اسلواکی در ریاست دوره ای اتحادیه اروپا مواضع ضدپناهجویان را کنار می گذارد

به گزارش خبرگزاری رویترز از براتیسلاوا، «روبرت فیکو» نخست وزیر چپگرای اسلواکی که در مارس برای سومین دوره به این مقام انتخاب شد، قول داد که بعنوان یک میانجی شرافتمند و درستکار در باره مساله پناهجویان، اقدام کند.
فیکو هفته گذشته در راستای سخنان ضد پناهجویان خود در مبارزات انتخاباتی گفته بود که اسلام جایگاهی در این کشور ندارد.
وی در یک نشست خبری در بروکسل که از طریق پایگاه کمیسیون اروپایی به طور مستقیم پخش شد، گفت: ما موضع ملی خود را تغییر نخواهیم داد، اما در دوره ریاست بر این نهاد آن را مطرح و اجرا نخواهیم کرد. زیرا ما می خواهیم به عنوان یک میانجی درستکار، عمل کنیم و در هرجایی که بتوانیم به مصالحه برسیم.
فیکو پس از آنکه برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بازرسی های موقتی مرزی را برقرار کردند، گفت: از بازگشت به منطقه بدون مرز شنگن، حفاظت نیرومند از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و تشکیل سریع نیروهای مرزبانی و ساحلی اروپایی، حمایت می کند.
دولت پیشین فیکو، شکایتی علیه حکم سال گذشته اتحادیه اروپا برای توزیع مجدد 160 هزار پناهجو در میان کشورهای عضو این نهاد از جمله کشورهایی که تمایلی به پذیرش پناهجویان ندارند، در دادگاه اروپایی طرح کرد.
فیکو همچنین از طرح کمیسیون اروپا برای اصلاح نظام موسوم به «دوبلین» در باره مقررات پذیرش پناهجویان در اتحادیه اروپا انتقاد کرد.
بر اساس این طرح، سهمیه ای برای پذیرش پناهجویان به هر یک از 28 عضو این نهاد اختصاص داده شود و به ازای هر پناهجویی که از پذیرش آن خودداری کنند، مبلغ 250 هزار یورو باید بپردازند.
فیکو پس از ملاقات با ژان کلود یونگر رئیس کمیسیون اروپا گفت: اصلاح مقررات دوبلین یکی از مسایلی است که ما در باره آن اختلافات بسیاری در میان کشورهای عضو می بینیم و به نظر ما رفع این اختلافات و دستیابی به هرگونه توافق، بسیار دشوار خواهد بود.
اسلواکی که یک جامعه کوچک مسلمان چند هزار نفری دارد، تنها چند صد درخواست پناهندگی در سال گذشته از اماکنی مانند سوریه دریافت کرده است.
اروپام**1486**شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اسلواکی در ریاست دوره ای اتحادیه اروپا مواضع ضدپناهجویان را کنار می گذارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات