هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و اعتبارش»به کشور تحمیل کرد

به گزارش جهان، با تأیید رأی شورای نگهبان توسط هئیت عالی حل اختلاف قوا مبنی بر رد صلاحیت و ابطال آرای مینو خالقی، پرونده این کاندیدا مختومه شد.[1] اما در این بین، رفتارهای متفاوتی از سوی کسانی که در این پرونده دخیل بودند رخ داد که باعث جنجال در این پرونده سیاسی شد. در ادامه رفتارهای شورای نگهبان، خانم خالقی، اصلاح‌طلبان و رییس جمهور را در این موضوع مرور خواهیم کرد.

1- شورای نگهبانی که قانونی عمل کرد

نظارت بر انتخابات‌های مختلف در جمهوری اسلامی وظیفه‌ای است که طبق اصل 99 قانون اساسی به شورای نگهبان سپرده شده است. این شورا در انتخابات مجلس دهم و پس از تأیید انتخابات در شهر اصفهان، آرای منتخب سوم این شهر، مینو خالقی را ابطال کرد.

نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا از منظر قانونی ماده‌ای درباره رد صلاحیت و ابطال آرای نامزدهای انتخاباتی پس از برگزاری انتخابات وجود دارد اظهار کرد: اگر شورای نگهبان بر این مبنا تصمیمی را اتخاذ کرده باشد و آرای فردی را پس از برگزاری انتخابات باطل کند به معنای این است که اکثریت شورا به این موضوع قائل هستند که به خاطر عدم صلاحیت هم می‌توان بعد از انتخابات صلاحیت فردی را رد کرد.[2]

پس از اظهار نظر شورای نگهبان، وزارت کشور جلسات زیادی با مسئولین این شورا برگزار کرد و اقدامات زیادی برای تأیید صلاحیت مینو خالقی انجام داد که با مقاومت شورای نگهبان بر روی اصول قانونی روبرو شد.

حسینعلی امیری، قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور در این باره می‌گوید: هفته گذشته بنده و وزیر محترم کشور با آیت‌الله جنتی صحبت کردیم و استدلال‌هایمان را گفتیم و دو روز پیش مجدداً موضوع رد صلاحیت سومین فرد منتخب اصفهان در شورای نگهبان مطرح شده و این شورا به تصمیم قبلی خود تأکید کرده است.[3]

از سوی دیگر، روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز فشار زیادی بر شورای نگهبان وارد کردند و سعی داشتند تغییری در نظرات این شورا ایجاد کنند که در نهایت موفق به این کار نشدند. (در ادامه به صورت تفصیلی به رفتارشناسی اصلاح‌طلبان خواهیم پرداخت.)

2- رفتارهای متناقض خانم کاندیدا

پس از ابطال آرای خالقی رسانه‌ها و اشخاص اصلاح‌طلب شروع به حمله به شورای نگهبان کردند و به تضعیف جایگاه این نهاد انقلابی پرداختند و ادعا کردند که شورای نگهبان هنوز دلیل این ابطال را به خالقی اعلام نکرده است. این اتفاق در حالی صورت می‌گرفت که طبق گفتة محمدحسین مقیمی، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور، در تاریخ 9/1/1395 علت ابطال آرای مینو خالقی به خود داوطلب اعلام شده است.[4]

با وجود تأکید مقیمی بر اطلاع خالقی از علت ابطال آرا، در 12 فروردین، خالقی در بیانیه‌ای برای دومین بار منکر اطلاع از علت ابطال آرای خود شد و در کانال تلگرامی‌اش نوشت: تا این لحظه از سوی شورای محترم نگهبان و یا وزارت کشور دلایلی مبنی بر علل ابطال به اینجانب ارائه نگشته است.

هزینه‌ای که مینو خالقی با «آبرو و اعتبارش» به کشور تحمیل کرداین تنها تناقض خانم کاندیدا نبود. دومین تناقض در حالی رخ داد که مینو خالقی در کانال تلگرامی‌اش و در تاریخ 7/1/1395 نوشت: «امروز همانند روزهای گذشته و در شروع اولین روز کاری فروردین ماه به دنبال استیفای حقوق خود و مردمی که مرا منتخب خود دانسته‌اند، از طرق قانونی و حقوقی هستم.»

این عبارات نویددهندة این امر بود که خانم خالقی در پی شکایت از طرق قانونی و مراجعه به شورای نگهبان است، اما روزهای زیادی گذشت و خانم خالقی شکایتش را با شورای نگهبان مطرح نکرد و به جای ارائه شکایت، حامیان وی به تبلیغات و هیاهوی رسانه‌ای مشغول شدند.

این رفتارهای تناقض‌آمیز که حاکی از بی‌تجربگی سیاسی بود بازهم از سوی ایشان ادامه پیدا کرد و پس از قضیه انتشار عکس‌های ایشان تکرار شد. خالقی پس از انتشار عکس‌های منتسب به وی، ضمن جعلی خواندن این عکس‌ها نوشت: «پیگیری قضایی این موضوع توسط اینجانب در حال انجام است.»

این ادعای خالقی نیز از سوی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، رد شد. در نشست خبری 19 اردیبهشت ماه، اژه‌ای در پاسخ به خبرنگاری که در خصوص انتشار عکس‌های منتسب به مینو خالقی نماینده منتخب مردم اصفهان سؤال کرده بود، اظهار داشت: «اگر ایشان شاکی باشد قوه قضاییه ورود می‌کند اما بحث دیگر این است که چون عکس‌ها در سایت‌ها وجود دارد کارگروهی که برای فضای مجازی است باید تشخیص دهند که مصداق مجرمانه است یا نه اگر مصداق مجرمانه بود اقدام مناسب انجام شود و اگر خودش موجب اشاعه فحشا باشد دادستان شخصاً وارد می‌شود، اما اگر این گونه نباشد تنها با این فرض قابل رسیدگی است که شاکی خصوصی داشته باشد و تا جایی که من پرسیدم گفتند ایشان تا این لحظه شکایتی نکرده است.»[5]

فارغ از این رفتارهای تناقض‌آمیز خانم خالقی باید گفت که شورای نگهبان محترمانه‌ترین و قانونی‌ترین رفتارها را انجام داد و سعی زیادی داشت که آبروی وی حفظ شود، اما اصرارهای زیاد و جنجال‌های رسانه‌ای حامیان خانم خالقی باعث آبروریزی و هتک حیثیت ایشان در بین مردم شد. این دعوای سیاسی تنها یک نتیجه داشت و آن هم پایان زودرس عمر سیاسی یک خانم جوان و جویای نام بود.

3- اصلاح‌طلبان و جنجال‌های همیشگی رسانه‌ای

رفتارشناسی رسانه‌های اصلاح‌طلب در قضیه خانم خالقی حاکی از جنجال‌های همیشگی برای زیر سؤال بردن نهاد انقلابی شورای نگهبان است و این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که خود اصلاح‌طلبان مدارک رد صلاحیت خانم خالقی در اختیار شورای نگهبان قرار دادند. سید احمد میر مرشدی، عضو سابق هیات نظارت بر انتخابات اصفهان، گفت: «در حقیقت هم قطاران و همفکران خالقی در جبهه اصلاح‌طلبان، مستندات رد صلاحیت این نامزد را افشا کردند وگرنه شورای نگهبان علم لدنی ندارد.»[6]

روزنامه اصلاح‌طلب وقایع اتفاقیه طی گزارشی درباره ماجرای مینو خالقی و به نقل از یک منبع نزدیک به وی نوشت: یکی از استنادات برای ردصلاحیت وی (مینو خالقی)، تصویر یکی از جلسات علمی در دانشگاهی در چین است که مینو خالقی در آن جلسه حضور داشته است و در آن جمع زنانه که مردی وجود نداشته، عکسی در یکی از صفحات داخلی بولتن داخلی آن دانشگاه منتشر شده است.

ادعای عدم حضور مرد در آن جلسه دانشگاهی در حالی است که در تصاویر منتشر شده، حضور چندین مرد اجنبی نیز به اثبات رسیده است.

روزنامه وقایع اتفاقیه در بخش دیگری از گزارش خود با بیان اینکه این اطلاعات توسط یکی از دوستان خانم خالقی به شورای نگهبان ارائه شده است، افزود: در ابتدا قرار بود فقط یک نفر خانم در لیست پنج‌نفره اصفهان قرار بگیرد که وی بنا به تأکید یکی از احزاب اصفهان، همسر یکی از مقامات اصفهان و از بستگان یکی از نمایندگان سابق اصفهان است؛ ولی فشارهایی که از طریق دوستان برخی احزاب وارد شده، مینو خالقی به عنوان دومین زن اصلاح‌طلب در لیست اصفهان قرار می‌گیرد و این امر حساسیت برخی افراد را تحریک کرد.

این روزنامه به نقل از فرد نزدیک به مینو خالقی تصریح کرد: مدیر صفحه آزادی‌های یواشکی، بدون اجازه در کمپین آزادی‌های یواشکی عکسی از مینو خالقی منتشر کرده است و در این کمپین از او حمایت کرده است.

این منبع آگاه ادامه داد: طریقه به دست‌آوردن عکس‌های مینو خالقی به این نحو بوده است که یکی از افراد که خود را از دوستان و همفکران مینو خالقی معرفی می‌کند و از معدود افرادی است که از سفر علمی وی به چین مطلع بوده است و به دلیل اینکه خودش در انتخابات ردصلاحیت شده، درباره این سفر مینو اطلاعاتی می‌دهد؛ بنابراین فردی به عنوان مأمور به چین فرستاده شده است و از طریق سفارت ایران در چین از همان دانشگاه مورد نظر در چین، عکس‌های مورد نظر که شخصی و در فضایی زنانه و مسقف گرفته شده است را دریافت می‌کند.

روزنامه وقایع اتفاقیه به نقل از این منبع موثق ادامه داد: موضوع چین و عکس‌های آن، بعد از برگزاری انتخابات و رأی‌آوردن مینو مطرح شده است. مینو خالقی هفت سال پیش مقاله‌ای به زبان انگلیسی به یک دانشگاه اروپایی می‌دهد و این مقاله پذیرفته می‌شود، بنابراین وی به همراه مدیرکل وقت دادگستری استان اصفهان، بهمن کشاورز و دو نفر از وکلای مطرح و همچنین به اتفاق همسرش به این کشور اروپایی می‌رود. جالب اینجاست که برخی افراد می‌گویند برخی عکس‌های بدون حجاب وی در آن سفر به عنوان یکی از مصادیق رد صلاحیت وی در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته است.[7]

طی دو ماه اخیر رسانه‌های اصلاح‌طلب به هر بهانه‌ای سعی داشتند موضوع خانم خالقی را در صدر اخبار نگه دارند و از طریق به شورای نگهبان فشار بیاورند. خبرنگار روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان یا صدور اعتبار نامه خالقی یا استیضاح در یکم اردیبهشت می‌نویسد: ظاهراً قرار نیست ماجرای مینو خالقی کاندیدای مردم اصفهان که پس از اعلام پیروزی ا&

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و اعتبارش»به کشور تحمیل کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات