معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد : تکمیل چرخه درمان ، شرط رهایی از اعتیاد است

«آذرخش مکری» عصر روز چهارشنبه در حاشیه سمینار آموزشی مداخلات رواشناختی در وابستگی به مواد محرک در ساری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این طرز تفکر که معتاد با بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد و انجام کارهای سم زدایی به صورت کامل از این بیماری رهایی می یابد، تصور درستی نیست.
وی ادامه داد: روان درمانی ، مددکاری، آموزش خانواده ها و مهارت آموزی از جمله مراحل درمانی فرد معتاد است که می بایست این چرخه درمان تکمیل شود .
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از عوامل اثرگذار بر ماندگار شدن ترک اعتیاد، پر کردن خلاءهایی است که پس از ترک در زندگی معتاد رخ می دهد و اگر این خلاءها پر شود، از بازگشت دوباره اعتیاد جلوگیری می کند.
وی افزود: افراد معتاد احساس تنها بودن و طرد از جامعه دارند و افراد خانواده تا حدود زیادی می توانند با حمایت های خود این احساس را از بین ببرند.
مکری گفت: دوران ترک در مراکز ترک اعتیاد فقط فرصتی ایجاد می کند تا معتادان به کمک اطرافیان از این بیماری رهایی یابند ولی این که فکر کنیم در مراکز ترک اعتیاد تمامی کار ترک انجام می شود و دیگر معتاد به اعتیاد بر نمی گردد ، تصور درستی نیست.
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور به وجود اجتماع های خاص معتادان بهبود یافته در کشور اشاره کرد و افزود: این مجموعه ها فرصت خوبی برای بازگشت این افراد به جامعه و برای پذیرفته شدن در میان مردم هستند.
وی افزود : همچنین بهبود یافتگان از اعتیاد با حضور در این جمع ها می توانند از تجربیات افرادی که سال ها اعتیادشان را ترک کرده اند، استفاده کنند.
دبیر اجرایی سمپوزیوم اعتیاد و آسیب های اجتماعی نیز در این نشست مطبوعاتی گفت که اعتیاد بیماری چند وجهی است که از نظر جسمی، روانی و اجتماعی به فرد آسیب وارد می کند .
بهروز مشکینی افزود : برای درمان این بیماری علاوه بر درمانگران مراکز ترک اعتیاد ، آشنایی و آگاهی خانواده ها و اجتماع در نوع برخورد با این بیماران نیز تاثیر دارد.
وی بازگشت به اعتیاد را بخشی از مراحل درمان این بیماری دانست و گفت : وقتی معتادی بعد از 10 بار رفت و برگشت میان اعتیاد و ترک کردن ، سرانجام موفق به ترک آن می شود ، یعنی این که می توان این بازگشت ها را موفقیت محسوب کرد.
مشکینی افزود: در کنترل بازگشت به اعتیاد همراه با روان درمانی و خانواده درمانی ، می بایست حضور در گروههای اجتماعی را لحاظ کرد.
وی فعالیت بیش از دو دهه انجمن معتادان گمنام ( NARAN) در کشور را تجربه موفق از حضور معتادان بهبود یافته در گروههای اجتماعی دانست و افزود : هم اکنون در بیشتر استان های کشور این انجمن ها فعالیت دارند.
600 هزار معتاد بهبود یافته در انجمن معتادان گمنام عضویت دارند .
در این انجمن که نشست های هفتگی و ماهانه برگزار می شود و اعضای این انجمن هرکدام با نام کوچک خود را در این مجموعه معرفی می کنند و در خصوص نحوه موفقیت و چگونگی مقابله با مواد مخدر تجربیات خود را بیان می کنند .
2096/1654*شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد : تکمیل چرخه درمان ، شرط رهایی از اعتیاد است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات