ظریف : مردم نشان دادند که تحریم فایده ای ندارد

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز -چهارشنبه- در جمع ایرانیان مقیم سوئد با بیان این مطلب افزود: هر چه در ایران به دست آمده مرهون لطف مردم بوده است. هرچه درباره مردم انجام دهیم ذره ای از مجاهدت ها، هوشمندی ها و مقاومت های این مردم بزرگ را انجام نداده ایم.
وزیر امور خارجه گفت:بر اساس تحلیل و نه شعار عرض می کنم اگر چیزی باعث شد که کسی جرات حمله به ایران را نداشته باشد مردم ایران بودند.
ظریف اظهار داشت: گفتند و شنیدید که ما شاید بتوانیم تاسیسات هسته ای ایران را بمباران و نابود کنیم، اما خواست این مردم بزرگ را با هیچ بمبارانی نمی توانیم منهدم کنیم.
او در ادامه افزود: همه می دانند که مردم ایران ملتی هستند که اجازه ندادند و نمی دهند که کسی نسبت به خاک، عزت و شرف آن ها تعدی کند.
ظریف تصریح کرد: ایرانیان، مردمی بزرگوار هستند، سال ها در زیر ستم صدام حسین مقاومت کردند و بعد از پایان جنگ به کمک برادرانشان در عراق و منطقه که روزی علیه آن ها از جنایات صدام حمایت کردند، آمدند.
وزیر خارجه کشورمان گفت: مردم بزرگواری که سال ها در برابر خشونت تحریم که اجازه نمی داد حتی از امکانات دارویی برخوردار باشند و بیماران ما آزمایش هایشان را برای تایید نتایج آزمایش به خارج بفرستند.
او گفت: تحریمی که مردم را ناگزیر کرده بود دارو را با شرایط دشوار خریداری کنند، اما همین مردم با بزرگواری از یک طرف هدف تحریم ها را ناکام گذاشتند و از طرف دیگر آغوش بازشان را برای تعامل با جهان نشان دادند.
*با ملت ایران با زبان تکریم صحبت کنید
ظریف یاد آور شد: این مردم بودند که با حضور در پای صندوق رای در سال 92 به دنیا نشان دادند که جدا کردن مردم از کشور و آینده شان از طریق فشار ناممکن است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه کار را مردم انجام دادند افزود: مردم به آمریکایی ها گفتند هرقدر تحریم کنید نمی توانید بر اراده ما تاثیر بگذارید، بلکه باید با ملت ایران با زبان تکریم صحبت کنید.
او افزود: این مردم ایران بودند که علیرغم سختی ها بار دیگر در 7 اسفند دیدگاه و روششان را به همه نشان دادند. این اراده ملی اصل و تمام توفیقات ماست.
*امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست
ظریف گفت: مردم علیرغم همه نامردمی هایی که در منطقه شده می توانند در امنیت زندگی کنند؛ این امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست به همین دلیل وقتی رهبر معظم انقلاب سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ می کنند می فرمایند که درون زا و برون نگر است.

*ایرانی ها در هرجای جهان برای ایران افتخار می آفریند
وی گفت: اقتصاد ما متکی به ذوق شهامت و پشتکار جوانان ایرانی است که شرکت های نوپایی در ایران درست کرده اند که همه به آن ها افتخار می کنیم.
ظریف با اشاره به اینکه کشور امروز با فشارهای جدی مواجه است، افزود: مردم ومعیشت مردم به دلیل تحریم های ناجوانمردانه با مشکل مواجه شده است، اما هیچ کدام باعث نشده که مردم تلاش و کوشش و سازندگی را کنار بگذارند.

*مدیون ایرانیان خارج هستیم که هویت ایرانی را حفظ کرده اند
ظریف گفت: ایرانی ها در هرجای جهان برای ایران افتخار می آفریند. ایرانی در سوئد مسئولیت می پذیرد، کارآفرینی می کند، استاد دانشگاه می شود، تاجر موفق می شود و ایرانی که انسان شایسته است، اخلاق آرمانگرایی، واقع گرایی، مدارای ایرانی و اسلامی را نشان می دهد و بهترین سفیر ما در هر جای دنیا که باشد، است.
وزیر امور خارجه گفت: به همان اندازه که مدیون ایرانی هستیم که در ایران در برابر تحریم هویت ایرانی را حفظ می کند، مدیون ایرانیان خارج هستیم که هویت ایرانی را حفظ کردند و شهروندان خوبی برای کشوری هستند که در آن زندگی می کنند.
وی تاکید کرد: گفت و گوی تمدن ها همواره از طریق کسانی بوده که با باور به فرهنگ خودشان وشناخت یک فرهنگ جدید توانستند یک پل تفاهمی با دو فرهنگ ایجاد کنند.
سیام**1429**3070**1449

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف : مردم نشان دادند که تحریم فایده ای ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات