کناره گیری علوش از هیئت ریاض، تغییری ظاهری یا کوتاه آمدن دربرابر روسیه؟

مخالفان سوری محمد علوش استعفای محمد علوش مذاکره کننده ارشد هیئت مخالفان سوری در حالی صورت گرفته که این سوال مطرح است که آیا با استعفای او هیئت مزبور از رویکرد افراطی دور شده و به سمت میانه روی حرکت می کند و آیا این اقدام کوتاه آمدن در برابر خواست روسیه است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، با استعفای محمد علوش مذاکره کننده ارشد هیئت مخالفان سوری این سوال مطرح است که آیا با این اقدام، هیئت مزبور میانه روی را در پیش می گیرد و آیا دور کردن او از مذاکرات به مثابه کوتاه آمدن در برابر خواست روسیه است؟

پس از استعفای علوش، هنوز زود است که از تغییرات ریشه‌ای در هیئت ریاض شامل مخالفان سوری صحبت کرد زیرا شرط اول این هیئت تشکیل دولت انتقالی با برخورداری از اختیاراتی است که دولت سوریه تا این لحظه مخالفت خود را با آن اعلام کرده است به همین دلیل بسیاری بر این باورند که تغییر احتمالی در هیئت مخالفان پس از استعفای علوش بیش از اینکه عمیق و ریشه ای باشد، ظاهری است.

بسمه قضمانی به جای علوش

استعفای علوش به عنوان عضو کمیته سیاسی گروه تروریستی «جیش الاسلام» و نیز مذاکره کننده ارشد هئیت ریاض، می تواند کوتاه آمدن در برابر تمایل مسکو به دور کردن گروههای افراطی از مذاکرات سوری باشد اما اخباری که در این خصوص درز کرده است  حاکی از این است که «بسمه قضمانی» مخالف سوری و عضو دفتر سیاسی ائتلاف مخالفان سوری پست مذاکره کننده ارشد در هئیت مخالفان را تصدی خواهد کرد و این نشان می دهد که تغییر حاصل از استعفای علوش ظاهری است زیرا قضمانی مانند علوش به عنوان یک مرجع تروریستی مطرح نیست هرچند وی یکی از شخصیت هایی بود که در چارچوب شورای میهنی سوریه و سپس ائتلاف مخالفان سوری سخت از نفوذ اخوان المسلمین حمایت کرد.

بنابراین حضور قضمانی در هئیت ریاض چیز جدیدی را به همراه نخواهد داشت و در واقع دور کردن علوش از هیئت مخالفان به مثابه دور کردن طرف های افراطی از دور آینده مذاکرات ژنو است.

چه بسا تغییری که در هیئت ریاض حاصل شده است به مثابه کارآمد سازی ژنو و دمیدن روحی تازه در آن باشد به ویژه اینکه طرف سوری همواره اصرار داشت که با هیئی که شامل گروههای تروریستی باشد وارد مذاکره نمی شود که این اشاره ای روشنی به حضور محمد علوش در هیئت مخالفان به عنوان مذاکره کننده ارشد بود.

در این میان به موزات تغییرات سیاسی تغییراتی نیز در صحنه عملی تحقق یافته است که شامل حمایت آشکار آمریکا از گروههای کُرد شمال سوریه است که هدف آشکار از این حمایت نیز مبارزه با گروه تروریستی داعش و آزاد سازی رقه واقع در شمال سوریه از اشغال این گروه تروریستی است.

حمایت از کُردها پیام آمریکا به مسکو

به گفته کسانی که اوضاع و تحولات سوریه را پیگیری می کنند، حمایت تسلیحاتی آمریکا از یگان های کُرد پیامی به مسکو است با این مضمون که آنطور که مسکو همیشه اعلام می کند، این فقط ارتش سوریه نیست که برای مبارزه با داعش وارد شدیدترین نبردها شده است بلکه یک نیروی نظامی قوی نیز می تواند با داعش وارد جنگ شود که این نیروی قوی همان کُردها هستند.

نکته قابل ملاحظه اینکه این روسیه بود که بر حضور هیئت نمایندگان کُردها در مذاکرات اخیر ژنو و گفت وگوی سوری- سوری تاکید داشت اما آمریکا در آن زمان تسلیم حساسیت ترکیه نسبت به کُردها شده و آنان را از این مذاکرات دور کرد و در غیر این صورت آنان نیز در مذاکرات ژنو شرکت می کردند.

اما اکنون باید پرسید چرا آمریکا اکنون از موضع خود بازگشته و از گروهی که دیروز آن را رانده بود، حمایت می کند؟

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کناره گیری علوش از هیئت ریاض، تغییری ظاهری یا کوتاه آمدن دربرابر روسیه؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات