کمک‌های مخفی کلان عربستان و امارات به اسرائیل

دشمنان عرب سنی ایران به سمت اسرائیل متمایل شده‌اند و توانسته‌اند به توافقات سری در زمینه‌های نظامی و امنیتی با اسرائیل برسند که ارزش آنها به صدها میلیون دلار می‌رسد که عموما این توافقات با عربستان سعودی و امارات متحده عربی منعقد شده است. دیپلماسی ایرانی: در زمانی که سخنرانان کنفرانس سالانه روزنامه جروزالم پست، که امسال نشست خود را در نیویورک برگزار کرد، پیش بینی می کنند که «آینده تاریکی در انتظار اسرائیل» باشد، دست رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و کشورهای موسوم به «معتدل حاشیه خلیج فارس» از پشت پرده دراز شده تا به دور از چشم افکار عمومی و مردمانشان کمک های مادی و اقتصادی به اسرائیل برسانند و بر اساس آن چه تا کنون فاش شده قراردادهای صدها میلیون دلاری با اسرائیل منقعد کرده ه اند تا این رژیم بتواند از تنگنای اقتصادی بیرون بیاید.

این قراردادها که برای نخستین بار است در رسانه های غربی و عبری منتشر می شود، روز یکشنبه یوسی میلمن، تحلیلگر امور نظامی و امنیتی در روزنامه های جروزالم پست و معاریو با نوشتن یک مقاله تحلیلی از وضعیت استراتژیک اسرائیل در سال های گذشته فاش کرد. وی در این مقاله تلاش کرد آینده تاریک و مبهم اسرائیل را توضیح دهد. مشابه همین اظهارات را شماری از وزرا و اعضای کنست اسرائیل در کنفرانس جروزالم پست نیز بیان کردند.

در چارچوب این پیشنهاد، میلمن برای نخستین بار فاش کرد که برخی کشورها خلاف این جریان حرکت می کنند و گفت: «دشمنان عرب سنی ایران به سمت اسرائیل متمایل شده اند و توانسته اند به توافقات سری در زمینه های نظامی و امنیتی با اسرائیل برسند که ارزش آنها به صدها میلیون دلار می رسد که این توافقات عموما با عربستان سعودی و امارات متحده عربی منعقد شده است.»

وی درباره این توافقات نظامی و امنیتی همچنین اشاره می کند که خطری که در گذشته از جانب ارتش های عربی علیه اسرائیل وجود داشت در حال حاضر دیگر وجود ندارد و کاملا از روی نقشه محو شده است، و دلیل آن هم بیشتر به توافق صلحی است که میان مصر و اردن منعقد شده و بحران های پرتلاطمی است که در حال حاضر عراق و سوریه و لیبی را در بر گرفته است. همچنین برخی گروه های منطقه ای نیز مشغول مبارزه با یکدیگر برای حفظ بقای خود هستند. در پی این کش مکش ها ارتش های این کشورها یا بخار شده اند و از بین رفته اند یا ضعیف شده اند. جای این ارتش های دشمن با اسرائیل را دشمنانی گرفته اند که دولت ندارند و در حال حاضر مشغول جنگ با خودشان هستند و در عرصه های مختلف برای حفظ بقای خود می جنگند. در مورد حزب الله نیز باید گفت که همان طور که مشاهده می شود فعلا درگیر جنگ در سوریه است.

میلمن درباره روابط اسرائیل و اردن نیز تصریح کرد که روابط دو طرف هیچ گاه همانند الآن خوب نبوده است به گونه ای که در تمامی زمینه های امنیتی و اطلاعاتی با یکدیگر همکاری دارند. وی در بخش رابطه با مصر نیز تاکید کرد که در کنار همکاری های نظامی و امنیتی، همکاری دو طرف در زمینه مبارزه با تروریسم در سینا نیز جریان دارد. به گفته او دو طرف اسرائیلی و مصری به طور مستقیم دائما با یکدیگر ارتباط دارند و درباره چگونگی تعامل با حرکت مقاومت اسلامی، حماس در نوار غزه نیز با یکدیگر مشورت می کنند.  

میلمن درباره اوضاع مناطق شمالی اسرائیل نیز تاکید کرد که بعد از گذشت 10 سال از جنگ اسرائیل با حزب الله در سال 2006 حزب الله در موضع تدافعی قرار گرفته است، اما به موازات آن، سامانه عظیم موشکی در اختیار دارد که بخشی از آنها دوربرد با دقت بالا هستند و توانایی حمله به مواضع استراتژیک و نظامی در اسرائیل را دارند. حزب الله همچنین توانسته است که تاکتیک های جدید مبارزه را از طریق مشارکتش در جنگ جاری در سوریه به خوبی کسب کند اما جنگ سوریه خسارت های انسانی نیز برای آن به دنبال داشته است. در مورد حماس باید گفت که این جنبش نیز در موضع دفاعی است. رهبران آن بارها تکرار کرده اند که تمایلی به ورود به جنگ جدید علیه اسرائیل ندارند. راه حلی برای مشکلات اقتصادی غزه پیدا شده همان طور که یسرائیل کاتس، وزیر حمل و نقل و اطلاعات گفت که از طریق بندر پلی ساخته شده که به نوار غزه وصل می شود، و احتمال دارد وضعیت صلح آمیز حاکم بر مرز با غزه تا سال ها ادامه یابد.

وی درباره شبکه های داعش و جبهه النصره در سوریه به ویژه حضور آنها در بلندی های جولان نیز گفت: «با وجود گسترش تروریسم توسط این دو شبکه تروریستی در مرزهای سوریه، آنها یاد گرفته اند که چگونه با همسایگان اسرائیلی خود زندگی کنند، و آنها احساس می کنند که دشمنانی مهمتر از اسرائیل و یهود دارند که باید با آنها مقابله کنند.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کمک‌های مخفی کلان عربستان و امارات به اسرائیل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات