بیمارستان ولی عصر(عج) فسا شلوغ ترین اورژانس بیمارستانی کشور را دارد

دکتر علیرضا عسکری پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : در برخی از زمینه ها با کمبودهایی مواجه هستیم ، از جمله ازدحام بیش از حد در اورژانس بیمارستن ولی عصر (عج) ضریب اشغال تخت در اورژانس این بیمارستان بالای 95 درصد است در برخی موارد ظریب اشغال تخت صد درصد می شود و ما از تخت های کمکی و اضطراری استفاده می کنیم .
وی ادامه داد: جمعیت زیادی از شهرستان فسا و شهرستان های اطراف همه به این بیمارستان مراجعه می کنند ، بیماران شهرستان های نی ریز ، استهبان ، داراب و زرین دشت و حتی بیمارانی از استان کرمان از جمله مراجعان به شهرستان فسا هستند.
عسکری گفت: شلوغی اورژانس و ازدحام دراین بیمارستان ضرورت سرعت بخشیدن به عملیات اتمام بیمارستان در حال ساخت فسا را گوشزد می کند.
وی افزود: اگر کسی بخواهد خدمت جدی به این شهرستان بکند برای اتمام بیمارستان جدید همت کند ، این بیمارستان را راه و شهرسازی دارد می سازد و حدود 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این میزان پیشرفت قابل قبول نیست و نیازهای شهرستان فسا را تامین نمی کند .
به گفته وی بیمارستان جدید فوق تخصصی فسا 160 تخت دارد و بر اساس پیش بینی ها سال 1397 به بهره برداری می رسد ، اما با این روند پیشرفت نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان فسا اضافه کرد : سعی کرده ایم در کوتاه مدت با تجهیز بیمارستان قدیم فسا از بروز بحران های مقطعی جلوگیری کنیم ، بیمارستان متروکه قدیم فسا را بازسازی و نوسازی کرده ایم و حدود 90 تخت این بیمارستان اکنون فعال شده است، بخش روانپزشکی بیمارستان دکتر شریعتی فسا فعال شده است، ما نتوانستیم تا سال 97 منتظر اتمام بیمارستان جدید باشیم .
وی در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی شاخص های بهداشتی را در سه مقوله ارزیابی می کند گفت : میزان رضایت مندی مردم از خدمات سلامت ، میزان پرداختی از جیب مردم و فراگیری و گستردگی خدمات بهداشتی از جمله این شاخص ها است که در شهرستان فسا تقریبا همه شاخص ها جایگاه مناسبی دارند .
به گفته عسکری از نظر معیار اول در بعضی موارد رتبه اول داریم ، مرگ و میر نوزادان در شهرستان فسا به زیر پنج در هزار تولد رسیده است ، این شاخص نسبت به بسیاری از نقاط کشور جایگاه مطلوبی دارد .
وی ادامه داد : شاخص مرگ و میر مادران باردار نیز در شهرستان فسا به خوبی بهبود یافته است و طی چهار ساله گذشته هیچ موردی از مرگ و میر مادران باردار گزارش نشده است و این از جمله دستاوردهای کم نظیر در کشور است .
این مقام مسوول گفت : البته برخی موارد در شهرستان فسا ودر کل استان فارس و حتی بسیاری از نقاط کشور متاسفانه ناامید کننده است ، از جمله این موارد مرگ کودکان زیر سن پنج سال است ، این مرگ و میرها به خاطر حوادث ترافیکی رخ می دهد ، مرگ کودکان زیر پنج سال بزرگترین صدمه به جمعیت مولد را درآینده وارد می کند .
وی به برخی دیگر از عوامل مرگ و میر کودکان اشاره کرد و گفت : مسمومیت به مواد مخدر نیز متاسفانه در این شهرستان شایع شده است ، این نوع مسمومیت ها هم می تواند مرگ و میر کودکان را به همراه داشته باشد ، در خانواده ای که پدر یا والدین به مواد مخدر اعتیاد دارند و شربت ترک اعتیاد تریاک یا شربت اپیوم مصرف می کنند ، کودک زیر پنج سال هم این شربت را به اشتباه می خورد و قطعا مرگ به همراه خواهد داشت.
این مقام مسوول گفت : این مورد به علت فراوانی باعث شده است که پیش بینی قفل کودک برای در این نوع شربت های خاص بکنند ، اما در پاره ای موارد قفل کودک هم نتوانسته جلو نوشیدن اشتباه شربت های مرگ آور را بگیرد، هر چند بی تاثیر هم نیست .
عسکری گفت : مصرف شربت اپیوم توسط کودکان جزو مصمومیت های شایع است و می تواند خطرات زیادی برای کودکان به همراه داشته باشد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان فسا همچنین گفت : از نظر کاهش پرداختی ها از جیب مردم در شهرستان فسا اقدامات موثری انجام شده است ، 90 درصد پرداختی ها توسط مردم کاهش یافته ، تعداد متخصصان و فوق تخصص ها دو برابر شده است ، طرح پزشک خانواده و طرح تحول سلامت به درستی پرداختی مردم را کاهش داده است .
وی ادامه داد : شهرستان فسا منطقه برای اجرای طرح پزشک خانواده الگو قرار گرفته و در بازدید هایی که از سوی مسوولان و کارشناسان وزارت بهداشت از زیر ساخت های پزشک خانواده در این شهرستان صورت گرفته همه موارد اجرای طرح به خوبی رصد و پایش شده است .
عسکری گفت : در باره رضایت مندی مردم هم نظر سنجی ها این موضوع را تایید کرده اند ، مردم نقاط ایده آل را در حوزه سلامت انتظار دارند ، این انتظار مردم بجا است اما در بهترین شرایط و در بهترین نقاط دنیا که نظام سلامت پیشرفته تر هم دارند ممکن است کاستی هایی وجود داشته باشد .
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیمارستان ولی عصر(عج) فسا شلوغ ترین اورژانس بیمارستانی کشور را دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات