دورهمی‌ آمریکا و کشورهای‌ منطقه برای جاسوسی‌ از‌ ایران

به گزارش مشرق، ایران هسته‌ای نوشت: دو مقام سابق دولت امریکا توصیه کرده اند امریکا اطلاعاتی را که از ایران جمع می کند رسما با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد.

رابرت آینهورن و ریچارد نفیو که تا چند ماه قبل، اولی در وزارت خارجه و دومی در وزارت خزانه داری امریکا مشغول به کار بودن،د در گزارشی 74 صفحه ای برای موسسه بروکینگز این موضوع را بررسی کرده اند که آیا برجام منجر به اشاعه تسلیحات هسته ای در منطقه خاورمیانه می شود یا خیر.

آینهورن روز یکشنبه گذشته (9 خرداد/ 29 مه) در موسسه بروکینگز گفته است برای نگارش این تحقیق، او و نفیو دو بار به منطقه سفر کرده اند.

متن کامل این گزارش را اینجا ببینید.

یکی از توصیه های کلیدی این دو در گزارش خود این است که به منظور کاهش انگیزه کشورهای منطقه برای ساخت سلاح هسته ای را از دست بدهند، بهتر آن است که امریکا منظما اطلاعاتی که با مکانیسم بازرسی های ویژه مندرج در برجام از ایران جمع می کند در اختیار آنها بگذارد.

نفیو در سخنرانی خود در بروکینگز در این باره می گوید: « توصیه دیگر ما این است که قابلیت جمع آوری اطلاعات آمریکا درباره فعالیت های ایران که به اشاعه هسته ای مرتبط هستند افزایش یابد و آمریکا این اطلاعات را با کشورهای در منطقه به اشتراک بگذارد».

منتقدان توافق هسته ای در ایران همواره از این مسئله ابراز نگرانی کرده اند که اطلاعات جمع آوری شده درچارچوب برجام از حفاظت کافی در آژانس برخوردار نیست و نهایتا این سرویس های اطلاعاتی غربی بویژه امریکایی ها هستند که درباره استفاده از آن تصمیم خواهند گرفت.

این موضوع زمانی خطرناک تر می شود که به یاد بیاوریم دسترسی آژانس به ایران اکنون از هر کشور دیگری در جهان بیشتر است.

جان برنن رییس سیا این موضوع را اینگونه توصیف کرده است که «پس از برجام، نظارت بر برنامه هسته ای ایران به جای آژانس بر عهده سازمان سیا خواهد بود».

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دورهمی‌ آمریکا و کشورهای‌ منطقه برای جاسوسی‌ از‌ ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات