محکومیت آشکار حمله عربستان به یمن توسط آمریکا

به گزارش «شیعه نیوز»، برای استفاده از بمب های خوشه ای توسط عربستان علیه مردم یمن که نقض صریح و ثابت شده قوانین بین المللی هیچ گونه تفسیری نمی توان پیدا کرد به جز غرور،تکبر و گرایش های انتقامجویانه و کینه جویانه در همه سطح ها در نتیجه حالت سرخوردگی سعودی ها به دلیل شکست «توفان قاطعیت»در تحمیل تسلیم به ملت یمن و مجبور کردن این ملت و ائتلاف«حوثی-صالحی»به بالا بردن پرچم های سفید در روزهای نخست.
روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود توقف صادرات بمب های خوشه ای به عربستان توسط آمریکا را محکومیت آشکار و علنی تجاوز به یمن دانست و نوشت:ایالات متحده آمریکا صادرات بمب های خوشه ای به عربستان را به دلیل استفاده آنها علیه غیرنظامیان در یمن که کشته شدن شمار بسیار زیادی از غیرنظامیان یمنی شده است، متوقف کرد و این این اقدام می تواند ضرر بزرگی به لحاظ سیاسی و حقوقی به دولت عربستان وارد بیاورد.
اتخاذ این تصمیم یک شبه اتخاذ نشده است و فشار بزرگی بر رهبران عربستان سعودی شکل می دهد تا بمباران غیرنظامیان یمنی توسط هواپیماهای توفان قاطعیتش را متوقف کند به عبارتی دیگر واکنش عجولانه ای نبوده بلکه تصمیمی است که بر اساس اطلاعات و شواهد مورد تایید شده اتخاذ شده است.
نمی توانیم بفهمیم که چرا فرماندهان نظامی عربستان سعودی از این بمب ها که استفاده از آنها توسط سازمان ملل ممنوع شده است، آن هم علیه ملت عرب و مسلمان و برادربه کار می گیرند.آسمان یمن به روی همه هواپیماهای مدرت و پیشرفته بدون هیچ گونه مقاومتی باز است و انبارهای عربستان پر از انواع موشک ها و بمب ها در حجم های مختلف است پس چرا از این نوع بمب ها به طور مشخص استفاده کرده است آن هم علیه غیرنظامیان تا تعداد بیشتری از آنها را بکشد؟ هیچ گونه تفسیری برای این نقض صریح و ثابت شده قوانین بین المللی به جز غرور،تکبر و گرایش های انتقامجویانه و کینه جویانه در همه سطح ها در نتیجه حالت سرخوردگی سعودی ها به دلیل شکست «توفان قاطعیت»در تحمیل تسلیم به ملت یمن و مجبور کردن این ملت و ائتلاف«حوثی-صالحی»به بالا بردن پرچم های سفید در روزهای نخست، نمی توان پیدا کرد.خطرناک بودن این موضع گیری ناگهانی آمریکا در این نهفته است که زمینه و بستر قانونی و حقوقی را برای هر گونه تلاش یمن برای پیگرد مسئولان عربستان در سازمان ها و نهادهای حقوقی بین المللی به ویژه سازمان «دیده بان حقوق بشر»آمریکایی را مهیا می کند؛ سازمانی که کشته ها و زخمی های غیرنظامی یمنی را در اثر استفاده از این گونه بمب های ممنوع توسط سازمان ملل را مستند کرده است.
بعید نمی دانیم که این فشارهای آمریکایی و بین المللی باعث شده است که عربستان سعودی در مواضع خود در جنگ علیه یمن انعطاف نشان دهد مواضعی که پیش از این تند و عجولانه بود، و باعث شد که عربستان درباره برگزاری مذاکرات کویت میان طرف های یمنی برای رسیدن به راه حلی برای پایان دادن به این بحران انعطاف نشان دهد.
آقای «عبد المالک المخلافی»معاون نخست وزیر و وزیر خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده دولت فراری یمن نسبت به افزایش شمار غیرنظامیانی که در نتیجه نقض هایی که ائتلاف عربستان در یمن انجام داده اعتراض کرد و تاکید کرد که خواستار تشکیل کمیته بین الملی برای تحقیق در این زمینه می شود.
سخنانی که خود آقای المخلافی به روزنامه «الشرق الاوسط»عربستان در روز گذشته بیان کرد و گفت که تماس های گسترده ای در حال حاضر میان سفرای عربستان،آمریکا و انگلیس در کویت به منظور رسیدن به راه حلی برای بحران یمن پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، بازتاب دهنده این رویکرد جدید عربستان برای یافتن برون رفتی از بحران یمن به منظور کم کردن تلفات است.
سخنان آقای المخلافی درباره رسیدن به راه حل پیش از آغاز ماه مبارک رمضان در روز یکشنبه یا دوشنبه آینده یعنی یک هفته بعد حاوی خوش بینی زیادی است اگر سخنان آقای«محمد عبد السلام»یکی از رهبران پر نفوذ حوثی ها در گفت و گو با روزنامه لبنانی«الاخبار»را مد نظر قرار دهیم که گفت مذاکرات کویت هیچ گونه پیشرفت واقعی نداشته است و همچنان سر جای خود باقی مانده است.
امیدواریم که خوش بینی آقای المخلافی به جا باشد.ما در اینجا در این روزنامه «رأی الیوم» به توقف خونریزی در یمن و بازگشت امنیت و ثبات به این کشور و مردمش در سریع ترین زمان ممکن و دادن غرامت به این کشور و خانواده های قربانیان که مستحق آن هستند،چشم امید داریم. 

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محکومیت آشکار حمله عربستان به یمن توسط آمریکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات