افزایش میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی

ه گزارش خبرگزاری مهر، چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور که به مدت دو روز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بیانیه پایانی چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور بر اساس مباحث انجام گرفته و پیشنهادهای ارائه شده در اجلاس، موارد ذیل برای پیگیری و اجرا مورد تاکید شرکت کنندگان قرار گرفت:

-  ضرورت دارد ساز و کارها و مقررات لازم به نحوی تدوین شود تا انجام امور پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ها و تخصیص اعتبارات پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات و نیازهای اساسی کشور باشد.

-  در حال حاضر میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی (GDP) برای توسعه علمی و فناوری کشور کافی نیست لذا تاکید می شود این موضوع مورد توجه مسئولان مرتبط در دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد تا پایان برنامه ششم توسعه، این سهم تدریجا به میزان ۴ درصد افزایش یابد و حداقل ۵۰ درصد آن بر اساس نظر دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری در موارد مرتبط هزینه شود.

-  بررسی راهکارهای ارتقای جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور و همچنین تقویت جایگاه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برای تبدیل شدن به ستاد مشترک هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور مورد توجه جدی مسئولان کشور قرار گیرد.

-  تهیه برنامه کلان راهبردی و عملیاتی ماموریت گرا کردن دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری برای توسعه علمی کشور در اولویت برنامه ها قرار گیرد و برای تحقق این امر اصلاح آئین نامه های اسناد بالا دستی مرتبط در دستور کار قرار گیرد.

-  ماموریت های پژوهش و فناوری تعیین شده بر اساس آمایش علم، پژوهش و فناوری و اولویت های ملی و منطقه ای به دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری واگذار شود تا موجب موازی کاری در مراکز آموزش عالی و سایر سازمان ها و نهادهای مختلف نشود.

-  تهیه برنامه عملیاتی و اجرائی برای ایجاد ارتباط و تعامل صنعت و مراکز خدماتی با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در همکاری با بخش های صنعت در دستور کار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قرار گیرد.

-  مطالعه و برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی برای تحقق دانشگاه کار آفرین سر لوحه امور دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور قرار گیرد.

- لازم است تفکیک ردیف اعتبارات پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری از بودجه غیر پژوهشی مورد توجه جدی مسئولان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مجلس شورای اسلامی و نیز روسای مراکز آموزش عالی قرار گیرد تا اعتبارات پژوهش و فناوری در راستای برنامه ها و ماموریت های تعیین  شده هزینه شود.

 - تدوین نظام نامه نحوه همکاری و تعامل پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با یکدیگر در چارچوب یک اکوسیستم نوآوری در حوزه های مراکز رشد، نوآوری، کارآفرینی، انتقال فناوری و فن بازار مورد تاکید قرار گیرد.

 - نقش و مشارکت همه جانبه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و انتقال فناوری که از مسئولیت های اصلی و قانونی تعیین شده است مورد توجه جدی قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات