روایت خبرنگاران ایرنا از صحنه نبرد در شمال فلوجه

خبرنگاران ایرنا در گزارش از صحنه میدانی عملیات روز سه شنبه آورده اند: همراه یک گروه از خبرنگاران عراقی، بعد از گذشتن از منطقه شهابی 2 و قبرستان اسلامی در حومه شمالی فلوجه، وارد «زغاریت» منطقه ای در جنوب الصقلاویه و شمال فلوجه شدیم.
نیروهایی که طی روزهای گذشته درگیری های سختی با گروه تروریستی داعش در این منطقه داشتند، پیش از ظهر در پشت خاکریزی که به سرعت و با یک کار شبانه روزی در شمال غرب این منطقه ایجاد شده است، استراحت می کردند و گاه گدار صدای شلیک تیربارهای نصب شده بر خودروهای زرهی و گاهی نیز از دور و نزدیک صدای شلیک خمپاره و موشک های برد کوتاه شنیده می شد.
حوالی ظهر با ورود یک تویوتا وانت حامل دیگ غذا، رزمندگان در سایه خودروهای زرهی و سایه بان های ایجاد شده در پشت خاکریز مشغول صرف غذا شدند و در گوشه ای از این خاکریز نه چندان وسیع یکی از آنان کتری چای را بر آتش کوچک ایجاد شده برپا کرده بود.
بعد از اصرار زیاد گروهی که در ضلع جنوبی خاکریز مشغول صرف چای بودند، به آنان ملحق شدیم اما هنوز چای داخل یک بطری آب معدنی را تا آخر ننوشیده بودیم که با فریاد یکی از دیده بان ها متوجه وضعیت غیر عادی شدیم. او هشدار می داد «جرثقیل بمب گذاری شده انتحاری داعش در حال حرکت به این سمت است».
از میان جمع یک تیربارچی و همچنین مسئول موشک ضد زره «کورنت» به سرعت خود را بالای خاکریز رساندند و سایر نیروها نیز در مواضع خود قرار گرفتند و حرف های ریش سفید جمع، مردی حدودا 50 ساله از نیروهای سازمان بدر، که تازه حرف هایش گل کرده بود، نیمه کاره ماند.
آرامش منطقه در کمتر از یک دقیقه به هم ریخت، شلیک ممتد و پی در پی موشک ها و توپخانه و خمپاره اندازها، فضای منطقه را در خاکستری و سیاهی خاک و دود فرو برد و زمانی که بالای خاکریز رسیدیم، دیگر حتی آن تک جنازه بجا مانده یکی از نیروهای داعش در فاصله 15 متری از خاکریز نیز دیده نشد.
آن داعشی، در درگیری های شب گذشته به هلاکت رسیده و در حد فاصل خاکریز نیروهای عراقی و مواضع داعش به جا مانده بود که نیروهای حاضر در پشت خاکریز گفتند، آن جنازه مربوط به درگیری های سنگین شب قبل نیروهای لشکر طلایی با داعش در همین محل است.
دقایقی بعد، در فاصله حدودا 200 متری غرب خاکریز منطقه زغاریت، نیروهای کتائب حزب الله ، بدر و پلیس دولت مرکزی با سرعت از جاده بین المللی عبور کردند وهمراه آنان 3 خودرو زرهی با تیربارهایشان به دنبال نیروهای پیاده به حرکت در آمدند و با آتش خود نیروهای عملیاتی را حمایت کردند.
همزمان موشک ها و خمپاره های شلیک شده ، درآن سوی جاده فرود می آمد و ستون های دود بود که فضای منطقه را به سرعت پوشاند. درگیری ها بعد از عبور نیروهای حزب الله از جاده بین المللی شدت گرفت و آن سوی جاده به محل شدیدترین زدوخوردها تبدیل شد.
نیروهای گروه تروریستی داعش در همین زمان بر شدت آتش باری خود افزودند و گلوله های خمپاره شلیک شده از مواضع آنان تا نزدیکی های خاکریز نیز رسید و در مقابل تیربارچی های پشت خاکریز نیز برای حمایت نیروهای در حال نفوذ به منطقه حی الشهدا الصقلاویه، شروع به تیراندازی کردند.
درگیری لحظه به لحظه شدیدتر شد تا جایی که زوزه گلوله های قناصه داعش ما را به کف زمین چسباند، بطوری که با هربار زوزه گلوله قناصه، فریاد فرماندهان درفضا می پیچید که از نیروهایشان می خواستند سرشان را بالا نگیرند.
در همین حال نیروهای عملیاتی و تازه نفس از راه رسیدند ، درحالی که همراهشان تجهیزات و ماشین آلات سنگین از جمله لودر به سمت خط درگیری در حرکت بود.
نبرد در ساعاتی بعد که منطقه را ترک می کردیم به داخل عمق منطقه حی الشهدا کشیده شد و یکی از فرماندهان گفت که از حالا کار سخت جنگ شهری بچه ها شروع شده است.
عملیات آزادسازی فلوجه با عنوان عملیات «15 شعبان» بدون وقفه طی 10 روز گذشته ادامه یافته است، اما وسعت میادین مین گذاری شده و آلوده به مواد منفجره و تله های انفجاری، به حدی است که پیشروی نیروهای عراقی را کند کرده است، اما در عین حال برخی فرماندهان نیز گفته اند که یکی از دلایل پیشروی های غیر شتابزده ، جلوگیری از آسیب رسیدن به غیر نظامیان ساکن منطقه و دیگری کاهش تلفات رزمندگان عراقی است.
با این همه در روز سه شنبه درگیری ها در محورهای مختلف دیگر الصقلاویه و فلوجه ادامه یافت و نیروهای الحشد الشعبی و ارتش و پلیس دولت مرکزی موفق شدند چندین منطقه و روستا را آزاد کرده و نیز پرچم عراق را بر فراز پل الصقلاویه به اهتزاز در آورند.
فلوجه و دو شهر اقماری آن ، مثلثی را در حومه غرب بغداد تشکیل داده اند که طی 30 ماه گذشته همواره پایتخت عراق را تهدید کرده است.
تاکنون شهر الکرمه یکی از سه ضلع این مثلث و نیز مناطق راهبردی السجر، النعیمیه و نیز البوشجل در شمال الصقلاویه از کنترل داعش خارج شده و دراختیار نیروهای عراقی قرار گرفته است، اما عملیات برای آزادسازی الصقلاویه و فلوجه و نیز منطقه حساس و مهم العریمیه ، همچنان ادامه دارد.
گروه تروریستی داعش طی روزهای گذشته حملات سنگینی در منطقه الصقلاویه علیه نیروهای الحشدالشعبی تدارک دید و اجرا کرد که نیروهای مدافع ازجمله سرایاعاشورا ، عصائب اهل الحق، سرایا جهاد و سایر نیروهای حاضر در منطقه به آن پاسخ دادند.
در این درگیری ها تعدادی از نیروهای عراقی جان باخته و تعدادی نیز زخمی شدند و آنطور که گفته شده، بیش از 100 تن از نیروهای گروه تروریستی داعش در جریان حملات خود درشمال الصقلاویه که از آن به عنوان عملیات پیشدستانه یاد می شود، به هلاکت رسید.
فلوجه و دو شهر تابعه آن ، الکرمه و الصقلاویه و نیز بخش ها و روستاهای این منطقه ، از ژانویه 2014 میلادی و 6 ماه قبل از هجوم سراسری داعش به عراق و سقوط موصل، در یک پروسه مشکوک منطقه ای و بین المللی به کنترل گروه تروریستی داعش در آمده بود.
نیروهای عراقی شهر الکرمه را که به دلیل وجود باغستان های انبوه و نخلستان ها و نیزارهای وسیع آن، به دژ حیاتی داعش در فلوجه شهرت یافته بود، روز پنجشنبه گذشته بطور کامل آزاد کردند و گروه مقاومت اسلامی حرکت النجاء عراق نقش بزرگی در آزادی این شهر ایفا کرد.
خاورم*1*1770*شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روایت خبرنگاران ایرنا از صحنه نبرد در شمال فلوجه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات