تدوین کتاب تبار نامه اسب اصیل ترکمن بر اساس مبانی علمی روز جهان است

به گزارش ایرنا، رئیس فدارسیون سوارکاری به دنبال گزارش منتشر شده در خبرگزاری جمهوری اسلامی استان خراسان شمالی از اسبداران خراسان شمالی با عنوان ' انتقاد اسب داران خراسان شمالی از نحوه کتابت کتاب تبارنامه اسب اصیل ترکمن' در مورخ دهم خرداد ماه 1395با صدور و ارسال جوابیه ای به ایرنا تصریح کرد: فدارسیون سوار کاری از حدود هشت سال پیش به شناسایی اولیه 300راس اسب ترکمن و جمع آوری اطلاعات فردی و ارسال موی این اسب ها برای انجام آزمایشات ژنتیکی اقدام های لازم را انجام داده است .
مسعود خلیلی می افزاید: این قدامات در دوران مدیریت جدید فدراسیون که تاکید بسیار بر حفظ ، گسترش و توسعه و ترویج نژاد های اسب ایرانی دارند نه تنها اسب ترکمن بلکه برای سایر نژادها مانند اسبچه خزر ،کرد و دره شوری نیز آغاز شده است و در شهریور1394 اولین کتاب اسبچه خزر ایران حاوی اطلاعات و مشخصات و نتایج آزمایشات ژنتیکی 102 راس اسبچه خزر درهمایش بین اللملی اسبچه خزر با حضور میهمان خارجی برگزار و رونمایی شد و به مراجع جهانی و داخلی اظهار شد.
وی خاطرنشان کرده است: فعالیت ها در خصوص اسب ترکمن یک روند رو به رشدی داشته به طوری که تا لحظه درج خبر 2057راس اسب ترکمن مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند و براساس آزمایشات ژنتیک و نتایج مربوط به آن 1825 راس پذیرفته شده که اطلاعات نژادی و سایر مشخصات و نتایج آزمایشگاهی آنها دراولین کتاب تبارنامه اسب ترکمن برای اولین بار پس ازانقلاب درج شده است .
رئیس فدارسیون سوارکاری تصریح کرده است : برای همکاری و استفاده از خرد جمعی کارگروه اسب ترکمن را در سال 93تشکیل داد و این کتاب با استفاده از نظر مشورتی افراد با تجربه و با سابقه و کارشناسان ، متخصصین و کارشناسان معاونت فنی فدارسیون تدوین شده و به همین دلیل چندین بار پیش نویس آماده و به اعضای کارگروه و برخی کارشناسان دیگر جهت اظهارنظر ارسال شد .
خلیلی در جوابیه خود تاکید کرده است: تدوین کتاب بر اساس مبانی علمی و روز جهان است و پس از شناسایی اسب و انجام آزمایشات و تایید هویت نژادی، در تبارنامه قرارمی گیرد و در همین راستا به منظور اطمینان حصول از روش آزمایشگاهی، بررسی هفتاد هزار مارکر ژنتیکی استفاده شده است و به خصوص این امر در مورد نریان هایی که به منظور تولید استفاده می شوند الزامی و لازم الاجرا بوده است ضمن آنکه یک هیات داوری نیز به بررسی وضعیت فنو تیپی نریان ها پرداخته تا روند تولید رابهبود بخشد .
درادامه این جوابیه تصریح شده است : در خصوص اظهارت برخی از اعضایی که خود را از جامعه اسب ترکمن معرفی کرده اند لازم است یادآوری شود از لحاظ اهمیتی که فدراسیون سوارکاری برای نژاد های ایرانی قائل است به جای شناسنامه ، پاسپورت برای متقاضیان صادر کرده است .
رئیس فدارسیون سوار کاری تصریح کرد: تدوین کتاب تبارنامه از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است و فدراسیون سوارکاری عهده دار وظایف سازمان های قبل متولی صدور شناسنامه بوده دراین راستا بیش از 40 سال سابقه دارد و مشخصات و اطلاعات بیش از بیست هزار راس اسب دربایگانی این فدراسیون موجود است .
وی تاکید کرده است ، وزارت جهاد کشاورزی بر اساس ماده 10 نظام جامع دامپروری مختار است تا وظایف خود را به افراد و یا شرکت ها و سازمان ها با تجربه و با صلاحیت واگذار کند و مسئولان این وزارت خانه پس از بررسی بسیار در شهریور 93 این اختیار را به فدارسیون سوارکاری واگذار کرد و ضمن همکاری و هماهنگی و حضور نمایندگان آن وزارتخانه در جلسات فنی و تخصصی در تدوین تبارنامه ها نیز همکاری و نظارت را داشته است .

****مجوزی برای واردات اسب ترکن صادرنشده است / کاهش 60درصدی وردات اسب دردوسال گذشته به کشور
فدارسیون سوارکاری درباره واردات اسب درسال های اخیر به کشور اظهارکرد: در سال های اخیر نه تقاضایی برای واردات اسب ترکمن وجوداشته و کمیته مشترک واردات فدارسیون و وزارت جهاد کشاورزی مجوزی را برای واردات اسب ترکمن صادر نکرده است و برای واردات اسب های ورزشی ، عرب و سایرنژادها نیز ضوابط بسیار سختگیرانه ای وجودارد و دردوران مدیریت فدارسیون واردات اسب به کشوردر سال 93تا 94 بیش از 60درصد کاهش داشته است .
رئیس فدارسیون سواری کاری در ادامه این جوابیه تصریح کرد : رونمایی از کتاب تبارنامه اسب ترکمن نیز در مهد و جایگاه اسب ترکمن ایرانی در مرکز استان خراسان شمالی 'بجنورد ' انجام گرفت که خود نشانگر توجه فدارسیون واهمیت اسب های اصیل ایرانی و دارندگان عزیر اسب ترکمن است و قطعا چاپ و تدوین تبار نامه موجب ضرر و زیان افرادی است که تا کنون اسب های ناخالص رابه جای اسب های ترکمن به فروش می رساندند و اکنون که با چاپ این تبار نامه منافع آنان به خطر افتاده است اقدام به انجام چنین فعالیت هایی کرده اند .
رئیس فدارسیون سوارکاری در پایان جوابیه خود اظهار امیدواری کرد: با استفاده از ظرفیت کارشناسان ،پیشکسوتان ،علاقمندان و دست اندرکاران پرورش و نگهداری نژاد های اصیل ایرانی بتوان پس از یک وقفه طولانی به وضعیت شناسایی و هویت دار کردن اسب های اصیل ایرانی اهتمام ورزیده و زمینه رابرای شناخت بین المللی و بازاریابی فراهم کنیم .
*** توضیح ضروری ایرنا
همچنانکه در گزارش منتشر شده در خبرگزاری جمهوری اسلامی استان خراسان شمالی با عنوان ' انتقاد اسب داران خراسان شمالی از نحوه کتابت کتاب تبارنامه اسب اصیل ترکمن' در مورخ دهم خرداد ماه تصریح شده است خبرنگاران ایرنا تلاش گسترده ای را برای گرفتن پاسخ مسئولان فدراسیون سوارکاری در استان و بویژه رئیس هیات سوارکاری که همزمان معاون سازمان جهاد کشاورزی را عهده دار هستند، انجام داده لند اما پاسخی ارایه نشد.
همچنانکه در گزارشی دیگر با عنوان ' با حاشیه هایی مهمتر از متن / دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی برگزار شد' اشاره شده است متاسفانه مسئولان در خصوص انتقادهای مطرح شده در خصوص چگونگی کتابت این تبارنامه پاسخی ارایه ندادند و همین موضوع باعث باقی ماندن ابهامات شد.
از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد: بخشی از این انتقادها در میزگرد تخصصی ایرنای خراسان شمالی با عنوان ' صنعت اسب ترکمن و چالش های پیش رو ' در حضور رئیس هیات سوارکاری و معاون سازمان جهادکشاورزی از سوی اسبداران بومی ارایه شد که پاسخی از سوی مسئولان ارایه نشد.
مشروح گزارش میزگرد ایرنای خراسان شمالی در هفته آینده انتشار می یابد.
/7189 / 1744

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدوین کتاب تبار نامه اسب اصیل ترکمن بر اساس مبانی علمی روز جهان است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات