اولین مجلس دورقمی/ دوانتخابات هیات رئیسه دریک هفته/ بسته شدن پرونده خالقی وتصویب اعتبارنامه قاضی‌پور

اولین مجلس دورقمی/ دوانتخابات هیات رئیسه دریک هفته/ بسته شدن پرونده خالقی وتصویب اعتبارنامه قاضی‌پور سیاست > مجلس - مجلس دهم بالاخره آغاز به کار کرد و در اولین هفته خود گام‌های بلندی برداشت،‌ از سوگند منتخبان تا تصویب اعتبارنامه‌ها و انتخاب هیات رئیسه موقت و دائم در همین یک هفته رقم خورد.

مریم محمدپور: صبح روز شنبه اطراف بهارستان فضا امنیتی بود، حتی مترو در ایستگاه بهارستان توقف نداشت و اطراف ساختمان مجلس چیزی که به وفور دیده می‌شد، پلیس بود. ورود به ساختمان پارلمان هم سازوکار مخصوصی داشت. می‌بایست از چند هفته قبل هماهنگي صورت مي‌گرفت و در حیاط مجلس هم بدون همراهی حراست مجلس، تردد ديده نمي‌شد. این تدابیر امنیتی دلیل داشت، بیشتر سران کشوری و لشگری و تعداد زیادی سفیر صبح شنبه به بهارستان آمده بودند تا در مراسم افتتاحیه دهمین دوره پارلمان در جمهوری اسلامی ایران شرکت کنند (اینجا).

میهمانان ویژه چه کسانی بودند؟

حجج اسلام غلامحسین محسنی اژه ای و منتظری دادستان کل کشور، برخي اعضاي کابينه از جمله محمدجواد ظریف،‌ مجید انصاری، علی طیب نیا، بیژن زنگنه، ولي الله سیف، علي‌اکبر صالحي، حسين دهقان، عبدالرضا رحماني فضلي، علي اصغر فاني، حجتي، عباس آخوندي، محمود علوي و علي جنتي، سورنا ستاري و همچنين برخي چهره هاي نظامي از جمله اميرعبدالرحيم موسوي جانشين فرمانده ارتش، سرلشگر فيروزآبادي رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، رحيم صفوي دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا ، سردار اشتري فرمانده نيروي انتظامي و ديگر چهره هاي سياسي همچون محمدباقر قاليباف شهردار تهران، محمدرضا باهنر نايب رئيس پيشين مجلس، مهدي چمران رئيس شورای شهر تهران، حسين هاشمي استاندار تهران و محمدحسين مقيمي معاون سياسي وزارت کشور، پرويز فتاح رئيس کميته امدادامام خميني، عبدالعلي علي عسگري رئيس صداوسيما و... و همینطور سيامند رحمان قهرمان پارالمپيک و حسين رضازاده از جامعه ورزشکاران از جمله میهمانان بودند (اینجا).

اما جلسه وقتی رسمیت یافت که آیت الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ آيت الله صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه، حجت الاسلام حسن خمینی، اسحاق جهانگیری،‌ غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی و حجت الاسلام حجازی به صورت همزمان وارد صحن شدند. دقایقی پیش از انها آیت الله موحدی کرمانی، نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز به تنهایی وارد صحن شده بود. تمامی این افراد در ردیف اول نشستند (اینجا).

 جلسه را ارکستر سمفونیک صداوسیما با سرود جمهوری اسلامی آغاز کرد. آنها در جایگاه هیات رئیسه ایستاده بودند (اینجا). پس از آن هیات رئیسه سنی جلسه را مدیریت کردند.

اولویت‌های رهبری برای مجلس

در روز افتتاحیه حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبری پیام ایشان را برای منتخبان مردم خواندند. البته پیش از قرائت پیام، ‌برای قرار گرفتن در جایگاه ناطقان، عبدالرضا هاشمزایی، رئیس جلسه نام او را اشتباه خطاب کرد و با عبارت "حضرت آیت الله محمدی گیلانی" از رئیس دفتر رهبری خواست که پیام مقام معظم رهبری به مجلس را قرائت کند. حاضران در جلسه دو بار به او تذکر دادند تا هاشم زایی متوجه اشتباهش شد. وقتی محمدی گلپایگانی هم پشت تریبون رفت به شوخی گفت: خداوند مرحوم محمدی گیلانی را رحمت کند، حالا خدا می داند که چگونه می خواهند از آن دنیا تشریف بیاورند." محمدی گیلانی در سال 93 دار فانی را وداع گفته است(اینجا).

اما در متن پیام، مقام معظم رهبری دو اولویت مهم را برای مجلس دهم برشمردند که شامل تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتي با همه الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی است (اینجا).

پس از آن، حسن روحانی،‌ رئیس جمهور به پشت تریبون رفت. او بر الزامی و ضروری بودن اجرای قانون تاکید کرد و کنایه‌ای هم برای مجلس نهمی‌ها داشت: روزها و ساعت‌های ملالت آوری هم داشتیم اما مجلس در مساله مهم برجام در کنار دولت و مردم بود (اینجا).

رئیس سنی مجلس دهم هم نطقی داشت و از نظام مردمسالار گفت. هاشم‌زایی تاکید کرد که کسی حق ندارد به اسم حکومت اکثریت، حقوق اقلیت را نقض کند.

سوگند منتخبان

مراسم تحلیف منتخبان در مراسم افتتاحیه انجام شد. همه منتخبان در کنار صندلی‌هایشان در جایگاه نمایندگان ایستادند و سوگند خوردند (اینجا)، به جز یک نفر؛ علی لاریجانی در ردیف جلو و در کنار بزرگان نظام سوگند خورد. وقتی مراسم افتتاحیه تمام شد، منتخبان برای تجدید بیعت به حرم امام خمینی رفتند.

منتخبان پیش از آنکه اولین جلسه خود را ختم کنند و پس از اینکه میهمانان جلسه را ترک کردند، 15 شعبه تشکیل دادند که به بررسی اعتبارنامه هایشان بپردازد. تقسیم نمایندگان بر اساس قرعه کشی صورت گرفت و هر شعبه 18 یا 19 عضو داشت (اینجا). عصر همان روز، وقتی از منتخبان از مرقد امام بازگشتند، جلسات شعبه ها تشکیل و هیات رئیسه هر شعبه انتخاب شدند (اینجا).

تشکیل هیات رئیسه موقت

جلسه روز دوم، دو هیات رئیسه داشت و یک دستور کار. ابتدا هیات رئیسه سنی جلسه را اداره می کرد که انتخابات هیات رئیسه موقت را برگزار کند. انتخاباتی که روند طولانی‌ای داشت. طبق پیش‌بینی‌ها علی لاریجانی و محمدرضا عارف برای ریاست کاندیدا شدند (اینجا) و لاریجانی با کسب 173 رای که 70 رای از رقیبش بیشتر بود،‌ رئیس موقت مجلس شد (اینجا) مسعود پزشکیان و محمد دهقانی نایب رئیس شدند و علی مطهری برای کرسی نایب رئیسی موقت چهار رای کم داشت (اینجا). غلامرضا کاتب، اميرحسين قاضي زاده، اکبر رنجبرزاده، عبدالکريم حسين زاده، ناصر موسوي لارگاني و مهدي اميرآبادي دبیر و بهروز نعمتی، محمد آشوری و محمد قسیم عثمانی ناظر هیات رئیسه شدند. در مجموع نامزدهای فراکسیون ولایت 9کرسی و نامزدهای فراکسیون امید 3 کرسی را به دست آوردند (اینجا). هیچ زنی به هیات رئیسه نرفت اما دو نماینده اهل سنت در این جایگاه قرار گرفتند. پس از اعلام پیروزی علی لاریجانی،‌ رقیبش محمدرضا عارف برای تبریک نزد او رفت و همزمان با روبوسی این دو نفر، صدای دست زدن و صلوات فرستادن به صورت همزمان شنیده می شد (اینجا). سپس هیات رئیسه موقت سوگند خوردند و در جایگاه مستقر شدند،‌ اگر چه هاشمزایی به مزاح گفت که سخت است صندلی ریاست را ترک کنم. لاریجانی وقتی پس از یک جلسه و نیم دوری،‌ دوباره روی صندلی ریاست مجلس نشست، از عارف تشکر کرد (اینجا).

ریاست این هیات دو روزه بود و روز سه شنبه انتخابات هیات رئیسه دائم برگزار شد و در ترکیب اعضای آن تغییراتی به وجود آمد.

تصویب تمامی اعتبارنامه‌ها

اعتبارنامه منتخبان دور دهم مجلس با سرعت زیادی در اين مجلس تصویب شد. به این صورت که در سومین جلسه یعنی در روز سه شنبه، سخنگوی تک تک شعبه ها پشت تریبون قرار می گرفت و اسامی منتخبانی که اعتبارنامه هایشان در آن شعبه بررسی شده بود را می خواند و دست آخر می‌گفت که اعتبارنامه همگی تصویب شد. علی لاریجانی هم از کسانی که نامشان خوانده شده بود می خواست که بایستند و اعلام می کرد که اعتبارنامه افرادی که اسمشان خوانده شد، تصویب شد (اینجا). این روند حدود 80 دقیقه از وقت مجلس را گرفت و در این مدت کوتاه تمامی اعتبارنامه ها بدون هیچ اعتراضی تصویب شد. حتی فراکسیون زنان در برابر اعتبارنامه قاضی پور سکوت کرد (اینجا).

پرونده مینو خالقی بسته شد

منتخب سوم اصفهان در این یک هفته به بهارستان نیامد اما در روز اول نام او برده شد. عبدالرضا رحمانی فضلی وقتی در صحن علنی از روند برگزاری انتخابات گزارش می داد، اشاره ای هم به ماجرای خالقی کرد. وزیر کشور به تفاوتِ برداشتِ وزارت کشور با شورای نگهبان از قانون اشاره کرد و گفت که هنوز منتظر حل و فصل قانونی موضوع است (اینجا). البته اعتبارنامه مینو حالقی در شعب بررسی و تصویب نشد(اینجا) و ماجرا در تعلیق بود که یکی از نمایندگان تهران به نقل از رئیس مجلس خبر داد که پرونده بسته شده است. محمدجواد فتحی گفت: مقام معظم رهبری موضوع را به هیات حل اختلاف قوا ارجاع می‌دهند و نهایتاً این هیات نیز نظر شورای نگهبان را می‌پذیرد و در نهایت، مقام معظم رهبری این نظر را به مجلس ابلاغ می‌کنند (اینجا).

هیات رئیسه دائم هم تشکیل شد

روز سه شنبه و پس از تصویب تمامی اعتبارنامه ها در صحن علنی،‌ انتخابات هیات رئیسه دائم برگزار شد. محمدرضا عارف دیگر برای ریاست کاندیدا نشد (اینجا) و فراکسیون امید اعلام کرد که کاندیدایی ندارد اما ظاهرا یکی از نمایندگان تهران چندان از این اتفاق راضی نبود. مصطفی کواکبیان پیش‌تر هم از منتخبان لیست امید که به لاریجانی رای داده بودند انتقاد کرده و گفته بود که با ما عکس یادگاری گرفتند و زنبیل را جای دیگری بردند (اینجا). کواکبیان در اقدامی غیرمنتظره برای ریاست دائم اعلام کاندیداتوری کرد اما نمایندگان زیادی از او خواستند که انصراف بدهد اما رای گیری شروع شده و برای انصراف دیر بود، در نهایت کواکبیان تنها 11 رای آورد که تعدادش از آرای باطله که 28 رای بود هم کمتر شد. اما در عوض علی لاریجانی رکورد شکست. او بیشترین تعداد رای ریاست را در ادوار مختلف کسب کرد و عدد 237 نشان می‌داد که تعداد زیادی از اعضای فراکسیون امید هم به او رای داده بودند.

کاندیداهای نایب رئیسی تغییری نکرده بودند اما نتیجه تغییر کرد و علی مطهری توانست عنوان نایب رئیسی دوم مجلس را برای یک سال آینده از آن خود کند. مسعود پزشکیان نایب رئیس اول ماند و به این ترتیب هر دو نایب رئیس از اعضای فراکسیون امید هستند (اینجا). انتخاب این دو موج شادی را در بین اعضای فراکسیون امید در صحن علنی به نمایش گذاشت، بازار تبریک و روبوسی و عکس یادگاری گرم شد و حتی عارف هم به جمع آنها پیوست (اینجا).

دبیران هم دو تغییر داشتند. یوسف نژاد و محمدعلی وکیلی جای موسوی لارگانی و حسین زاده را گرفتند. دو دبیر جدید هر دو از فراکسیون امید هستند و چهار دبیری که ابقا شدند از فراکسیون ولایت (اینجا).

ترکیب ناظران هیات رئیسه دائم نسبت به هیات رئیسه موقت تغییری نداشت (اینجا) و به این ترتیب در هیات رئیسه دائم 7 عضو فراکسیون ولایت و 5 عضو فراکسیون امید حضور دارند و برای اولین بار یک نماینده اهل سنت یعنی محمدقسیم عثمانی عضو هیات رئیسه مجلس شد(اینجا).

توصیه لاریجانی به پوست کلفت شدن

سه جلسه این هفته حاشیه زیاد داشت. از شوخی های خانوادگی لاریجانی، تا اشتباه او در شماره مجلس یا یکی به دوی هاشمزایی و محجوب،‌ اما موضوعی که برای برخی رسانه ها بیشتر جالب جلوه کرد،‌ سخنان نماینده عسلویه بود که با عبارت «به نام خداوند رنگین کمان» شروع شد. عکس هایی از لاریجانی منتشر شد که همزمان با سخنان سکینه الماسی در حال خندیدن بود. اما وقتی در جلسه بعدی باز هم الماسی پشت تریبون رفت، لاريجاني در جايگاه رياست جلسه به اين موضوع اشاره کرد. او گفت که رسانه‌ها ظلمي به خانم الماسي کردند. ايشان شعر زيبايي خواندند و من که خسته بودم کمي چشمم را ماليدم. اما رسانه‎ها به‌گونه ديگري از آن تعبير کردند. لاريجاني سپس خطاب به الماسي گفت: فکر مي‌کنم بايد پوست کلفت باشيد! رسانه‌ها از اين شيطنت‌ها مي‌کنند. الماسي هم با اعتماد به نفس شعر ديگري را در آغاز سخنانش خواند مبني بر اينکه «اهل دل چون نامه انشا مي‌کنند؛ ابتدا با نام زهرا مي‌کنند» (اینجا).

27213

 

 

کلید واژه ها: مجلس دهم - علی لاریجانی - محمد رضا عارف -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولین مجلس دورقمی/ دوانتخابات هیات رئیسه دریک هفته/ بسته شدن پرونده خالقی وتصویب اعتبارنامه قاضی‌پور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات