
 
وی ادامه داد: بمباران مردم یمن نمی تواند امنیت را به مردم منطقه بدهد. مردم ما علیرغم همه ناکامی ها و نامردمی ها می توانند در امنیت زندگی کنند. این امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست و امنیتی خودجوش است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: مردم ایران فقط ساکن ایران نیستند بلکه ایرانی ها در هرجای جهان برای ایران افتخار می آفریند. ایرانی که در سوئد با حفظ هویت اسلامی و ایرانی مسئولیت می‌پذیرد و انسانی شایسته است بهترین سفیر ما محسوب می‌شود.
 
ظریف افزود: گفتگوی تمدن ها همواره از طریق مهاجرین و کسانی که با باور به فرهنگ خودشان توانستند یک پل تفاهم فرهنگی ایجاد کنند، شکل گرفته است. گفتگو از طریق از دست دادن هویت صورت نگرفته است. ایرانیان هیچگاه هویت واقعی خودشان را از دست ندادند و با این هویت نقش آفرینی کردند.
 
وی تاکید کرد: ما برای اینکه با ما بعنوان یک طرف اساسی گفتگو کنند باید هویت خود را حفظ کنیم. ما هیچگاه نژاد پرست نبوده و نخواهیم بود. ما اجازه نمی دهیم کسی ایرانی را تهدید کند و کسی را هم تهدید نمی کنیم.
 
ظریف در پاسخ به سوالی درخصوص نفوذ عربستان در اروپا برای جذب سرمایه گذاری در رقابت با ایران گفت: عربستان و مجوعه کشورهای سنتی جهان عرب با بحران مواجه هستند و آن بحران ناکارآمدی سیستم دولت عربی در پاسخ به نیازهای مردم جهان عرب است.
 
وی افزود: سعودی می خواهند این چالش را با تخریب ایران منحرف کنند. ایرانیان خارج از کشور باید در جهت روشنگری سیاست های سعودی فعالتر عمل کنند و اینکه ما در برابر سعودی خویشتن داری می‌کنیم چون سیاست تعمدی سعودی تنش آفرینی است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آنها می‌خواهند با تنش آمریکا را در منطقه حفظ کنند و از اطرف دیگر قصد دارند بحران درونی خود را به بیرون منتقل کنند. امروز عربستان مانند اسرائیل یک موسسه ای در آمریکا مانند ایپک درست کرده که این اقدام یک حالت تدافعی است و این کارهای تصنعی برای آنها فایده ای نخواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف:امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات