شرکت غله گلستان 198 هزار تن گندم و 11 هزار تن کلزا خرید کرد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا علی محمدی در تشریح آخرین وضعیت خرید تضمینی محصول های پاییزه استان از سوی این شرکت، گفت: خرید تضمینی گندم با 100 مرکز در سطح استان از هفته اخیر و دانه روغنی کلزا با 15 مرکز از 21 اردیبهشت ماه آغاز شده است.
با ابلاغ وزیر جهادکشاورزی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و به تبع آن اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان خرید تضمینی دانه های روغنی را امسال بر عهده دارد.
از سوی دیگر به گفته دبیر ستاد برداشت محصول های پاییزه گلستان، اکنون حدود 10 درصد کار برداشت کلزا از حدود 10 هزار هکتار کشتزارهای این استان باقی مانده است.
شورای اقتصاد امسال قیمت تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا را 25 هزار و 300 ریال تعیین کرده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان همچنین با اشاره به این که بیشترین خرید تضمینی شرکت غله استان محصول گندم است، افزود: این شرکت پیش بینی خرید حدود یک میلیون و 200 هزار تن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان استان را کرده است و این میزان نسبت به خرید سال قبل 30 درصد رشد خواهد داشت.
سال گذشته شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان 900 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان را به صورت تضمینی خریداری کرده بود.
دبیر ستاد برداشت محصول های پاییزه گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال زارعی جاری 381 هزار و 946 هکتار از اراضی استان به کشت گندم اختصاص دارد که 220 هزار و 721 هکتار آن به صورت دیم است.
عید محمد فاروقی افزود: در سال زراعی 95 - 94، با توجه به شرایط خوب بارندگی پیش بینی می شود یک میلیون و 300 هزار تن گندم از کشتزارهای استان برداشت شود.
طبق تقویم زراعی، کشت گندم در مزارع گلستان هر ساله از میانه آبان آغاز و به مدت یک ماه انجام می شود و برداشت محصول نیز در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی خرداد سال بعد است.
شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی را 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم را 13 هزار و 68 ریال برای سال زراعی 95 - 94 تعیین کرده که از افزایش 10 درصدی نسبت به نرخ سال زراعی قبل برخوردار است.
گلستان از قطب های کشاورزی کشور و بویژه در حوزه تولید گندم است، این استان سال گذشته پس از استان فارس رتبه دوم تولید گندم را در کشور با تولید یک میلیون و 50 هزار تن به خود اختصاص داد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران و در کرانه شرقی دریای خزر، دارای افزون بر650 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که هر ساله عمده آن به کشت زراعت پاییزه اختصاص می یابد.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شرکت غله گلستان 198 هزار تن گندم و 11 هزار تن کلزا خرید کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات