کفچه نوک به فهرست پرندگان مهاجر عبوری تالاب میقان اراک پیوست

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، زهره موسوی افزود: تصویر این پرنده 11 خردادماه جاری در نیزارهای تالاب میقان اراک توسط مجید نوری عکاس طبیعت به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: این پرنده از خانواده اکراس ها است که از نظر شکل ظاهری به حواصیل های کوچک و لک لک ها شباهت دارد اما منقار دراز آن خمیده، پهن و کفگیر مانند است.
رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: گونه کفچه، در پرواز گردن خود را کشیده نگه می دارد و با این شکل از حواصیل ها تشخیص داده می شود.
موسوی اظهار کرد: نر و ماده این گونه هم شکل است و این پرنده به طول معمول اجتماعی است و در نیزارها، بوته زارها و یا روی درخت ها آشیانه می سازند.
وی بیان کرد: تغذیه کفچه نوک از انواع آبزیان، سخت پوستان، حشرات و دانه بعضی از غلات و مواد گیاهی است که از این نظر تالاب میقان اراک یکی از مناطق مستعد برای این گونه پرنده است.
وی عنوان کرد:طول کفچه نوک 85 سانتی متر است و به آسانی از روی پر و بال سفید و منقار دراز کفگیر مانندش قابل شناسایی است.
موسوی اظهار کرد: پرنده بالغ به طور معمول یک لکه زرد کمرنگ در قاعده گردن دارد و تابستان ها کاکلی دم اسب مانند و آویزان دارد، پاها و منقارش سیاه است و تنها نوک منقار آن هاله زرد دارد.
رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کفچه نوک از جمله پرندگانی است که در گذشته از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده اما در حال حاضر ضمن مهاجرت به طور منظم در حوالی دریای خزر دیده می شود و شماری از این گونه نیز در جزیره قشم و دریاچه ارومیه مشاهده شده است.
تاکنون 222 گونه پرنده در استان مرکزی شناسایی شده است.
3005/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کفچه نوک به فهرست پرندگان مهاجر عبوری تالاب میقان اراک پیوست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات