سایه سنگین تنش های منطقه ای بر نشست امنیتی شانگریلا در سنگاپور

به گزارش ایرنا، نشست امنیتی 'شانگریلا' که برای 15 سال متوالی در سنگاپور برگزار می شود سال گذشته نیز به نقطه تقابل چین با آمریکا تبدیل شد که در آن واشنگتن و همپیمان های منطقه ای کاخ سفید خواستار توقف ادعای مالکیت پکن بر مناطقی از دریای جنوبی چین می شوند و از سویی مقامات چین خود را مجاز به دفاع از مناطق تحت مالکیت خود می دانند.
شبکه خبر آسیا وابسته به سنگاپور روز پنجشنبه نشست امسال شانگریلا را آخرین فرصت غیررسمی آمریکا و چین برای رایزنی با کشورهای مختلف برای کسب حمایت بیشتر پیش از تصمیم نهایی دیوان دائمی داوری لاهه دانست.
فیلیپین پیش از این با مطرح کردن شکایت خود در ارتباط با ادعای پکن بر مالکیت آبهای دریای جنوبی چین مقامات این کشور را به چالش کشیده است.
آمریکا در پانزدهمین نشست امنیتی 'شانگریلا' تلاش می کند سایر کشورها و قدرت های منطقه از جمله اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ.سه.آن)، هند و ژاپن را قانع کند تا به صورت عمومی حمایت خود را از فیلپپین اعلام کنند تا حق اکتشاف و بهره برداری مانیل در آبهای مورد مناقشه تضمین شود.
چین نیز از سویی در تلاش است صلاحیت این دادگاه را در مورد تصمیم گیری در خصوص تنش های دریایی رد کرده و کشورها را از اتخاذ موضع عمومی دور کند و از این طریق از انتقادهای احتمالی غرب فاصله بگیرد.
'گیرگ پولینگ' مدیر بخش شفافیت دریایی آسیا در مرکز مطالعات بین الملل و استراتژیک واشنگتن بر این اعتقاد است که ارزش این پرونده این است که برای یک دوره طولانی شهرت چین را تحت تاثیر قرار می دهد و فشار زیادی به این کشور وارد می کند.
به اعتقاد وی، اما اگر چین بتواند بسیاری از کشورها را با خود همراه کند، می تواند بخش قابل توجهی از انتقادها را بکاهد.
در این نشست امنیتی که کشورهای مختلف حضور دارند، جایگاه اعضای اتحادیه آ.سه.آن که چهار عضو آن شامل مالزی، برونئی، ویتنام و فیلیپین با چین بر سر آبهای دریای دریای جنوبی چالش دارند، نسبت به سایر کشورها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
در این نشست سه روزه که از روز جمعه آغاز می شود همچنین قرار است 'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر فعلی تایلند که بیش از دو سال است با کودتا قدرت را در اختیار گرفته است، به عنوان سخنران اصلی به بیان دیدگاه های خود بپردازد.
پایان یافتن تحریم های آمریکا علیه ویتنام در زمینه فروش سلاح نظامی و انتخاب 'رودریگو دوترته' به عنوان رئیس جمهور جدید فیلیپین که تاکنون با اظهارات جنجالی برخی نگاه ها را به خود جلب کرده، از دیگر مباحثی است که در این نشست منطقه ای مورد توجه شرکت کنندگان قرار خواهد داشت.
نشست امنیتی شانگریلا نیز هر چند توسط سنگاپور به عنوان عضو اتحادیه آن.سه.آن که جمعیت وسیع نژاد چینی بهره می برد، برگزار و هدایت می شود، اما طی چند سال اخیر به عرصه ای برای یکه تازی آمریکا و همپیمانانش به منظور مقابله با چین تبدیل شده است .
سال گذشته نیز در چهاردهمین نشست شانگریلا چیزی جز صدای مخالفت با چین بلند نشد. چین طی چند سال اخیر در سطح جانشین ستاد کل ارتش وارد این نشست امنیتی شده هر چند آمریکا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و دیگر همپیمانان کاخ سفید در سطح وزیر دفاع در شانگریلا حضور یافته اند تا رسانه ای تر شده و صدای مخالفت با سیاست های پکن را با استفاده از غول های رسانه ای خود جهانی تر کنند.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سایه سنگین تنش های منطقه ای بر نشست امنیتی شانگریلا در سنگاپور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات