ثبت ملی خانه تاریخی تدین در نجف آباد درعرض یک هفته

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،فریدون اله یاری گفت:با توجه به فروش خانه تاریخی تدین  توسط وارثان مرحوم تدین،مالک جدید با مقاومت دربرابر ثبت ملی این خانه تاریخی،دردوماه گذشته با تعرض به این بنای تاریخی ،اقدام به تخریب بخشهائی از آن ازجمله تخریب سقف بخشهائی از خانه کرد.
وی افزود:پس ازاین اقدام غیر فرهنگی،مدیریت میراث فرهنگی شهرستان با هماهنگی اداره کل به سرعت وارد عمل شده وبا برخورد قانونی به موقع ازادامه تخریب این خانه تاریخی ارزشمند جلوگیری به عمل آورد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد:با توجه به مقاومت مالک جدید این خانه دربرابر ثبت ملی  اثر،درحالی که پرونده این تخلف دردستگاه قضائی در جریان بود بامشقت فراوان و با توجه به ممانعت مالک خانه از ورود کارشناسان به داخل خانه ،با همکاری نهادهای مختلف ،استناد به عکسهای تاریخی وپرونده این اثر دراداره کل وبا تکیه بربررسی های میدانی، درعرض یک هفته اقدام به تهیه پرونده ثبت اضطراری این خانه تاریخی وارائه آن در موعد مقرر  آنهم به صورت خارج از نوبت  به شورای عالی ثبت ملی کشور شد.
الهیاری درباره آخرین فرآیند ثبت این خانه تاریخی تصریح کرد:پس از تهیه پرونده ،مرحله بعدی دفاع از این پرونده در شورای عالی ثبت آثار تاریخی کشور بود و با توجه به تخریب بخشهائی ازاین خانه،اعضای تیم ثبتی استان با مستندات متقن وبا دفاعی شایسته موفق شدند تا نظر مساعد اعضای شورا راجلب کنند و پس ازارائه دفاعیات گروه کارشناسی ،این خانه تاریخی با اکثریت آراءاعضای شورای ثبت ملی آثار کشور  در خارج از نوبت رسیدگی شده  وبه صورت اضطراری به ثبت ملی رسید.
وی تاکید کرد مسئولین میراث شهرستان ویگان حفاظت اداره کل با قدرت تمام اقدامات لازم را درراستای حفاظت از بخشهای سالم این اثر به عمل آورده وسپس تلاش داریم تا بخشهای تخریب شده این اثر منحصر به فرد تاریخی را مرمت کنیم.انتهای پیام/م

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت ملی خانه تاریخی تدین در نجف آباد درعرض یک هفته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات