برجام در هفته ای که گذشت/ از توقف فروش آب سنگین به آمریکا با امضای ظریف پای فک پلمپ تاسیسات هسته ای در دولت اصلاحات

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: غربی ها در همان مقطع سال ۲۰۰۵ رفتار نامناسبی داشتند. ولی از تحریم ها ناامید شدند؛ اما ما با همان رویکرد ابتدایی خود حقوق خود را به رسمیت شناساندیم. به گزارش نامه نیوز، در هفته یای که رو به پایان است، برجام همچنان یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث مقامات و تحلیلگران در داخل و خارج از کشور بود. علی اکبر صالحی از توقف فروش آب سنگین به آمریکا خبر دادو گفت که روسیه برای خرید 40 تن از این اب سنگین ابراز آمادگی کرده است.

در ادامه به مهمترین اخبار هفته گذشته در ارتباط با توافق هسته ای ایران و آمریکا می پردازیم.

بعیدی نژاد: صنعت هسته ای تعطیل نمی شود/ آمریکا علیه ایران از سال 88 آغاز و اوج آن در سال 90 بود

مدیرکل سیاسی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: صنعت هسته ای ایران در هیچ عرصه ای نه تنها تعطیل و محدود نمی شود، بلکه روز به روز این صنعت بارور می شود.

حمید بعیدی نژاد روز چهارشنبه در همایش طلایه دارن تبلیغ استان همدان افزود: با افتخار می گویم که با وجود اینکه کشورهای 5+1 به سرکردگی امریکا در صدد تعطیلی صنعت هسته ای ایران بودند ولی صنعت هسته ای ایران در هیچ عرصه ای نه تنها تعطیل و محدود نمی شود بلکه روز به روز این صنعت بارور می شود.

وی اضافه کرد: در حالی که آنها خواستار تعطیل کردن کارخانه تولید آب سنگین بودند ولی هم اینک آمریکا و روسیه مشتری اصلی آب سنگین ایران هستند.

مدیرکل سیاسی بین الملل وزارت امور خارجه افزود: البته هدف از برجام لغو تحریمها و موانع رشد و توسعه کشور بوده که نتایج آن هم اینک مشهود است.

مدیرکل سیاسی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با ذکر اینکه دهها تحریم برداشته شده، افزایش فروش نفت، رفع محدودیت تردد کشتی های نفتی به بنادر خارجی و بالعکس، رفع ممنوعیت بیمه کشتی ها و بازگشت درآمد نفت به کشور را از نتایج برجام دانست.

بعیدی نژاد یادآوری کرد: اقدام آمریکا علیه ایران از سال 88 آغاز و اوج آن در سال 90 بود بگونه ای که شدیدترین تحریمها را علیه ایران در این سال اعمال کردند.

وی افزود: آنان بر این باور بودند که اگر بتوان انتقال پول به ایران را محدود و کنترل کرد می توان ایران را تسلیم کرد به این منظور برای نخستین بار اقدام به فلج کردن سیستم مالی و بانکی کردند.

وی یادآوری کرد: ایران روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می کرد که با آغاز مذاکرات ژنو صادرات نفت ایران به 800 هزار تا یک میلیون بشکه کاهش یافت که این امر موجب کاهش 50 درصدی درآمد نفتی شد.

دفاع هاموند از توافق هسته ای: برجام از امنیت منطقه خلیج فارس حمایت می کند

وزیر امور خارجه انگلیس گفت که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نوع خودش یک قرارداد کامل است که از امنیت منطقه خلیج فارس محافظت می‌کند.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگو با شبکه اسکای‌نیوز عربی با تکذیب این موضوع که توافق هسته‌ای منجر به افزایش نفوذ ایران در منطقه شده است، گفت: این توافق در نوع خودش یک قرارداد کامل است که از امنیت منطقه خلیج (فارس) در برابر تهدیدات تسلیحات هسته‌ای محافظت می‌کند.

او در پاسخ به سوالی درباره نگرانی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نسبت به نقش ایران در منطقه مدعی شد: در این نگرانی‌ها با کشورهای منطقه همراه هستیم. ما به طور شفاف می‌گوییم که با وجود توافق با ایران، نباید در برابر دخالت‌های این کشور در امور داخلی کشورهای منطقه یا حمایت‌های آن از تروریسم، چشم‌های‌مان را ببندیم. این کشور قدرت مهمی در منطقه است و طبیعی است که منافعی دارد و می‌خواهد از منافع خود دفاع کند و ما این نکته را می‌فهمیم اما مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر یا حمایت از تروریسم و خشونت نمی‌تواند اقدامات مشروعی باشد.

صالحی: فروش آب سنگین به آمریکا فعلا متوقف شده/ آمادگی روس‌ها برای خرید 40 تن آب سنگین از ایران

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: گر کسی مازاد آب سنگین ما را نخرد، چاره‌ای نداریم و مثل سابق فرض می‌کنیم که خریداری نیست و آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم.

علی اکبر صالحی در حاشیه امضای قرارداد همکاری این سازمان با پژوهشکده صنعت نفت درخصوص دستاوردهای انرژی اتمی در سایت فردو گفت: همان‌طور که قول داده بودیم زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار را فراهم کردیم و با همکاری روس‌ها برای ارتقای سانتریفیوژهای مخصوص تولید این نوع ایزوتوپ‌ها در حال همکاری هستیم. بر این اساس سانتریفیوژهای IR-1 را ارتقا می‌دهیم تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه مذاکرات با روس‌ها برای فروش مازاد آب سنگین گفت: این مذاکرات به خوبی پیش می‌رود و روس‌ها نیز برای خرید 40 تن آب سنگین ما اعلام آمادگی کردند، اما چون هنوز مذاکرات ادامه دارد و نهایی نشده است اطلاع‌رسانی پیشاپیش مناسب نیست. هنوز قرارداد نهایی را امضا نکرده‌ایم چون جزئیات آن باید روشن شود؛ آقای کمالوندی و دیگر همکاران هفته پیش در روسیه با همتایان‌شان در این‌باره صحبت کردند و فعلاً به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم، اما مذاکرات مسیر خودش را طی می‌کند و در آینده اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش دیگر درباره زمان تحویل محموله آب سنگین به آمریکایی‌ها گفت: پس از دستبرد آمریکایی‌ها به دارایی 2 میلیارد دلاری کشورمان از همکارانم خواستم که از ارسال محموله آب سنگین به آمریکا خودداری کنند و جلو آن را بگیرند تا تکلیف روشن شود.

ممکن بود محموله آب سنگین به آمریکا برود و هم محموله را مصادره کنند و هم پولش داده نشود و این می‌توانست مشکلی را به ویژه برای افکار عمومی ایجاد کند. به علت بی‌اعتمادی که به آمریکایی‌ها بود و پس از دستبرد آنان به دارایی 2 میلیارد دلاری ما این بی‌اعتمادی بیشتر شد از این رو گفتیم تا تکلیف واریز شدن این محموله و بقیه امور روشن نشود محموله را ارسال نخواهیم کرد.

وی گفت: ما طبق برجام تعهد داریم که مازاد بر 130 تن آب سنگین تولیدی خود را برای فروش پیشنهاد دهیم و اگر کشوری آمادگی داشت، بخرد اما این بدان معنی نیست که اگر کسی نخرد دیگر چاره‌ای نداریم بلکه مانند سابق فرض می‌کنیم که خریداری نیست و آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم. خودشان می‌دانند اگر بخواهند ما آمادگی داریم مازاد بر 130 تن آب سنگین تولیدی خود را بفروشیم و اگر هم نخواستند ما مانند قبل آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم.

ظریف: پلمپ هسته ای را احمدی نژاد نشکست

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اگر احمدی نژاد پلمب های هسته ای را نمی شکست امروز برجام شکل می گرفت؟، خاطر نشان کرد: پلمپ های هسته ای را احمدی نژاد نشکست بلکه دولت اصلاحات شکاند و نامه آن را هم من نوشتم. تصمیمی که امروز غرب گرفت می توانست سال ۲۰۰۵ بگیرد. ایران اصلا در مذاکرات هسته ای کوتاه نیامد بلکه پیشنهادات ایران همان پیشنهادات سال ۲۰۰۵ است.

ظریف تصریح کرد: غربی ها در همان مقطع سال ۲۰۰۵ رفتار نامناسبی داشتند. ولی سپس از تحریم ها ناامید شدند. اما ما با همان رویکرد ابتدایی خود حقوق خود را به رسمیت شناساندیم.

عراقچی:پول 32 تن آب سنگین در شرف واریز است

معاون ظریف از فراهم شدن شرایط برای واریز پول 32 تن آب سنگین به حساب سازمان انرژی اتمی ایران از سوی آمریکا خبر داد.

سید عباس عراقچی، رییس کمیسیون نظارت بر اجرای برجام در وزارت خارجه در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم دانشگاه خوارزمی در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر این که نتیجه رایزنی‌ها برای فروش آب سنگین به روسیه و آمریکا چه شد؟ گفت:‌ در رابطه با آب سنگین مازاد بر نیازمان را در بازارهای بین‌المللی به فروش خواهیم رساند. آب سنگین کالایی است که هر کشوری قدرت تولید آن را ندارد و از طرفی با فروش این کالا توانمندی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تولید آب سنگین شناسایی خواهد شد.

او ادامه داد: آمریکا متقاضی 32 تن آب سنگین است و در حال مذاکره برای همین مقدار با آن‌ها هستیم. کار معامله با آمریکا به اتمام رسیده است، همان‌طور که سازمان انرژی اتمی اعلام کرد. البته منتظر اطمینان حاصل کردن از نحوه پرداخت هزینه آب سنگین هستیم تا هزینه مورد نظر به حساب سازمان انرژی اتمی واریز شود و بعد کالا از کشور خارج شود تا گرفتار بحث‌های مصادره اموال نشویم.

عراقچی گفت: تا جایی که خبر دارم پول 32 تن آب سنگین در شرف وارد شدن به حساب سازمان انرژی اتمی است.

معاون ظریف در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که آیا ما برای فروش مازاد آب سنگین باید در چارچوب زمان‌بندی خاصی عمل کنیم تصریح کرد: ما متعهدیم طبق برجام مازاد بر نیاز خود را برای فروش به بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم. اگر خریداری پیدا شد آن را می فروشیم اگر نه کالایی است که نزد خودمان نگه می‌داریم تا وقتی برای آن مشتری پیدا شود.

وی تاکید کرد: کارخانه تولید آب سنگین به کار خود ادامه می‌دهد و خریدار زیادی برای این کالا در دنیا وجود دارد. تا الان 32 تن فروخته‌ایم و حدود 40 تن دیگر در حال مذاکره است.

معاون ظریف در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که مقامات آمریکایی استفاده از دستاوردهای اقتصادی برجام برای ایران را منوط به کنار گذاشتن آزمایشات موشکی کرده‌اند گفت:‌ این که برخی از مقامات آمریکایی و یا هر کسی در منطقه و یا آمریکا با ایران‌هراسی بخواهند مانع از تحقق دستاوردهای برجام برای ایران شوند مورد انتظار ما از ابتدا بوده است و این سیاست کسانی است که از ابتدا به دنبال شکست مذاکرات بوده‌اند.
برچسب ها: برجام ، ایران ، آمریکا چندرسانه‌ای دیدار ظریف با رئیس پارلمان فنلاند/ عکس امام خمینی در مدرسه فیضیه قم/ عکس اگر حاج احمد متوسلیان زنده باشد/ عکس هندونه فروشی با 24 ساعت گارانتی/ عکس جدیدترین شیوه لغو کنسرت!/ کاریکاتور متلک تصویری یک روزنامه به محسن رضایی!/ کاریکاتور کاریکاتور جالب از لاریجانی، مطهری و پزشکیان! قوچان نژاد با ظاهری متفاوت در لندن/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی دومین گزینه پرسپولیس، مد نظر استقلال پیشنهاد دوباره پرسپولیس به ستاره استقلالی! بازیکنانی که از استقلال می روند پديده خط دفاع نفت در تيررس استقلال امیری در انتظار مشخص شدن تکلیف عالیشاه/ گزینه پرسپولیس به استقلال نزدیک شد! طارمی: اسپانیا نروم هم در پرسپولیس نمی مانم! سرباز شدن من دروغ محض است/ پرسپولیس صحبتی با من نکرده، اهل بازارگرمی هم نیستم منصوریان سرمربی استقلال شد؟ انتخاب سرمربی استقلال به فردا موکول شد/ معرفي گزينه هاي جديد و صوري! عقب‌نشيني هكر صفحه مهرداد اولادي در اينستاگرام؛ هدفم كمك به خانواده مهرداد بود! + عكس پربازدید های کل اخبار روایت سیدحسن خمینی از وصیت مکرر پدرش تعاملات اقتصادی با برقراری پرواز مسقط-مشهد افزایش می‌بايد کاریکاتور/ ناموفق‌ترین استان در کنترل قلیان! صحبت‌های رییس صداوسیما در دیدار با یادگار امام (ره) فیلیپین می‌خواهد در ایران تاسیسات ال.ان.جی بسازد در سوگ بنیانگذار / عکس بغض این زن / عکس سید حسن خمینی در تلویزیون: با ممنوع‌التصویری نمی‌توان کسی را محدود کرد وزیر اقتصاد عازم اتریش شد ذوالنور: اگر کسی مقابل امام می‌ایستاد طاغوتی بود؛ اما خواص در زمان مقام معظم رهبری مسیرشان را کج کردند پربازدید ها پربحث ترین عناوین رقباي روحانی در انتخابات ۹۶ فتحی: رهبری نظر نهایی درباره مینوخالقی را اعلام کردند واکنش لاریجانی به روبوسی نمایندگان با مطهری: نمیدانم جواب همشیره‌تان را چه بدهم واکنش مطهری به شوخی لاریجانی در مجلس روایت سیدحسن خمینی از وصیت مکرر پدرش هدیه رهبر انقلاب به اهالی یک روستا جایگزین نماینده مرحوم مراغه انتخاب شد‎ دستور رهبر داعش برای کوچ کردن به لیبی کنایه جالب لاریجانی به نمایندگان درباره مطهری ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم کامل شد/ کرسی ریاست با 237 رای به لاریجانی رسید/ پزشکیان و مطهری نواب رئیس شدند احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۵ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۵۱ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) شرط احمدی نژاد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96  (۴۵ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برجام در هفته ای که گذشت/ از توقف فروش آب سنگین به آمریکا با امضای ظریف پای فک پلمپ تاسیسات هسته ای در دولت اصلاحات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات