طرح حفاظت مشارکتی منابع طبیعی سمنان اجرا می شود

به گزارش ایرنا، علینقی حیدریان چهارشنبه در کارگاه آموزشی پیشگیری و اطفای حریق با بیان اینکه پاسگاه‌های منابع طبیعی نیز برای حفاظت و جلوگیری از آتش‌سوزی در نقاط مختلف استان راه‌اندازی شده است،‌ افزود: مشارکت مردم برای جلوگیری از تخریب جنگلها ،مراتع و عرصه های منابع طبیعی و آتش‌سوزی در استان بسیار قابل توجه بوده که این امر نشان از فرهنگ‌سازی مناسب در استان است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تصریح کرد: حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی مهم‌ترین رویکرد منابع طبیعی و آبخیزداری است که در این زمینه گروه ‌های مختلف گشت، نظارت و بازرسی تشکیل و از شرق تا غرب استان مستقر شده و به طور مداوم بر منابع طبیعی و اراضی ملی نظارت دارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان هدف از برگزاری این کارگاه را مشارکت هرچه بیشترنیروهای یگان حفاظت باسازمانهای مردم نهاد و دستگاه های عضو ستاد بحران با محوریت مدیریت، پیشگیری و اطفاء حریق در عرصه های منابع طبیعی عنوان کرد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان هم گفت: سطح حریق عرصه های منابع طبیعی طی پارسال حدود80 درصد نسبت به سال 93 کاهش یافت که نشانه آمادگی کامل برای مقابله با حریق در جنگلها ومراتع استان است.
سرهنگ عباسعلی ترحمیان افزود : با برنامه‌ریزی‌های لازم برای مقابله با بحران‌های احتمالی ناشی از آتش سوزی در مراتع و جنگلهای استان ، تمامی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی آمادگی لازم برای وارد شدن در شرایط بحرانی را دارند.
وی با بیان اینکه دستگاه های دولتی و تشکل های مردم نهاد در هنگام وقوع بحران می توانند بسیار موثر باشند تصریح کرد: باید از تمامی امکانات دستگاهها با محوریت حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در این خصوص بهره گرفت تا شاهد کمترین حادثه و اتفاق باشیم.
وی همچنین بر استفاده از ظرفیت ها و امکانات دیگر دستگاهها از جمله سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان و نیروهای نظامی و انتظامی در مواقع بحران تاکید کرد.
سرهنگ ترحمیان با بیان اینکه بارش های جوی مناسب در سال جاری منجر به تقویت پوشش گیاهی به خصوص در سطح مراتع استان شده است گفت: با افزایش پوشش گیاهی احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع افزایش می یابد ودر این خصوص باید قبل از وقوع هرگونه حادثه ای تمهیدات لازم اندیشیده شود تا شاهد کمترین خسارت باشیم.
وی با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص یافته برای مقابله با آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی بسیار محدود است افزود: در خصوص پایش و کنترل آتش سوزیها نیز با مشکلات عدیده مالی مواجهیم اما به لحاظ اهمیت موضوع از اعتبارات بخش های دیگر نیز در این زمینه هزینه می شود .
محمد رضاصفریان رئیس سازمان قضایی نیروی های مسلح استان سمنان با تشریح موادی از قانون منابع طبیعی در خصوص تخلفات و جرائم و همچنین مجازات مرتکبین به اعمال مجرمانه در زمینه مراتع و جنگل ها به وظایف عوامل یگان حفاظت به عنوان ضابطین خاص اشاره و در پایان به سوالات و ابهامات پرسنل یگان پاسخ داد .
6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح حفاظت مشارکتی منابع طبیعی سمنان اجرا می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات