مخوف‌ترین پلیس دنیا کجاست؟

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، سازمان‌های حقوق بشری، مقامات سعودی را به شکنجه شدید زندانیان متهم کرده‌اند، با این حال خانواده‌های زندانیان سیاسی در عربستان بر ادامه مبارزات مسالمت آمیز با وجود برخورد شدید و خشن نیروهای امنیتی و متوسل شدن به شیوه‌های جدید برای بیان  اعتراضات خود تاکید کردند.

بازداشت دانش آموزان مدارس

یک جمعیت حقوق بشری سعودی اخیرا در گزارشی از عملیات بازداشت گسترده در مدارس عربستان خبر داد که طی آن شمار زیادی دانش آموز بازداشت شده‌اند که سن آنها زیر هجده سال بوده است.

این جمعیت حقوق بشری تاکید کرد مقامات سعودی از اوضاع امنیتی متشنج کشور برای انجام این اقدامات انتقامجویانه که افراد کم سن و سال و بیگناه را هدف قرار داده، سوء استفاده می‌‌کنند.

بر اساس این گزارش، افراد لباس شخصی مسلح با حمایت نیروهای ویژه به برخی منازل و مدارس و مراکز آموزشی حمله کردند و با ضبط رایانه‌ها و تلفن‌های همراه دانش‌ آموزان، شماری زیادی از دانش آموزان کم سن و سال را به اماکن نامعلوم منتقل کردند.

این جمعیت حقوق بشری تاکید کرد پیشتر شماری از انسان‌های بیگناه در عربستان در اقدامات مشابهی بازداشت و حقوقشان پایمال شد و نیروهای امنیتی به ایجاد رعب و وحشت در میان خانواده‌ها و کودکان پرداختند، اما بعد با آزادی این افراد اعلام کردند بازداشت‌شان به خاطر مظنون شدن به آنها صورت گرفته و آنها بیگناه هستند.

این جمعیت حقوق بشری، اقدام دستگاه‌های امنیتی سعودی در یورش به منازل و مدارس و ایجاد رعب و حشت در میان مردم و تهدید آنها را بر خلاف قوانین بین المللی قلمداد کرده است.

این جمعیت حقوق بشری سعودی با اشاره به ادامه نقض حقوق مردم عربستان تاکید کرد حکومت سعودی به نام جنگ با تروریسم، به جنگ با آزادی پرداخته است.

ماهیت مخالفان آل سعود و خواسته‌های آنها

معارضان حاکمان عربستان، افراد، سازمان‌ها، احزاب و جریان‌هایی هستند که با نظام حکومتی یعنی آل سعود مخالف هستند، معارضه و مخالفت در عربستان بر اساس مطالبات و ایدئولوژی‌ها فرق می‌کند. مخالفان مقیم خارج شامل جنبش اسلامی اصلاح و گروه احیای اسلام خواستار سرنگونی رژیم آل سعود هستند. در داخل عربستان هم مخالفانی هستند که خواهان اصلاح هستند که آنها را جریان اصلاحی می‌خوانند. همچنین معارضان مسلحی در عربستان وجود دارند که در دوره‌های زمانی مختلف ظهور یافته‌اند که می‌توان به حزب الله حجاز و آنچه ولایت نجد خوانده می‌شود، اشاره کرد، تحلیلگران شبکه القاعده را هم از معارضان مسلح خوانده‌اند.

جنبش حقوقی خارج از عربستان

همگام با معارضه سیاسی، اخیرا جنبش حقوقی در خارج از عربستان شکل گرفته است که در راس آنها حسن العمری، علی الدبیسی و یحیی عسیری قرار دارند. باید گفت که حاکمان عربستان، مشروعیتی برای معارضان قائل نیستند.

آل سعود سرکوب اعتراضات  مردم عربستان را چگونه توجیه می‌کند

مقامات و رسانه‌های سعودی برای توجیه اقدامات سرکوبگرانه علیه مردم از جمله مناطق شیعه‌نشین از اتهاماتی همچون شورش، اغتشاش، شورش بر پادشاه، ضربه زدن به منافع و مصالح عمومی، وابستگی به خارج، تجارت سلاح و مواد مخدر و تحریک افکارعمومی استفاده می‌کنند و با تکیه بر همین حربه، قیام مسالمت‌آمیز مردم را که از سال 2011 شروع شد،‌ هدف هجمه شدید تبلیغاتی و رسانه‌ای قرار دادند و نیروهای امنیتی نیز به شدت این تحرکات صلح‌آمیز را محکوم کردند.

تناقض‌گویی رسانه‌های سعودی اینجا مشخص می‌شود که از نظر آنها هر کس در برابر دولت و شهروندان سلاح به دست بگیرد، تروریست است، با هر مذهب و پیشینه فرهنگی و اجتماعی، در حالی که همین رسانه‌ها افرادی را که در سوریه و کشورهای دیگر، سلاح به دست گرفته و به کشتار وویرانگری دست می‌زنند، انقلابی و مجاهد می‌خوانند.

العربیه جنبش‌های اعتراضی در شرق عربستان را که تنها خواسته‌ آنها رعایت عدالت، مساوات و برابری در حقوق شهروندی و پایان  اقدامات تبعیض آمیز حکومت علیه آنهاست، شبکه‌های تروریستی می‌خوانند و با متهم کردن آنها به حمل سلاح، سرکوب قیام مردمی را توجیه می‌کنند.

بی‌اعتنایی مردم عربستان به فتاوای شیوخ تکفیر

محمد القحطانی از فعالان مخالف آل سعود که از مهمترین فعالان در شبکه اینترنت قلمداد می‌شود و تلاش‌های گسترده‌ای برای افشای نقض حقوق بشر در عربستان  انجام می‌دهد، گفته است:« مردم عربستان انقلاب خود را در تویتر به راه انداخته است. وی که با 12 اتهام از جمله نقض تبعیت از پادشاه سعودی روبرو شده و یکی از اتهاماتش این بود که عربستان را کشور پلیسی و امنیتی خوانده، تصریح کرد حکومت سعودی از مبلغان اسلامی(شیوخ وهابی) خواسته است فتواهایی در تحریم تظاهرات در خیابان‌ها صادر کنند، ولی مردم عربستان هرگز از این فتاوا تبعیت نخواهند کرد.

القحطانی درباره آینده عربستان هم تاکید کرد اگر حکومت سعودی به مطالبات مردم توجه نکند، به سرنوشت حکومت‌های تونس، لیبی و مصر دچار خواهد شد.

تاکید یک رسانه غربی بر وضعیت بغرنج آل سعود

دویچه وله آلمان در گزارشی به بحرانی بودن وضعیت حکومت آل سعود در سطح داخل یا خارج به ویچه از زمان تاج‌گذاری ملک سلمان اذعان کرده است. این رسانه به نقل از ناصر شروف رئیس بخش عربی خود نوشته است پادشاهی عربستان سعودی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

وی افزود عربستان در بدترین وضعیت خود قرار دارد و خطر تروریسم روز به روز بیشتر می‌شود و علاوه بر آن باید به نگرش کلی شهروندان عربستان اشاره کرد که ممکن است به ناآرامی‌های داخلی که عواقب آن نامشخص است، سوق داده شود.

به گفته وی، سازمان‌های حقوق بشری، پادشاهی سعودی را به نقض وحشتناک حقوق بشر متهم می‌کنند. سازمان عفو بین المللی و دیگر نهادها، وضع حقوق بشر در عربستان را فاجعه‌بار خوانده‌ اند.

دویچه وله از  افزایش اعدام‌ها در عربستان خبر داد و تاکید کرد اعدام نمر النمر رهبر برجسته شیعی در عربستان موج گسترده اعتراضات در جهان را به دنبال داشت. این رسانه همچنین به دستگیری و حبس رائف بدوی وبلاگ‌نویس سعودی اشاره کرد.

گسترش سرکوب‌گری و افزایش نقض حقوق بشر در عربستان سبب شد تا 50 سازمان حقوق بشری عربی از سازمان ملل درخواست کنند عضویت ریاض در شورای حقوق بشر را لغو کند.

حکومت سعودی پرونده تاریکی در زمینه حقوق بشر به سبب بازداشت مستمر معترضان و حبس آنها بدون محاکمه و منع آنها از سفر و همچنین محاکمه سری و دیگر تخلفات ثبت کرده است.

«فتنه‌افکنی، ترغیب به مخالفت با پادشاه، خروج از اطاعت پادشاه، تحریک افکارعمومی، تشویق زنان عربستان به تظاهرات، حمل سلاح در برابر نیروهای امنیتی و حمایت از تمرد در بحرین» از جمله اتهاماتی بوده است که رژیم سعودی با تکیه بر آن به دستگیری شهروندان معترض و مخالف و توجیه سرکوب آنها پرداخته است.

نیروهای امنیتی سعودی طی یک دهه اخیر، شمار زیادی از شهروندان عربستانی را به بهانه‌ها و اتهامات مختلفی به زندان افکنده و یا برای آنها حکم اعدام صادر و اجرا کرده است.

شورای حقوق بشر اخیرا از وجود 4400 زندانی در زندان سازمان اطلاعات آل سعود خبر داده است، ولی طرف‌های حقوق بشری دیگری از وجود 30 هزار زندانی خبر داده‌اند، با این حال مقامات سعودی مدعی هستند هیچ زندانی سیاسی در زندان‌هایشان حضور ندارند.

صدور احکام سنگین از حبس طولانی تا اعدام و مجازات شلاق تا هزار بار بهای اعتراض و انتقاد در جامعه عربستان است.

سازمان عفو بین الملل اخیرا در گزارشی تاکید کرده بود عربستان کشور اعدام‌های ظالمانه است، این سازمان با اعلام افزایش 50 درصدی اعدام در سال 2015 نسبت به سال قبل از آن، اعلام کرد مقامات سعودی، 158 شهروند خود را اعدام کردند که بیشتر آنها گردن زده شدند.

کارشناسان حقوق بشر بر این باورند که دستگاه قضایی سعودی هرگز احکام عادلانه صادر نمی‌کند و متهمان را از ساده‌ترین حقوق انسانی خود محروم کرده که مهمترین آن دیدار با وکیل برای دفاع از آنهاست.

حکمی که آل سعود علیه شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی عربستانی صادر کرد و با امضای ملک سلمان، به اعدام وی و گردن زدنش منجر شد، اوج سرکوبگری رژیم حاکم بر عربستان را نشان داد. رژیم سعودی این روحانی صلح‌جو را متهم به اقدامات تروریستی کرد و وی را خطری برای امنیت و ثبات خود قلمداد کرد، با این حال اتهامات رژیم به این روحانی برجسته، جهانیان را متقاعد نکرد و تلاش‌های حکام سعودی برای القای ادعای مبارزه با تروریسم با اعدام وحشیانه این روحانی مظلوم با شکست روبرو شد و اعتراضات جهانی به این جنایت نشان داد تمام اتهامات آل سعود علیه شیخ نمر، بی اساس بوده است.

تلاش آل سعود برای ایجاد تنفر مذهبی در جامعه عربستان

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مخوف‌ترین پلیس دنیا کجاست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات