بخش کوچکی از ایران با شهرت جهانی


می‌گویند دارهای گلیم منطقه مرزی «عنبران» شهرت جهانی داشته و بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده دارد.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، شهر مرزی عنبران به دلیل داشتن دارهای گلیم بی‌شمار در زیر سقف خانه‌ها، شهرت جهانی داشته و اسم گلیم عنبران یکی از افتخارات ایران است.
از زمان تأسیس شرکت صنایع دستی منطقه‌ شمالغرب و در سال 1369، تولید گلیم و جاجیم و ورنی و فرش در مناطق مختلف استان شروع و در برخی از مناطق ساختمان‌هایی تحت عنوان دفتر تولید در عنبران سفلی شهرستان «نمین» برای تولید گلیم و در «قوشه سفلی» شهرستان مشگین شهر برای تولید فرش و در «برندق» شهرستان خلخال برای تولید جاجیم ایجاد شد.
پیکره سنگی «بابا داود» عنبران، نمایشگاه صنایع دستی عنبران، پیکره سنگی «عقاب تالش»، «ثپه گاندمه هو»، «کهریز خان حونی»، سه شنبه بازار و جمعه بازار عنبران و منطقه توریستی «تانگی» از جمله نقاط دیدنی شهر عنبران هستند.
عنبران علیا قدیمی ترین روستای استان اردبیل بوده که بقول شاعر فقید شیخ ضاء الدین شفیقی عنبرانی روستایی چسبیده به مرز که ملکش استثنایی است. برای اهل سلوک و طریقت نام عنبران علیا کلمه‌ای آشناست. علاوه برآثار دوره اسلامی باقیمانده تاریخ چندهزار ساله زندگی بشری در جای جای روستا به چشم می‌خورد.از نظر طبیعی نیز به دلیل وجود چشمه‌های متعدد نام سرزمین چشمه‌های جوشان نیز به این روستا اطلاق شده و بخاطر وجود معماری ویژه خانه‌های پلکانی آن را ماسوله اردبیل هم معرفی کرده‌اند.
چشمه «چپلی حونی»، «نبی حونی»، «کانه ک حونی»، «ابوزه حونی»، «کیه حونیو»، منطقه توریستی «اینرو»، منطقه توریستی «تاوله شوون»، و منطقه توریستی «باند بوغ» از جمله مناطق گردشگری عنبران است.
بخش عنبران شهرستان نمین بیش 150 اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از این تعداد یاد شده، 32 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بخش کوچکی از ایران با شهرت جهانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات